
Весна підкралася непомітно. Поки ми ставили олімпійські рекорди зі стрибків через калюжі і, як діти, раділи першому асфальту, що пробився крізь снігові замети, на вулицях міст розквітли підсніжники. Їх привезли із Криму і західних областей, бо в київських лісах підсніжників майже не залишилося. Принаймні не так багато, щоб мати виторг. За прогнозами екологів, за 10 років вони зникнуть як вид і по всій Україні.
У народі підсніжник вважають символом надії. За народними переказами, коли Адама і Єву було вигнано з раю, на землі стояла зима. Грішники, завіяні заметіллю, не розбирали дороги. І здавалося, їм більше ніколи не побачити яскравого сонця, не відчути тепла. І ось Всевишній, щоб утішити Єву, надати надію на кращі часи, перетворив кілька сніжинок на ніжні квіти. І це саме Єві було подаровано перші підсніжники. І саме заради її дочок... їх страчують.
Кожної весни в нашій країні знищуються близько 20 мільйонів підсніжників та інших рідкісних первоцвітів. З них майже 5 млн. реалізують у Києві. Цього року сезон цвітіння в Криму розпочався раніше, тож тільки 14 лютого, у День усіх закоханих, екологи вилучили в столиці три тисячі кримських підсніжників. Квітки, занесеної до списку Міжнародної конвенції із заборони торгівлі певними видами фауни та флори. До вітчизняної Червоної книги підсніжник було занесено 1996 року. Попри це, за останні роки ситуація тільки погіршилася.
Торгівля первоцвітами — бізнес вигідний. Кримські оптові ціни по 2 грн. за букетик, у Києві зростають до 20. Щоправда, якщо браконьєра затримають на гарячому, заробіток вийде в мінусах: за букет з двадцяти квіточок доведеться заплатити 140 грн. штрафу. Були випадки, коли браконьєрів засуджували до виплати штрафу у розмірі 30 тисяч!!! гривень.
У Києві, Харкові, Дніпропетровську, Донецьку, Криму працюють екологічні патрулі. Тільки у столиці за останні сім років торгівлю підсніжниками вдалося зменшити удесятеро. Вже 5 березня в рейди вирушать і правоохоронці: розпочнеться щорічна операція «Первоцвіт», що триває зазвичай з березня по травень (від початку цвітіння підсніжників до завершення цвітіння конвалій). І попри всі ці застережні заходи, є реальна перспектива, що скоро, ми будемо милуватися цими квітами тільки на листівках до 8 Березня.
Найдивовижніше: ці квіти є символом кохання і любові до дружин, матерів, доньок... І очевидно, не кожна жінка усвідомлює, що кожна квіточка, що за два дні зів’яне у вазі, є останньою. Для того, щоб цибулинка, з якої наступної весни виросте квітка, пережила зиму, вона повинна накопичити поживні речовини за один місяць цвітіння. Така особливість цієї квітки. На місці зірваного підсніжника більше ніколи не виросте новий. Тому поки ми радіємо букетикам, проліски вимирають.
Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА.