Рішенням уряду норми споживання газу було скорочено вдвічі при тому, що минулого року їх уже зменшили в півтора разу. В результаті «у дурнях» виявилися ті, хто поставив прилади обліку газу. Вони платитимуть більше, ніж ті, у кого немає лічильників, оскільки нові норми набагато менші від реального споживання газу.

 

 

Визначаємо норми експериментальним шляхом


У кількох регіонах газорозподільними компаніями спільно з місцевими органами влади вже було проведено дослідження, за допомогою яких експериментальним шляхом встановили, які фактичні витрати газу в деяких багатоквартирних будинках, житло в яких не обладнано газовими лічильниками. У таких будинках було встановлено будинкові лічильники, які враховували обсяг спожитого в будинку газу для порівняння з нарахованим об’ємом за нормами.


Наприклад, у Харкові отримали такі дані: на одного споживача, який з газових приладів користується тільки плитою, припадає 7,5 куб. м газу на місяць; якщо, окрім плити, запускають також водонагрівальну колонку, витрата газу на одного споживача зростає до 32 куб. м на місяць. У Білій Церкві місячне споживання газу з розрахунку на одного мешканця становило за умови використання лише плити 9 куб. м, плити та водонагрівальної колонки 41 куб. м. У Львові: тільки плити — 13 куб. м; плити та водонагрівальної колонки — 42 куб. м.


Визначаємо норми, орієнтуючись за приладами


Звичайно, у кожного споживача стоять різні газові прилади — в одних вони збереглися ще з часів газифікації та здачі будинку в експлуатацію, інші встановили сучасні енергоефективні прилади. Але якщо говорити про газову плиту, то в технічному паспорті на неї можна знайти технічні характеристики споживання газу. Так, зазвичай в одному пальнику плити за годину горіння витрачається 0,25 куб. м газу.


Використовуючи паспортні дані газових приладів і орієнтуючись на звичайні побутові потреби сім’ї з трьох осіб, можна легко порахувати, скільки газу їм потрібно на приготування їжі протягом місяця.


Навіть якщо господиня не є ентузіастом кулінарної справи, на приготування сніданку та вечері на трьох, а також чай-каву кожного дня потрібно майже 0,5 куб. м газу (з розрахунку використання двох конфорок на плиті тричі на день по 20 хвилин).


У вихідні дні споживання газу збільшиться в 1,5—1,8 разу (щоб приготувати повноцінний обід з трьох страв, 20 хвилин аж ніяк не вистачить, а якщо ви любите снідати млинцями, то й на сніданок сім’ї доведеться витратити більше часу, приплюсуйте до цього використання духової шафи, щоб побалувати сім’ю якоюсь випічкою). У результаті виходимо на місячне споживання газу майже 18 куб. м. Це відповідає 6 куб. м газу на одну особу, що вдічі більше за встановлені з 6 травня норми споживання при використанні тільки газової плити.


Ще менш реалістичні нові норми для квартир без гарячого водопостачання, в яких використовується не тільки газова плита, а й водонагрівач.


Якщо витрати газу на плиту ми вже розглядали і дійшли висновку, що менше 6 куб. м на особу на місяць вони не можуть бути, то для водонагрівальної колонки виходитимемо з норми гарячої води в 2,6 куб. м на особу на місяць. 


Такий норматив витрати гарячої води з колонкою передбачено в ДБН     В2.5-64: 2012 (Державні будівельні норми).


Життєва практика свідчить, що тільки на щоденний душ використовується майже 50 літрів гарячої води (з урахуванням її розведення до комфортної температури). Тобто на душ щомісяця треба 1,5 куб. м (50 літрів х 30 днів) + 0,5 куб. м на вмивання. Навіть якщо у вас є пральна і посудомийна машини, не менше 2 куб. м гарячої води потрібно одній людині на щоденну гігієну. Додайте до цього воду на інші побутові потреби, і виходимо на ті самі ж 2,6 куб. м гарячої води на місяць, передбачені будівельними нормами.


Для того щоб підігріти такий обсяг води, сучасна газова колонка Bosh WR13 витрачає майже 20 куб. м газу.
Виходить, що при використанні плити і колонки щомісяця одна особа використовує 26 куб. м газу. Для порівняння — нинішня норма споживання майже втричі менша і становить 9 куб. м.


Визначаємо норми за законами фізики


Зі шкільного курсу фізики відомо, що для нагрівання 1 л води на 1 градус необхідно 4,19 кДж теплової енергії. Для того щоб нагріти 2,6 куб. м води від 15 до 65 градусів, потрібно 544,7 МДж. При цьому потрібно врахувати ККД газової колонки, в якій вода підігрівається, — цей коефіцієнт становить 85%. Питома теплота згоряння газу відрізняється залежно від того, з яких він родовищ, але не має (згідно з ГОСТ 5542-87) бути нижчою від 31,8 МДж/куб. м.


У результаті: 544,7 МДж / 0,85 = 641 МДж. 641 МДж / 31,8 МДж/куб. м = 20,1 куб. м газу. Отже, теорія підтверджує практику — сучасна колонка нагріла 2,6 куб. м води, витративши майже 20 куб. м газу.


Із запровадженням нових норм ті, у кого в квартирах уже встановлено газові лічильники, за досить економного використання заплатять за газ вдвічі-втричі більше, ніж ті, у кого лічильників немає. 


Адже навіть якщо скоротити споживання газу вдвічі (наприклад, зменшивши використання гарячої води — тільки холодний душ і забути про гарячу ванну), все одно не вдасться вписатися в норматив витрат 9 куб. м на місяць.


Зате тим, у кого газових лічильників немає, нічого піклуватися про економію газу — в будь-якому разі їм доведеться платити за карликовими нормами. Не дивно, що вже зараз у багнети зустрічають газовиків, які намагаються провести планове встановлення лічильників у багатоквартирних будинках. Адже є проти чого боротися — на кону щонайменше дворазова вигода.

 


Андрій ЗАЇКА, експерт.