Рятувати поранених на полі бою, а також травмованих у надзвичайних ситуаціях навчали вінницьких медиків, цивільних і військових, їхні колеги з Великої Британії та США.

Протягом тижня 23 лікарі вивчали досвід зарубіжних колег за програмою «Підтримка життя під час травми». Навчальні курси (на знімку) відбувалися на базі Вінницького національного медичного університету імені Миколи Пирогова. Організувала їх ГО «Захист Патріотів». Учасники програми на практиці демонстрували набуті знання і вміння. Роль травмованих виконували студенти-медики. Дії лікарів оцінювала разом із зарубіжними інструкторами в. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.

— У нас війна, ще більше допомоги захисникам може знадобитися будьякого дня, — пояснила співрозмовниця, відповідаючи на запитання, чому вона у вихідний на роботі. — У вояків на передовій нема вихідних. Так само, як і в медиків, котрі поруч з ними. Дуже важливо навчити працювати у складних умовах більшість наших лікарів. Такі заняття проведемо у кожній області.

Травмованого рятує команда

— Алгоритм надання допомоги травмованому в зарубіжних країнах відрізняється від того, за яким діють українські медики, — каже інструктор з Великої Британії Алекс Бонгардз. — Я вже три роки працюю у вашій державі і переконався в цьому особисто. Коли європеєць чи американець постраждає в екстремальній ситуації, першими до нього поспішають парамедики, тобто фахівці з середньою медичною освітою. Їхнє завдання — терміново надати невідкладну допомогу і якомога швидше доправити пацієнта до лікарняного закладу. Там на нього уже чекає команда лікарів. У приймальному відділенні. Командою стають до роботи. За умови, що відділення обладнано всім необхідним для екстреної допомоги.

— За рубежем кожен лікар навчений надавати допомогу в екстрених умовах не лише за своєю спеціалізацією, — пояснив Алекс Бонгардз. — Такі знання і, головне, навички вони здобувають на курсах з підтримки життя пацієнта в умовах отриманих ним травм. Такі заходи проводяться систематично. Навчання на них — обов’язкове!

Ваші медики навчаються з фантастичним інтересом

— У вас немає системного підходу при наданні допомоги травмованому, — каже Алекс Бонгардз. — Нема командної роботи, бо багато бюрократії. Саме тому запровадили курс для лікарів. Проте у ваших медиків я побачив фантастичне бажання опановувати нове. Це дає надію, що вони впораються із найскладнішою ситуацією.

Максим Котілевський, старший лейтенант, лікар Військово-медичного центру, закінчив медуніверситет імені Пирогова і Військово-медичну академію, учасник АТО:

— За кордоном лікарі, незалежно від профілю роботи, проходять курси з надання допомоги травмованим. Працюють із травмованими у команді. У нас не так. Якщо, наприклад, я анестезіолог, то займаюся дихальними шляхами. У них з цим може працювати і хірург, і травматолог, і гастроентеролог, тобто будь-який спеціаліст. Такі навички здобувають на курсах. Плюс у них більше можливостей, бо мають необхідне обладнання.

Віталій Катюха, лікар Вінницької міської клінічної лікарні № 2:

— Під час занять увесь тиждень ми працювали у команді. Кожен з нас відчув на собі, наскільки це правильно. На власному прикладі переконалися, що надання невідкладної допомоги травмованому — командна робота.

Віктор СКРИПНИК.

Фото автора.

Вінниця.