У Комітеті з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки відбувся круглий стіл на тему «Власний газ для незалежності: як досягнути цілі».
Перший заступник голови комітету Олександр Домбровський зазначив, що збільшення власного видобутку природного газу є стратегічним завданням для забезпечення енергетичної незалежності України: «Ми повинні максимально сконцентруватися на реалізації Концепції розвитку газовидобувної галузі України до 2020 року. Необхідно зменшити залежність України від імпорту газу. Наша мета до 2020 року — досягти 27 мільярдів кубометрів видобутку українського газу. Потрібно мотивувати газовидобувників та створити прості, прозорі та зрозумілі правила гри на цьому ринку».
Перший секретар Посольства Великої Британії в Україні Кріна Лавері звернула увагу на те, що в Україні складно отримати ліцензію на видобуток. Важливо подолати корупційну складову та запровадити прозорість звітування у видобувних галузях. Україні потрібно оптимізувати податковий режим у газовидобувному секторі, а також прийняти найближчим часом Енергетичну стратегію. До речі, цей захід відбувся за підтримки та сприяння уряду Великої Британії.
Віце-прем’єр-міністр Володимир Кістіон також підкреслив, що тема власного газовидобутку є архіважливою. «Питання підвищення обсягів видобутку українського газу — це не тільки можливість заощадити на імпортному «блакитному» паливі, а й важлива складова виконання завдань з енергетичної безпеки нашої держави», — сказав він.
Заступник голови Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Ольга Бєлькова, у свою чергу, повідомила, що 23 березня був зареєстрований проект закону «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях» (№ 6229). «Поки я працюватиму в парламенті, я буду перереєстровувати цей законопроект, допоки його не приймуть і всі не зрозуміють, що без прозорості у газовидобувній галузі не буде ніякого прогресу. Я обіцяю, що буде докладено усіх зусиль для його прийняття», — наголосила народний депутат.
Про важливість прийняття цього законопроекту говорила й перший заступник міністра енергетики Галина Карп, котра зазначила, що Україні вкрай потрібен цей закон, адже він забезпечить зрозумілі правила гри для всіх інвесторів.
На важливість прозорості також звернув увагу Посол Норвегії в Україні та Республіці Білорусь Уле Т. Хорпестад. «Прозорість — один з основних аспектів для реалізації всього запланованого. І першочерговою має бути прозорість платежів. Відкритість — це можливість для влади зробити власну політику максимально правильною та корисною для учасників ринку. Прозорість дуже важлива для енергетичної безпеки країни, а також є чудовим сигналом для інвесторів, які хочуть вкладати свої гроші у галузь», -переконаний дипломат.
На думку виконавчого директора Асоціації газовидобувних компаній України Романа Опімаха, лише рішучі зміни правил гри на газовидобувному ринку дозволять досягти якихось конкретних результатів. Він порівняв сегмент торгівлі газом, побудований на засадах відкритої конкуренції, із сегментом видобутку (недружній ринок): «Європейський закон про ринок газу, відкритий до співпраці оператор ГТС і прибирання зайвих обмежень (таких як страховий запас) — і, як результат, 47 нових іноземних компаній, які прийшли на ринок. Що стосується видобутку, то застаріле базове законодавство, зарегульована та непрозора дозвільна система та найвища в Європі рента призвели до стагнації видобутку. Іноземні інвестори залишають ринок».
Голова ПАТ «Укргазвидобування» Олег Прохоренко зазначив, що є декілька шляхів вирішення нагальних питань, які дозволять збільшити обсяги видобутку власного газу: «Для збільшення власного газовидобутку нам потрібне отримання нових ліцензій, спрощення отримання геологічної інформації, спрощення земельних питань та наявність і доступність супровідних сервісів, для отримання спецдозволів потрібне якнайшвидше введення в дію раніше прийнятого законопроекту № 3038 про децентралізацію ренти».
Андреа Мітіріта, директор з податків PwC у Румунії, розповідаючи про румунське «газове диво», заявила, що для Румунії основою збільшення видобутку газу стала докорінна зміна фіскального режиму, а також готовність до видачі нових ліцензій. Зокрема, у 2017 році в Румунії планується видати 55 нових ліцензій на видобуток газу, що є однією з головних умов зростання обсягів видобутку.

 


Чергова провокація тих, хто прагне посварити наші народи


Голова Комітету Верховної Ради у закордонних справах Ганна Гопко поширила заяву щодо подій у Луцьку.
«Обстріл генерального консульства Польщі у Луцьку — це чергова провокація тих, хто прагне зірвати польсько-українське порозуміння і посварити наші народи. Не випадково ця подія збіглася в часі з успішним завершенням у Варшаві засідання Міжпарламентської асамблеї Верховної Ради України, Сейму Литовської Республіки та Сейму і Сенату Республіки Польща.
Правоохоронні органи мають зробити все можливе для якнайшвидшого розслідування злочину», — зазначила голова комітету та висловила переконання, що організатори цієї, як і попередніх провокацій, спрямованих на погіршення взаємин між Україною і Польщею, перебувають за межами України.
«Є лише одна сторона, яка зробила провокації, тероризм і агресію ключовими інструментами зовнішньої політики. Це путінська Росія, яка ніяк не може змиритися з існуванням вільної України і вільної Польщі та міцним партнерством між нашими державами. Впевнена, що шиті білими нитками московські провокації приречені на провал і не зможуть зруйнувати дружні стосунки між Польщею та Україною», — наголосила Г. Гопко.

 


Посідаємо четверте місце у світі за кількістю внутрішньо переміщених осіб


У рамках Сьомої Трансатлантичної Конференції «Трансатлантичні відносини в епоху Трампа» на Мальті голова Комітету Верховної Ради з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Григорій Немиря провів робочу зустріч з Комісаром ЄС з питань міграції, внутрішніх справ та громадянства Дімітрісом Аврамопулосом.
Сторони обговорили ситуацію в нашій державі, приділивши особливу увагу війні на сході України та захисту прав і свобод внутрішньо переміщених осіб. «Зараз в Україні 1,7 мільйона вимушених переселенців, і це в країні з населенням в 40 мільйонів. Згідно з останнім глобальним звітом, Україна посідає четверте місце у світі за кількістю внутрішньо переміщених осіб після Сирії, Іраку та Йемену. Це вражаючі цифри», — наголосив голова комітету. За його словами, у такій ситуації відсутність державної стратегії щодо вимушених переселенців та той факт, що нове профільне міністерство з питань таких громадян, створене минулого року, все ще не має повноважень для розробки відповідної стратегії, її реалізації та координації цього процесу, є порушенням прав людини. «І це все не наближує нас до встановлення миру, а лише віддаляє українське суспільство від цього моменту», — додав парламентарій.
У свою чергу, Комісар Дімітріс Аврамопулос наголосив на необхідності подальшої допомоги Україні в питаннях, що стосуються вимушених переселенців, враховуючи феномен «довготривалого переміщення». Сторони домовилися про продовження консультацій. Крім того, Єврокомісар запросив парламентарія відвідати Брюссель для обговорення питань, які входять до компетенції комітету.


За повідомленням інформаційного управління апарату Верховної Ради.