Витоки юридичної освіти у Харкові, де розташований один із найпотужніших, найавторитетніших юридичних вищих навчальних закладів України — Національний юридичний університет ім. Ярослава Мудрого, беруть

початок ще в ХІХ сторіччі. Саме тоді згідно з «Утвердительной грамотой Императорского Харьковского Университета» було засновано «Отделение Нравственных и Политических Наук», яке з плином років і століть неодноразово модернізувалося, щоб стати сьогодні тим провідним юридичним вузом країни, який впродовж багатьох років міцно утримує лідерські позиції у сфері юридичної освіти України, забезпечує функціонування та інноваційний розвиток освіти, підвищення її якості й доступності, інтеграції в європейський освітній простір зі збереженням національних досягнень і традицій. За результатами міжнародних та всеукраїнських рейтингів вищих закладів освіти України, що готують фахівців за напрямом «правознавство», університет упродовж багатьох років визнається кращим юридичним вузом країни.

Нинішнього року Національний юридичний університет ім. Ярослава Мудрого відзначатиме 210-ліття з часу заснування. Велична дата, вікові традиції, визначні досягнення... Зважаючи на цю непересічну подію, а також на те, що незабаром — вступна кампанія і інтерес до здобуття професії юриста в української молоді, як і раніше, досить високий, газета «Голос України» звернулася до ректора НЮУ ім. Ярослава Мудрого, академіка Національної академії наук України та Національної академії правових наук України, доктора юридичних наук, професора, Героя України Василя Яковича Тація (на знімку) з проханням відповісти на запитання редакції та наших читачів.

Лідерські позиції у галузі юридичної освіти не здаємо впродовж багатьох років

— Найперше, що потрібно зазначити: на наші сьогоденні досягнення плідно працювало не одне покоління визначних учених, правників зі світовими іменами, організаторів науки, колег з інших галузей освіти та науки. Спільними зусиллями, творчою співпрацею професорсько-викладацького складу, наукових працівників, навчально-допоміжного та адміністративно-управлінського персоналу ми нарощували наш потенціал задля однієї мети — створити найкращий юридичний вуз країни. Багато проблем та завдань було перед нами, проте ми завжди вміло їх долали. Нині Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого є провідним державним вищим навчальним закладом України, який міцно утримує лідерські позиції у галузі юридичної освіти впродовж багатьох років, забезпечує функціонування та інноваційний розвиток освіти, підвищення її якості та доступності, інтеграції до європейського освітнього простору зі збереженням національних досягнень і традицій.

Досягнення університету відзначені численними нагородами міжнародного і всеукраїнського рівня, що вказує: наша настійна праця була недаремною. Наш університет — один із вузів країни, що найбільш динамічно розвиваються. Активно закладаються нові наукові школи в контексті нових умов сучасної України та інтеграції у світову систему освіти. Йде безперервний процес вдосконалення наявних і створення нових навчальних програм. Багато робиться вперше: відкриваються інститути, факультети, кафедри, з’являються нові спеціальності. Іншими словами, ми робимо все, щоб наші випускники завжди були затребувані на ринку праці.

Нинішні випускники мають ґрунтовні знання, навички до постійного навчання та самовдосконалення, впевнено володіють новітніми технологіями, знають іноземні мови. За минулі десятиліття вузом виховано не одне покоління правників, якими пишається держава. Наші випускники успішно працюють на високих державних посадах, у судах, прокуратурі, міліції, інших органах охорони правопорядку, у господарських структурах та інших сферах юридичної практики не тільки в Україні, а й у багатьох країнах. Ми уважно стежимо за досягненнями наших вихованців по всьому світу, щиро радіємо їх успіхам.

За роки незалежності України кількість студентів зросла вчетверо

— Василю Яковичу, кажуть, що у вас надто неспокійна вдача, ви ніколи не зупиняєтесь на досягнутих вершинах, якими б значущими вони не були, і тим самим надихаєте весь чималий колектив університету на інтенсивну творчу працю. За останні роки зроблено вже стільки, що можна було б щонайменше років з десять спочивати на лаврах. Однак...

