Керівник районного суду Херсонщини пішов на фронт рядовим

Відсиджуватися за чужими спинами не схотів

На п’ятнадцятому блокпості сектору «М», що біля села Виноградове під Маріуполем, незвичайний позивний «Суддя» у радіоефірі зо два місяці чули і українські вояки, і прикордонники. Дехто знав і того, хто на цей позивний відгукувався, — худорлявого доброзичливого чоловіка-автоматника. Та лише його бойові побратими з херсонського батальйону Національної гвардії України були у курсі, що позивний не на порожньому місці народився. А воїн носить його по праву: адже до служби очолював суд Нововоронцовського району Херсонщини.
У В’ячеслава Каневського було життя звичайного українського юриста. Вступив до Одеської юридичної академії, потім став помічником судді у рідній Нововоронцовці, а п’ять років тому Верховна Рада визнала його гідним суддівства. У районному суді, де працював В’ячеслав Олександрович, служителів Феміди було всього три, і з них він виявився найдосвідченішим, тож у 2013-му обійняв посаду голови суду. Одружився на землячці, виховував двох дітлахів, старшу Діану та молодшого Сашка, і мав у житті два пріоритети — родину та кар’єру. Аж ось на сході гримнуло, полилася кров, і до оселі 35-літнього голови суду принесли мобілізаційну повістку з райвійськкомату.
Чимало земляків В’ячеслава Каневського від тих повісток бігали, наче дідько від свяченої води. А от голова суду, хоча раніше не служив, не мав наміру ні ухилятися, ні прикриватися недоторканністю чи статусом посади — охоче пішов до війська. «У нас містечко маленьке, всі знайомі. І якби земляки дізналися, що я відсиджуюся за спинами фронтовиків, то пальцями тицяли б не тільки на мене, а й на моїх дітей — ганьба була б до смерті. А як зганьбленому судді потім працювати? — каже В’ячеслав Олександрович. — До того ж, я виношу вироки ім’ям України і служу насамперед їй. Якщо всі від ворога втечуть, то й Україну на шматки пороздирають».

Здивував усіх

У херсонському батальйоні НГУ, де новобранець з Нововоронцовки проходив обов’язкову двомісячну підготовку, десь тиждень не відали про те, яку посаду до мобілізації він займав. А коли пройшов такий поголос, щиро зчудувалися. Адже на весь батальйон серед мобілізованих жодного держслужбовця такого рангу не було — максимум служили сільський голова та директор школи. Навіть дехто з свого брата-солдата підходив і запитував: «Для чого тобі це потрібно?»
А призовник тільки ввічливо усміхався. І вчився воювати та виживати з такою ж наполегливістю, з якою раніше вчився у юридичній академії. Нині з табельного АК-74 на сто метрів з п’ятнадцяти куль десять точнісінько у мішень кладе. А для бійця, котрий узяв «калаш» до рук кілька місяців тому — це результат. Тож коли стрілець п’ятої роти батальйону НГУ попросив добровільно направити його у відрядження в АТО, йому не відмовили, визнавши гідним.
— На блокпості моє чергування було з дванадцятої до четвертої години дня і з дванадцятої до четвертої ночі. Під обстріл не потрапляв жодного разу, але вибухи по сусідству чув, і про пересування диверсійно-розвідувальних груп сепаратистів сповіщали. Доводилося затримувати мародерів, але найтяжче було психологічно. З власного досвіду та спілкування я зробив висновок, що десь сорок відсотків мешканців навколишніх сіл нас активно підтримують і стільки ж — вважають ворогами. Нап’ється такий споживач кремлівської пропаганди оковитої задля хоробрості і, проїжджаючи через блокпост, цідить крізь зуби: «Ми вас сюди не кликали». У таких випадках завжди хочеться нагадати: це так само і наша земля, а господаря у гості до своєї ж оселі кликати не випадає. Ще двадцять відсотків обивателів — звичайні пристосуванці, котрим однаково — чи Україна, чи Росія, — розставив крапки над «і» голова суду, котрий взяв до рук автомат. — Однак присмак на душі часом гіркий. У Маріуполі з магазину на моїх очах виходить бабця. Перевантажена клунками, а сама ледь рухається на двох ціпках-підпірках. Я до неї: «Дайте поможу». Вона підводить голову, довго оглядає мою форму і навідріз: «Ні, я сама». Мабуть, «карателя» з російських новин побачила і злякалася.

«Вранці тікав із рідної хати»

У службу В’ячеслав Каневський втягнувся. Проблем із військовим забезпеченням у частині з перших днів служби, каже, не бачив. Одразу видали все — від шкарпеток до зимового одягу, тож за свої кревні бронежилетів та камуфляжу діставати не довелося, та й на харч у солдатській їдальні підстав нарікати нема. Мабуть, важче, коли додому на короткий відпочинок дозволяють з’їздити.
Після відрядження в АТО стрілець отримав відпустку на десять днів і поїхав у рідну Нововоронцовку. А тут потрапив під суворий нагляд: шестирічна донечка як узяла за руку, так усі десять днів не відходила. Сказала, наче відрубала: «Ти від мене більше нікуди не поїдеш». Тому на десятий день довелося рано-вранці тікати з хати крадькома, поки «вартова» не прокинулася. Батько зітхав: «Сину, поки ти вночі на чатах, мати спати не може. Прокинеться й стоїть на ганку, у небо вдивляється».
Стрільцем із суддівським минулим офіцери не натішаться. Майор Сергій Прутяний — заступник командира батальйону, де служить В’ячеслав Каневський, — називає його взірцевим солдатом: старанний, не курить і алкоголем не зловживає, завжди прийде на допомогу. «Після відрядження стрільця забрали до штабу — його практичний досвід юриста виявився незамінним у листуванні з правоохоронними органами, і не тільки», — задоволений заступник комбата. Канцелярської роботи голова райсуду у погонах також не цурається, виконує всі доручення. Та для себе вирішив: якщо наступного разу знову запропонують відрядження на східний фронт — поїде. Хто, як не він?

Херсон.

 

Можливості сфотографуватися біля новенького «Кугуара» прикордонників стрілець не прогавив.

Фото автора.