Укр | Рус
Дзюдо. Зантарая виграв світову «бронзу» Міжрегіональну організовану злочинну групу судитимуть у Рівному за збут елітних наркотиків Легкоатлети з Рівненщини – знову серед призерів Біатлон. Російські погрози розправою Самуельссену? Інтерв'ю голови Верховної Ради України Андрія Парубія телеканалу Рада У Рівному СБУ затримала на хабарі керівника підрозділу військкомату Судитимуть державного виконавця за підробку документа Півсотню виїздів у віддалені села Рівненщини здійснили медики діагностичного центру Банки матимуть право здійснювати для клієнтів-фізичних осіб валютно-обмінні операції в безготівковій формі, - закон Навчатимуться давати відсіч Тривають зйомки фільму про опришка Олексу Довбуша Оновили дві районні дороги Рейдерів затримували зі стріляниною Довелося віддати борги власній дитині ...А армійці нагодували смачною кашею
Загрузка...
Голосування
Чи стежите ви за курсом валют?

Голосувати

Чи довіряєте ви українським банкам?

Голосувати

На вашу думку, який найкращий метод зберегти заощадження?

Голосувати

На що ви витрачаєте найбільшу частку місячного бюджету?

Голосувати

Чи вдається вам щомісяця заощаджувати?

Голосувати
На головну
14.11.2017

Не зруйнувати підстави для оптимізму

Як і в законодавстві, в аналізі політичного процесу важливе «визначення термінів». Коли ми звично й заслужено лаємо Раду за низьку продуктивність, нікчемну дисципліну чи безвідповідальність, то це лише половина правди. Адже колективна відповідальність дуже вигідна тим персонажам, до роботи яких у нас мало б виникнути найбільше питань. Дозволю собі непопулярне висловлювання: минулого тижня парламент працював відповідально й ефективно, хоча, на жаль, виконано менше, ніж могли, через абсолютно конкретних депутатів, які традиційно занедбали свою роботу й тим відверто зневажили свого виборця. Саме їх ми маємо вирахувати, запам’ятати й більше ніколи не підтримувати. А парламенту іноді слід висловити подяку за виконану роботу.

 

 

Минулого тижня, попри хронічну нестачу голосів, у Раді схвалили чимало визначальних рішень. Найперше це: новий закон про прозору приватизацію, закон про житлово-комунальні послуги, комплекс актів про державну підтримку кінематографа, проекти, спрямовані на протидію торгівлі людьми й на захист економічної конкуренції, зміни до цьогорічного бюджету тощо. Ще привели у відповідність до Конституції закон про державну службу й у першому читанні ухвалили Виборчий кодекс із системою відкритих списків. У попередніх скликаннях цього переліку вистачило б для позитивної оцінки цілої сесії. Зате звично провалює Рада свою рутинну частину роботи.


Поточний тиждень має відзначитися не меншим масштабом рішень. Насамперед, це схвалення в першому читанні закону про Державний бюджет на наступний рік. Попри окремі критичні заяви політичного плану, кошторис країни не викликає значних застережень у депутатів і експертів. Прислужитися цьому могло стабільне економічне зростання та якісна підготовка документа. В наступний рік країна має шанс увійти з якісно розрахованим бюджетом, а це одне з головних завдань уряду й парламенту.


Бурю дискусій викличе законопроект про основи державної політики стосовно окупованих територій. Є спроби внести в нього положення, які виходять за межі повноважень Ради, але загальна дискусія поки ведеться в конструктивному руслі й можна сподіватися на адекватний результат.


За політичними дискусіями загубилася надзвичайно важлива подія — склав присягу новий склад Верховного Суду України. Його звично кілька місяців огульно обливали брудом, але напередодні присяги критики чомусь замовкли, оскільки розуміють — реальність найкраще спростовує спекуляції. Їм так і не вдалося законсервувати існуючу ситуацію, здійснено перший етап судової реформи. Після двох наступних — щодо апеляційних та місцевих судів — маємо отримати реальну судову гілку влади. Без цього на нормальний розвиток держави годі сподіватися.


Стрясали нас численні скандали й тривожні новини, але й вони не призводять до безвихідних ситуацій. Ми наслухалися чимало гидотних звинувачень на свою адресу від давніх друзів з Польщі. Але дедалі більше видається, що антиукраїнська істерія — це лише захисна тактика ряду польських політиків-лузерів, які стараються відвернути увагу від своїх внутрішніх і зовнішніх поразок. Усе це вкрай образливо й несправедливо, але хтось має бути мудрішим. Думаю, що підсумком наступного тижня має стати проведення консультацій президентських радників та підтвердження візиту президента Польщі в Україну.


Спроби розігріти протестні настрої під надуманими лозунгами остаточно змаргіналізували їх організаторів. Після такого фіаско учасники поспіхом розходяться по домівках, щоб не ганьбитися, якщо вони, звичайно, є незалежними, а не проплаченими виконавцями чиєїсь волі. «Кемпінг» під Радою, попри обіцянки, так і не зник…


Зате недооціненою політичною подією тижня став з’їзд партії «Народний фронт» і заява про відновлення самостійної політичної діяльності. Мізерні рейтинги можна подолати чіткою і продуманою стратегією. НФ має шанс зайняти досі вільну нішу основної правої політичної сили. На правій ідеології спекулюють різні партії, але в підсумку повертаються до популізму й лівацьких ідеологій. Якщо Фронт зуміє сумістити праву ідеологію з конструктивністю, то матиме політичне майбутнє та зможе зіграти свою позитивну роль у майбутньому України.


Найгірша новина, яка поки що не передбачає «світла в кінці тунелю», — це колосальна криза нових антикорупційних органів. Самодискредитація цих структур уже перевищила межу здорового глузду, а вибірковість розслідувань та цілковита заполітизованість свідчать про назрілу потребу перезавантаження. Шкода, бо без реальних інструментів подолання корупції сподіватися на сталий розвиток країни — годі. Так само не за-працював політичний механізм запуску Державного бюро розслідувань. Можливо, варто, як і з законом про держслужбу, зробити пару кроків назад і повернутися до давніх і перевірених методик?


Багато говорилося про так звані «Paradise Papers», і все це вірно й актуально, от тільки взнали ми лише про власників тих офшорних компаній, які працювали під власними прізвищами й не дуже криючись. Біда в тому, що справжні злочини, пограбування бюджетів своїх країн, відмивання коштів криється у тих 90% записів, які навряд чи будуть розшифровані через десятки фірм-прокладок і посередників.


Щоб завершити з негативами тижня — маємо зростання ескалації на сході, ворог знову демонстративно застосував «гради». Напевно, так готувалися до зустрічі Путіна з Трампом. Переговори врешті були зірвані, а побіжну коротку розмову на ходу російський агітпроп старається розкрутити до вселенських масштабів.


На противагу маємо заяви на підтримку України з НАТО та розроблений в Литві «план Маршалла» для України.


Але найкращі підсумки й найбільше схвалення можемо отримати лише там, де самі добиваємося результатів. Діяльність КМУ щодо запровадження реформ отримала схвалення на Комітеті міністрів Ради Європи. Також і Президент підтвердив, що прогноз сталого економічного зростання не є голослівними припущеннями, а базується на реальних економічних підставах. Тож, попри всі бурі, ми таки розвиваємося та рухаємося вперед.


Тарас ЧОРНОВІЛ, політолог і незалежний експерт.

Всі статті рубрики На головну