— Однак працювати потрібно постійно і ніколи не зупинятися на досягнутому. Навчальний заклад такого профілю, як юридичний, — це, якщо хочете, живий організм. Адже розвиток правознавства ніколи не зупиняється, як і розвиток громади, суспільства, держави. Тому і структура університету постійно розвивається, створюються нові інститути та факультети. Так, на сьогодні у складі університету функціонують п’ять навчальних інститутів: Інститут підготовки кадрів для органів прокуратури України; Інститут підготовки юридичних кадрів для СБУ; Інститут підготовки слідчих кадрів для МВС України; Інститут підготовки кадрів для органів юстиції України; Інститут післядипломної освіти. Крім того, Полтавський юридичний інститут. А ще дев’ять факультетів: господарсько-правовий, військово-юридичний, міжнародно-правовий, факультети правосуддя, підготовки кадрів для Державної пенітенціарної служби України, підготовки кадрів для Пенсійного фонду України, вечірній факультет та заочний факультет №1 і заочний факультет №2.

Навчання у вузі здійснюється за освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр», «спеціаліст», «магістр» (спеціальність «Правознавство»). У 2012 році університет отримав ліцензію на підготовку фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр» — напрям «Міжнародне право» та освітньо-кваліфікаційним рівнем «магістр» — спеціальності «Судова експертиза» та «Інтелектуальна власність».

Справді, Національний юридичний університет протягом уже тривалого часу залишається тим навчальним закладом, до якого завжди прикута увага, він визнаний і затребуваний в державі та за її межами. Тому постійно зростає кількість студентів, які отримують вищу юридичну освіту саме в нашому університеті. Якщо контингент студентів у 1987-му становив 6663 особи, в 2001-му — приблизно 15 000, то нині у нас навчається близько 23 000 студентів.

Правоохоронні органи прагнуть зробити замовлення на підготовку спеціалістів саме в НЮУ ім. Ярослава Мудрого

— Диплом Національного юридичного університету — це своєрідна гарантія високоосвіченого, високопрофесійного, ерудованого фахівця, який здатен ефективно застосовувати набуті знання у найрізноманітніших галузях права. Як досягається це непросте завдання — підготувати за лічені роки такого спеціаліста, який здатен з перших днів практичної діяльності демонструвати високий клас в роботі і підтримувати, розвивати свій високопрофесійний рівень впродовж всієї кар’єри?

— Одним з головних завдань нашої вищої юридичної школи є підготовка висококваліфікованих фахівців. З цією метою в університеті постійно вдосконалюються навчальні плани, розширюється методичний арсенал викладання сучасних правових дисциплін, здійснюються заходи, спрямовані на формування у студента-юриста правосвідомості, з якою він налаштовується на служіння Його Величності Закону все своє життя, привчаються до постійного навчання, до безперервного самовдосконалення.

Ректорат, наукові школи, кафедри перебувають у постійному пошуку шляхів розширення форм і методів навчального процесу. Так, в університеті введені і проводяться майстер-класи, на яких студенти можуть не тільки засвоїти важливу і цікаву лекцію, а й безпосередньо поспілкуватися з провідними вченими та практиками, обговорити з ними у жвавій дискусії особливі аспекти тієї чи іншої юридичної проблеми.

Ще одним із завдань, які стоять перед колективом університету, є забезпечення високої якості освіти шляхом комп’ютеризації та інформатизації навчального процесу. В університеті створено автоматизовану систему управління навчальним процесом (АСУ). Вона включає в себе кілька модулів і передбачає наповнення системи інформацією про графік навчального процесу, розклад занять, персональні дані студентів, їхню успішність, досягнення професорсько-викладацького складу університету. На базі АСУ сформовано портал у відкритому інтернет-доступі. Комп’ютерна техніка, Інтернет, власні університетські комп’ютерні мережі стали невід’ємною складовою навчальної і наукової діяльності.

