
Андрій Лавров.
Київ.
Відповідають фахівці Вінницького заводу «Кристал»:
— Краса й ціна діаманта залежать від співвідношення чотирьох параметрів (англ. 4С): огранювання (cut), чистоти (clear), ваги в каратах (carat) і кольору (colour). Ця класифікація використовується в усьому світі. Що вище показники — то вище вартість. Жоден з параметрів не буває головнішим за інші при оцінці краси діаманта й, що особливо важливо, жоден не втрачає своїх якостей з часом.
Вага в каратах. Карат часто плутають із розміром каменю, а фактично це критерій ваги. Один карат еквівалентний 200 мг (1/5 частина грама). Діамант в 1 карат коштує майже вдвічі дорожче полукаратника (при однакових інших характеристиках).
Чистота. У природі дуже рідко зустрічаються бездоганно чисті алмази (їхня ціна дуже висока). Шкала чистоти починається з 1 (чистий) і закінчується 11 (із включеннями) і ґрунтується на видимості різних природних включень при десятикратному збільшенні (вони можуть нагадувати малюсінькі кристали, хмари або тріщинки). Якість і місце розташування включень суттєво впливає на ціну. Включення в центрі або у верхній частині діаманта погіршують дисперсію світла й зменшують блиск. А деякі погрішності можна сховати закріпкою каменю у виробі.
Колір. Білий колір діамантів може коливатися від холодного зимового до теплого літнього. Колірна шкала починається з 1 (безбарвний) і закінчується 9. Більш теплі кольорові діаманти бажано встановлювати в жовте золото. Холодні зимові білі чудово виглядають у білому золоті й платині. Колірні розходження між діамантами дуже тонкі, тому колір каменю визначається при відповідному освітленні порівнюючи з еталоном. Найрідкісніші й найкоштовніші — безбарвні.
Огранювання. Визначає кути та пропорції діаманта. Діамант, огранований з дотриманням параметрів, розрахованих за формулами, відбиває всередині максимальну кількість променів і розсіює їх через верх каменю, отже, грає — блищить та іскриться. Круглі діаманти (ця форма вважається класичною) найсиметричніші й здатні відбити майже все світло, що у них проникає. Але найпопулярніші фантазійні форми: квадрат, груша, серце, багет, овал, маркіз, принцеса й трильйон.
Вид огранювання може бути трьох типів: східчастий, діамантовий і змішаний. Вони відрізняються один від одного кількістю фасетів (граней). Форма й вид огранювання гармонізують діамант, змушують його блищати. Огранювання й установка каменю в прикрасу можуть його візуально збільшити або зменшити.
ВАЖЛИВО! Коштовності з діамантами зберігайте окремо, щоб вони не подряпали одна одну. Не одягайте їх при виконанні фізичної роботи. Кути каменю дуже вразливі до відколу, тому іноді відвідуйте ювеліра, щоб він, якщо необхідно, закріпив камінь.
Мал. Миколи КАПУСТИ.