Століттями вважалося, що причиною смерті найбільшого полководця давнього світу Олександра Македонського було або отруєння, або малярія. Свій внесок зробили наприкінці минулого сторіччя в розгадку цієї таємниці американські медики. Вивчивши всі доступні документи, вони дійшли висновку, що причина смерті Олександра Великого була зовсім іншою — він помер від черевного тифу.

Найважчим моментом виконаної роботи стало встановлення достовірної картини того, яким був перебіг хвороби полководця. Це виявилося дуже складним хоча б через те, що найранніший зі збережених описів подій, які описували смерть Олександра, був записаний через три сторіччя після його кончини. Нагадаємо, що Олександр Македонський помер у 323 році до нашої ери у Вавилоні у віці 33 років, завоювавши практично увесь світ, відомий до того моменту європейцям.

Згідно з історичними свідченнями, протягом тижня перед смертю в Олександра була дуже висока температура, він страждав від ознобу і вкрай заслаб. Ці симптоми характерні для багатьох інфекційних захворювань. Але найважливішим ключем до розгадки таємниці хвороби підкорювача світу стало те, що він страждав від найсильніших болей в животі. На думку дослідників, це могло бути результатом розриву кишечника, викликаного черевним тифом, що не підлягав лікуванню.

Записи також свідчать про те, що тіло Олександра протягом ще декількох днів після його смерті залишалося недоторканим процесами розпаду тканин. З погляду авторів цієї гіпотези, у даному випадку мова може йти про так званий висхідний параліч, при якому параліч м’язів починається з ніг і потім повільно розповсюджується нагору по тілу, спричинюючи в остаточному підсумку уповільнення подиху. Люди в такому стані здаються мертвими, незважаючи на те, що в дійсності вони ще живі.