Практичні відомства, правоохоронна, судова системи, юстиція, органи державної влади, різні міністерства і відомства, найрізноманітніші господарські та бізнес-структури давно вже визнали, що рівень підготовки фахівців з дипломами нашого вузу дуже високий. Якість навчання відповідає кращим сучасним світовим зразкам. Тому постійно прагнуть зробити замовлення на підготовку спеціалістів саме в Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого.

Варто зазначити, що майже 100 % студентів університету, які навчаються за рахунок державного бюджету, і значна частина студентів-контрактників отримують призначення на роботу в органи прокуратури, юстиції, державної виконавчої служби, судову адміністрацію, МВС, СБУ, Міноборони, Державну прикордонну службу тощо.

Щороку університет випускає декілька тисяч фахівців, майже половина з яких мають диплом з відзнакою. Ми не готуємо безробітних юристів. 100% наших студентів, які навчаються за рахунок державного бюджету, і значна частина студентів-контрактників, як я вже казав, отримують призначення на престижну роботу в органи державної влади.

Водночас минулого року були підписані тристоронні договори між Всеукраїнським громадським об’єднанням «Асоціація випускників НЮУ», Національним юридичним університетом імені Ярослава Мудрого та роботодавцями: ТОВ «Дакс-Груп», ТОВ «G. І. Lawyers», Міжнародною правовою групою «Аліас», Міжнародною правовою компанією «БОНД ІНТЕЛЕКТ ГРУП», ПП «Юридична фірма «Закон і право», адвокатським об’єднанням «Шкребець і партнери», АТ «Банк Золоті Ворота» та іншими щодо відбору кращих студентів контрактної форми навчання для проходження ними стажування (практики) та подальшого працевлаштування. І це дуже добрий показник, який підтверджує тезу про те, що у суспільстві, державі є попит на спеціалістів, які отримали якісну освіту.

І ще у цьому зв’язку хотів би сказати ось про що. Серед пріоритетних завдань нашого університету — не тільки підготовка професіоналів, а й виховання всебічно розвинених, висококультурних, відповідальних людей. Адже посади, які обійматимуть наші випускники, пов’язані з прийняттям відповідальних рішень, що позначаються на долях людей, інтересах держави, безпеці бізнесу. Тому, думаю, не випадковим є і той факт, що багато наших випускників досягають значних кар’єрних висот. Вони обіймають керівні посади в системі МВС, стають прокурорами районів, областей, генеральними прокурорами і України, і країн СНД, суддями, керівниками судової влади, інших правоохоронних структур, міністрами, народними депутатами. Звичайно, ми пишаємось своїми вихованцями.

Університет славиться цілою низкою своїх юридичних шкіл

— Але не буває успішних учнів без наполегливої праці їхніх наставників, талановитих педагогів, викладачів, професорів. До речі, чимало з них затребувані й українською державою, вони нерідко на прохання керівництва країни обіймають відповідальні посади у різних гілках центральних органів влади.

— Аналіз показників науково-педагогічного потенціалу університету, мабуть, найбільш наочно демонструє, як розвивається, з кожним роком зростає кількісно і якісно професорсько-викладацький склад учбового закладу.

Так, у 1987 році в університеті працювало 285 викладачів, в 2001-му — вже 520, а 2014-го цей показник становить уже понад 800 осіб. З року в рік істотно підвищується і науковий рівень викладацького колективу, збільшується кількість викладачів з науковими ступенями. Якщо у 1987 році у вузі було 30 професорів, докторів наук і 152 кандидати наук, доценти, то сьогодні у нас працюють 109 професорів, докторів наук, більше 600 кандидатів наук, доцентів. Тобто університет майже на 90 % забезпечений викладачами з науковими ступенями.

