За останні шість років споживання цукру в Україні, якщо вірити інформації Держстату, скоротилося на 12,2% — з 1,7 млн. в 2010 році до 1,5 млн. т торік. У перерахунку на душу населення кожен з нас з’їдає майже 37 кілограмів солодкого піску на рік. До показника входить і пряме споживання, і у вигляді готових продуктів, які містять цукор у своєму складі.

 


За оцінками УкрАгроКонсалт, за цей період також зменшалася й кількість використаних білих кристалів в українській промисловості — на 25%, до 870 тис. т порівняно з 1,2 млн. у 2010-му. Скорочення пояснюється негативними тенденціями в харчовій галузі. Нині експерти прогнозують невелике збільшення споживання цукру кондитерською і молочною промисловостями, а також у виробництві напоїв — там мають намір нарощувати обсяги виробництва й експорту своєї продукції.


То чи потрібно розширювати посіви цукрового буряку? Адже в Україні за останні п’ять років рівень рентабельності виробництва цукру залишається на низькому рівні. Згідно із заявами цукроварів, в 2013—2015 роках (в умовах зростання цін на газ для виробництва, девальвації гривні, зниження купівельної спроможності) собівартість вирощування буряку часто була вища внутрішніх цін на цукор.


Світові ж ціни почасти досягали історичних мінімумів у зв’язку з надвиробництвом на зовнішніх ринках.


Однак у нинішньому сезоні у зв’язку з явищем Ель-Ніньо (активізацією потужної теплої течії в екваторіальній частині Тихого океану) і спричиненими нею посухами в багатьох країнах, що виробляють цукор, зафіксовано зниження врожайності тростини і буряку. За попередніми даними, від ефекту Ель-Ніньо постраждав урожай у таких країнах, як Бразилія, Індія, Таїланд. Згідно із заявами галузевої організації ПАР, у них також прогнозується зниження врожаю цукрової тростини до 20-літнього мінімуму через сильну посуху. Також можлива нестача цукру і в Європейському Союзі.


У зв’язку із цим світові ціни на цукор зростають в очікуванні дефіциту. Але якщо площі під буряком і тростиною збільшаться, то стрибок цін може бути нетривалим.

Україна: фонд споживання цукру

 

Україна: динаміка споживання цукру промисловістю, тис. т

Джерело: оцінка УкрАгроКонсалт на основі комплексного аналізу маркетингових даних

 

Бурякам спрага не загрожує

 

Якщо вірити Мінагрополітики, в Україні цукрові буряки цьогоріч посіяли на 283,4 тис. га — торік було на 45 тисяч гектарів менше. Найбільші площі солодкі корені традиційно займають на Вінниччині — 53 тис. га, Полтавщині — 37,5 тис., Хмельниччині — 36 тис., Харківщині — 23,5 тис., Київщині — 19,2 тис., Тернопільщині — 18,9 тис., Кіровоградщині — 15,4 тис., Черкащині — 13,6 тис., Львівщині — 13,4 тис., Волині — 13 тис., Житомирщині — 12,8 тис., Рівненщині — 12,1 тис. га. Нині погода сприяє розвитку цукристих. Запаси продуктивної вологи під буряками як в орному, так і в метровому шарах ґрунту, за інформацією Укргідрометеоцентру, сформувалися в межах оптимальних — 24—33 і 135—194 мм відповідно. Лише на окремих площах в Черкаській області зволоження залишалося задовільним. Тож є надія, звареного восени солодкого піску вистачить. Принаймні для внутрішнього споживання.