Повінь, спричинена інтенсивними дощами й сильними поривами вітру, вирує в Карпатах, зазвичай, щороку. Проте нині негода неабияк розперезалася. Майже не стихаючи, лило більш як два дні. Рятувальники стверджують: за цей час опадів випало стільки, що це перевищує дві місячні норми. Звісно, у річках піднялася вода. Її рівень, зокрема, в гірській частині норовливої Тиси, у верхніх і середніх притоках, піднявся на метр-два; на загалом досить спокійній річці Уж — на 2,6 метра; на бистрій Боржаві у середній течії біля села Довге Іршавського району — також до двох метрів, як і на річці Ріка в межах райцентру Міжгір’я та річці Латориця біля Мукачевого.

 

Земля перенаситилася вологою. Внаслідок перезволоження стався зсув ґрунту в Рахівському, Воловецькому та Великоберезнянському районах. Існує загроза руйнування житлового будинку в с. Тишів Воловецького району. На місці працює комісія райдержадміністрації.


Дотепер залишаються підтопленими деякі домогосподарства, сільгоспугіддя. Пошкоджено аварійний залізобетонний міст у центрі Сваляви. За даними облДСНС, підтоплено вісім свердловин Перечинського водозабору, що змусило припинити водопостачання м. Перечин. Тож тамтешнім жителям, у садочки та школи довелося підвозити питну воду.


У Міжгірському районі частково розмите покриття автодоріг у селах Голятин, Буковець, Синевир, Колочава, Лісковець та Репинне. А в селі Синевир підмито до півсотні метрів габіонної сітки та знесено два дерев’яні містки через потічки.


Як завжди у таких ситуаціях, у низинних селах Сільце і Вільхівка в Іршавському районі підтоплено поля на площі до сорока гектарів. У Свалявському і Воловецькому та деяких інших районах доводилося відкачувати воду з підвалів окремих житлових будинків.


До ліквідації наслідків стихії залучено техніку й особовий склад облуправління ДСНС, Національної поліції, Служби автомобільних доріг та інших профільних організацій.


— Усі служби працюють, відкачують воду там, де підтопило будівлі, — повідомив ужгородський міський голова Богдан Андріїв. — Я проїхав містом і вранці, і в обід, усе подивився. Піднявся рівень води в річці Уж. Додатково працюють рятувальники — прочищають канави, які забиті гілками та листям.


Щодо питань про роботу зливової вуличної каналізації, то очільник міста пояснив так: «Вона будувалася в минулому столітті і розрахована на 50—60 тисячне населення (що мінімум удвічі менше, ніж тепер. — Авт.)

Останніми ж роками Ужгород значно зріс і територіально, і за кількістю мешканців. Приєдналися, наприклад, села Доманинці, Дравці, Горяни, де взагалі не була передбачена каналізація. Тому, щоб відводити воду, потрібно в місті будувати нові каналізаційно-насосні станції. Це проблема масштабна, не сьогоднішня, накопичувалася роками і розв’язувати її потрібно не форс-мажорно, а планово. Збираємося здійснити це в комплексі проекту оновлення і модернізації мереж водоканалу за підтримки Європейського інвестиційного банку. Вже подали всі необхідні документи в Міністерство фінансів України, найближчим часом питання розглянуть на комісії в Києві».

Ідеться про кредит у 25 мільйонів євро.


Отже, де незахаращені потічки, розчищені русла річок, прочищено під мостами і невеличкими містками в самих населених пунктах, — там вода сходить і не завдає шкоди. Хоча підтопити ненадовго може. А де на берегах люди влаштовують хаотичні сміттєзвалища, сільради не дбають про чистоту, там повінь завдає збитків. Тому облДСНС має не лише рятувати під час негоди, а й слідкувати та штрафувати недбайливців у серпні—вересні, коли найнижчий рівень води у річках і протоках.


Нині дощі вщухають. Вода повільно сходить. Річки та потічки почали «вміщуватися» в свої русла, а безгосподарність залишається...

 

Ситуація на понеділок.

Василь НИТКА.


Закарпатська область.


Фото прес-служби облДСНС.

 

Тим часом

Вода продовжує підніматися


Через сильні дощі на річках Прикарпаття продовжує прибувати вода. Зокрема, у притоках Дністра та самій річці очікується підйом рівнів на 0,5—1,5 м, на окремих ділянках до 2,0—2,5 м над поточними. Також в управлінні цивільного захисту ОДА попереджають про можливі затоплення заплав, сільгоспугідь, а в гірських та передгірських районах — господарських об’єктів та будинків. До слова, у селі Ільці Верховинського району рятувальники вже допомагали мешканцям витягати худобу з річки Чорний Черемош.


Галина БРУХАЛЬ.


Івано-Франківська область.