Крім того, в університеті працюють 14 академіків і 18 членів-кореспондентів Національної академії правових наук України, 17 заслужених діячів науки і техніки України, 1 заслужений працівник вищої школи, 14 заслужених працівників освіти України, 14 лауреатів Державної премії України, 15 заслужених юристів України, 5 заслужених працівників культури України, 1 заслужений діяч мистецтв України.

Високий рівень наукової діяльності вищого навчального закладу є невід’ємною складовою і гарантією підготовки висококваліфікованих фахівців і впливає на темпи побудови України як правової держави. Університет славиться цілою низкою своїх юридичних шкіл: теорії та історії держави і права, конституційного права та державного будівництва, міжнародного права, криміналістики тощо.

Значна увага приділяється законотворчій діяльності, втіленню результатів наукових досліджень у законотворчий процес. Вчені закладу брали безпосередню участь у підготовці чинної Конституції України. У сфері нормотворчості університет і сьогодні активно співпрацює з Верховною Радою України, адміністрацією Президента, Кабінетом Міністрів України, різними міністерствами і відомствами, органами місцевого самоврядування, беручи участь у розробці нових кодексів, експертизі законів, наданні експертних висновків.

У нашому вузі функціонує аспірантура, де нині навчаються понад 100 аспірантів. Діє докторантура з усіх юридичних спеціальностей. Створені та функціонують чотири спеціалізовані вчені ради з правом прийняття до розгляду та проведення захисту дисертацій зі всіх юридичних спеціальностей на здобуття наукового ступеня доктора (кандидата) юридичних наук.

Здійснювати навчальний процес і наукові дослідження допомагає бібліотека університету. Її фонд налічує близько 1 млн. 500 тис. одиниць книг (для порівняння, в 1987 році він становив 555 тис.). Відділ рідкісних книг і рукописів (35 тис. особливо цінних одиниць ) є одним з найбільших в Харкові і має унікальні видання джерел держави і права України та зарубіжних країн. Завершується будівництво сучасної електронної бібліотеки європейського рівня. Це буде ресурс-центр площею понад 11 тис. кв. м., який міститиме книжкові та електронні правові видання, опубліковані і в Україні, і за кордоном. Проектна потужність книгосховища бібліотеки розрахована на 4 млн. видань.

За останні роки значно розширилася міжнародна діяльність вишу

— Як світові процеси глобалізації позначилися на інтеграції наукових досягнень Національного юридичного університету в європейську та світову модель юридичної освіти та науки? Що ви можете сказати про міжнародні партнерські зв’язки закладу?

— За останні роки значно розширилася міжнародна діяльність університету. У 2001-му у нього було шість угод з іноземними партнерами, а нині їх уже близько двадцяти. З 2004-го університет — учасник Великої хартії університетів. У січні 2008 року Рада Європейської асоціації університетів ухвалила рішення про прийняття національного університету в асоціацію. Постійно зміцнюються творчі зв’язки закладу з юридичними вузами України і провідними світовими центрами юридичної науки. Налагоджено співпрацю й укладено договори з навчальними закладами Великої Британії, В’єтнаму, Іспанії, Німеччини, Польщі, Росії, Сполучених Штатів Америки, Узбекистану, Франції, Швеції та інших країн. Важливий напрям співпраці — участь у спільних європейських проектах з провідними вузами країн Західної Європи. Університет є учасником п’яти проектів за програмою Темпус-Тасіс, яка безпосередньо спрямована на налагодження співпраці в сфері вищої освіти. У проекті «Забезпечення якості оцінювання навчання студентів» вуз виступає координатором консорціуму університетів з чотирьох країн Європи.

У 2013—2014 н. р. заклад відвідала делегація університету імені Миколаса Ромеріса (Вільнюс, Литва). Обговорювалися питання підготовки магістрів за спільними навчальними програмами, обмін студентами та викладачами, спільне проведення наукових заходів. Підписано договір про співробітництво між університетом та Самарською гуманітарною академією Російської Федерації.

Матеріальна база збільшилася за останні десятиріччя майже вп’ятеро

— Василю Яковичу, наші читачі, зокрема, запитують, чи правда, що студентські гуртожитки Національного юридичного університету нічим не поступаються зірковим готельним номерам?

