У Кабінеті Міністрів розраховують у стислі строки завершити роботу зі створення на базі зони відчуження Чорнобильського біосферного заповідника. Про це під час брифінгу повідомив міністр екології та природних ресурсів Андрій Мохник, інформує департамент інформації та комунікацій з громадськістю секретаріату Кабміну.
До Чорнобильського біосферного заповідника пропонується включити більшу частину території зони відчуження (а це — близько 230 тис. га), яку поділять на кілька функціональних зон: заповідну, буферну та зони антропогенних ландшафтів. Міністр наголосив, що під час обґрунтування виділення функціональних зон були враховані природні умови, розташування та особливості природного ландшафту. Окремо виділили особливо цінні ділянки з точки зору збереження та вивчення.
До складу біосферного заповідника не заплановано включати території, на яких розташовані: промисловий майданчик ДСП «Чорнобильська АЕС», комплекс «Вектор», ПЗРВ «Буряківка», «ІІІ черга ЧАЕС», «Підлісний» та інші виробничі об’єкти загальною площею понад 32 тис га.
«Чорнобильська зона упродовж 28 років перебуває під охороною, і сьогодні там створилася унікальна ситуація — на цій території активно примножується і відновлюється як рослинний, так і тваринний світ», — зазначив Андрій Мохник. Він додав, що згідно із Законом «Про природно-заповідний фонд України» на території заповідника здійснюватиметься природоохоронна, наукова, еколого-освітня діяльність, а також діяльність, спрямована на відновлення радіаційно забруднених земель.
Міністр наголосив, що цією темою уже зацікавилися експерти Глобального екологічного фонду (ГЕФ). Вони опрацьовують проектний документ, в якому обґрунтовуються основні етапи сталого розвитку в Чорнобильській зоні відчуження шляхом створення Центру досліджень та охорони довкілля і заповідної території.
«Головна мета створення заповідника — зберегти у природному стані найтиповіші екосистеми Полісся, підвищити бар’єрні функції Чорнобильської зони відчуження та зони обов’язкового відселення. Також це дасть можливість стабілізувати водний режим і очистити забруднені радіонуклідами території», — заявив Андрій Мохник.
У рамках подальшої міжнародної перспективи планується створити транскордонний україно-білоруський біосферний резервуар площею близько 500 тис. га. До нього також увійдуть Древлянський природний заповідник (Житомирська область) та Поліський державний радіаційно-екологічний заповідник (Республіка Білорусь).
Міністр поінформував, що на даному етапі триває процедура погодження матеріалів щодо створення Чорнобильського біосферного заповідника зі всіма зацікавленими органами виконавчої влади. Після цього наступними кроками буде подання погодженого проекту Указу Президента «Про створення Чорнобильського біосферного заповідника» на розгляд уряду.