— Справді, наш вуз має прекрасну матеріально-технічну базу, яка є предметом гордості не тільки університету, а й Харкова та й, певен, України. Ми з колективом університету свого часу прийняли відповідальне рішення вкладати інвестиції в капітальне будівництво, в розвиток вузу. За роки незалежності матеріальна база збільшилася майже вп’ятеро. Вона складається з окремо розташованих учбових корпусів, гуртожитків, спортивних та лікувально-оздоровчого комплексів, численних адміністративно-господарських будівель, а також майнових комплексів, розміщених у Полтаві.

Сьогодні створено прекрасні умови для навчання, відпочинку і дозвілля студентів. На балансі закладу — 18 навчальних корпусів, 16 студентських гуртожитків, адміністративно-господарські приміщення. У кожному гуртожитку є комп’ютерні класи, з’єднані з сервером бібліотеки університету та Центром інформаційних технологій, спортивні та тренажерні зали. У 2011 році введено в експлуатацію студентський готель, який побудовано в рамках Державної програми з підготовки та проведення в Україні Євро-2012. У готелі створено всі умови, щоб студенти могли комфортно жити та навчатися. В ньому є пральня, спортивні зали, салон краси тощо. У вересні 2012-го відкрито новий учбовий корпус та гуртожиток Полтавського юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

Для медичного обслуговування студентів і викладачів створена медично-оздоровча служба, до складу якої входить санаторій-профілакторій «Березовий гай», корпус на базі відпочинку «Примор’є», Центр первинної медико-санітарної допомоги, що розташований у стінах університету і до складу якого входять два стоматологічні, терапевтичний, фізіотерапевтичний, масажний кабінети, гідромасажні ванни, кабінет УЗД та ін.

Палац студентів юридичного університету — кращий в Україні

— Десять років тому здійснилася ваша давня мрія — в юридичному університеті відбулося відкриття величного Палацу студентів. Сьогодні ні в кого немає сумніву: це найкращий в Україні студентський дім мистецтв, про що свідчать і високий рівень усіх художніх заходів, і рівень кожного творчого колективу і окремого виконавця, і професіоналізм обслуговуючого персоналу.

— Популярність Палацу студентів зростає з кожним роком. Неабиякий інтерес і схвальні відгуки глядачів Харкова та області, засобів масової інформації викликають заходи, які вирізняються високою виконавською майстерністю творчих колективів та окремих виконавців. Це насамперед Міжнародний фестиваль фантастики «Зоряний міст», урочисті концертні програми, присвячені професійним дням. З відкриттям Палацу студентів і запровадженням у ньому першого в світі професійного театру-студії широкого жанрового спрямування кількість і якість творчих колективів вузу збільшилася в кілька разів. Сьогодні в палаці працює 21 творчий колектив. Далеко за межами Харкова відома народна чоловіча хорова капела, ансамбль бандуристок «Купава», духовий оркестр, театр сучасного естрадного танцю, ансамбль скрипалів тощо. Підтвердженням високого професійного рівня творчих колективів та окремих виконавців є те, що за останні роки почесне звання «Народний артист України» присвоєно солісткам тріо «Купава», почесне звання «Заслужений артист України» — солістам-вокалістам Г. Сетьяну, С. Сидоровій, А. Королюк, головному диригенту духового оркестру В. Скрипчуку.

Фізичне виховання і спорт — невід’ємна складова загальної та професійної культури майбутнього юриста

— Василю Яковичу, було б вкрай несправедливо не торкнутися ще однієї особливо близької для вас теми — спортивного виховання молодого покоління. Ви — палкий прихильник здорового, спортивного способу життя — за понад чверть віку на посаді ректора доклали дуже багато зусиль, щоб ваша альма-матер стала Храмом не лише високих зразків юридичної освіти та науки, а й Меккою культури та спорту. Молодих людей, майбутніх ваших студентів, цікавить, як можна розвивати свої спортивні здібності під час навчання в Національному юридичному університеті?

— Фізичне виховання і спорт є невід’ємною складовою формування загальної та професійної культури особистості, збереження і зміцнення здоров’я, організації та забезпечення здорового способу життя, підвищення рівня працездатності, створення умов для активної просвітницької діяльності.

Спортивна робота в закладі проводиться спортивним клубом університету, кафедрами фізичного виховання, 5 спортивними клубами університету за певними видами спорту: шахи, волейбол, плавання, спортивні види боротьби, боксу та кікбоксингу. Крім того працюють спортивні секції: оздоровчої та спортивної аеробіки, баскетболу, боксу та кікбоксингу, самбо та дзюдо, бриджу, волейболу, настільного тенісу, легкої атлетики, плавання, футболу, де тренуються близько 600 студентів.

Особлива наша гордість — шаховий клуб. В університеті традиційно проходять міжнародні шахові турніри гросмейстерського рівня, які сприяють розвитку шахового спорту і дають змогу здобувати і підтверджувати гросмейстерські звання. Так, якщо на початку 80-х років минулого століття в Харкові був лише один гросмейстер з шахів, то сьогодні тільки в Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого 12 міжнародних гросмейстерів, 3 міжнародних майстрів спорту з шахів. У 2004-му Павло Ельянов та Олександр Моїсеєнко у складі збірної України стали переможцями Всесвітньої шахової олімпіади на Майорці (Іспанія), а у 2010 році — у Ханти-Мансійську (Росія). 2012-го студентка нашого університету Анна Ушеніна стала чемпіонкою світу з шахів, першою жінкою-чемпіонкою з часів проголошення незалежності України. У 2013-му член шахового клубу «Юридична академія» Олександр Моїсеєнко став чемпіоном Європи з шахів та володарем бронзової медалі на командному чемпіонаті світу, срібним призером міжнародного турніру «Індонезія Опен-2013». У 2013 році член шахового клубу «Юридична академія» Павло Ельянов став переможцем міжнародного турніру «Меморіал М. Чигоріна». 2014-го Анна Ушеніна та головний тренер жіночої збірної України, старший тренер шахового клубу «Юридична академія» М. Л. Бродський стали володарями золотих медалей на командному чемпіонаті Європи-2013 з шахів серед жінок. Студент університету чемпіон світу з шашок Денис Шкатула став переможцем чемпіонату України серед чоловіків на 64-клітинковій дошці.

Спортсмени університету неодноразово брали участь у змаганнях світового рівня: чемпіонатах світу та Європи, Всесвітній універсіаді, Спортивних студентських іграх України, чемпіонатах і кубках України, в Олімпійських іграх в Атланті, Сіднеї, Пекіні. У 2004 році на Олімпіаді в Афінах В. Гончаров посів І місце в змаганнях зі спортивної гімнастики. Цього року А. Василенко (дзюдо) і О. Гвоздік (бокс) отримали ліцензію на участь в Олімпійських іграх в Лондоні. Наша волейбольна команда щойно виборола українську першість.

— Василю Яковичу, щиро дякую за цікаву і змістовну розмову.

— Бажаю успіхів парламентській газеті і сподіваюся зустрітися з вашими кращими молодшими читачами у наших студентських аудиторіях.

 

Харків.

Фото Олександра Семенця.

Головний корпус НЮУ ім. Ярослава Мудрого.

Волейбольна команда «Юракадемія» стала переможцем ХХІІІ чемпіонату України з волейболу серед чоловічих команд (вища ліга).

Під час закриття ХV міжнародного шахового турніру «Кубок ректора», травень 2014 р. Віце-президент шахового клубу «Юридична академія» М. В. Домашенко, президент шахового клубу «Юридична академія», проректор з наукової роботи університету А. П. Гетьман, головний суддя змагань, міжнародний арбітр Л. М. Боданкін (зліва направо).