Укр | Рус
Глава держави: Мир з урахуванням національних інтересів України - це перемога, повернення української території, звільнення бранців Кремля і вихід на наші кордони Під час судилища українські моряки вели себе як герої, - Ірина Геращенко Іноземна держава не повинна втручатися в діяльність церкви. Не може українська церква керуватися з Москви - Президент у Борисполі Голова Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна пропонує розглядати щотижня в парламенті хоча б один податковий законопроект «Щедрував я у Солохи»: нова п'єса аматорського театру м. Умань Голова Верховної Ради України Андрій Парубій привітав українців з Днем кіборгів Молитва, що кличе творити добро Гранату виявили і знешкодили Визначили лауреатів обласної літературної премії імені Євгена Маланюка Для інклюзивного навчання -- ексклюзивний автобус Аліментники сплатили рекордну суму Фальсифікат продавали у барах і кафе Проти наркореклами -- фарба та щітка Доставка відправлень забезпечена Прикарпаття зазнало великої втрати -- помер книговидавець Володимир Карий
Загрузка...
На головну
05.12.2017

Нові форми господарювання на місцях

Петро МЕЛЬНИК

Місто Новоукраїнка та декілька сусідніх сіл стали об’єднаною територіальною громадою майже два роки тому. Усвідомлення того, що територію об’єднує не лише назва, а й нове спільне бачення майбутніх перспектив, стало характерною рисою новоствореного адміністративно-територіального об’єднання та його 19,5 тис. жителів.
За оцінкою Мінрегіону, Новоукраїнська громада за фінансовою спроможністю посідає на сьогодні 42 місце серед 366 ОТГ України. Формується рейтинг з урахуванням кількох показників. Зокрема — показника про власні доходи на одного мешканця, які за I півріччя 2017-го становили в Новоукраїнці 1599 грн. Рівня дотаційності бюджету — тут він становить 0,7% (за рекомендаціями Мінрегіону не має перевищувати 30% від суми власних доходів) та капітальних видатків на одного мешканця без субвенцій з держбюджету (168 грн). А також питомої ваги видатків на утримання апарату управління у власних ресурсах. Тут — лише 9,9% (допустимо понад 20%).

Соціально відповідальний бізнес — один зі стержнів ОТГ

Без податкових надходжень — ні туди ні сюди. Ще краще, якщо бізнес є не лише добросовісним, а й соціально відповідальним. Хоч, можливо, дехто й вважає останнє рудиментом часів перебудови. Проте, позаяк перебудова в нашій державі триває, без соціально відповідального бізнесу всі дірки не залатати. Таким у Новоукраїнці називають СТОВ «Степ Агро» (директор — депутат обласної ради, кавалер ордена «Герой козацького народу» Володимир Арсірій, торгова марка «Новоукраїнський хліб»), ТОВ «Зерновик» (директор В. Ігнатенко) та кілька інших. Ці підприємства мають сучасне виробництво, добросовісно сплачують податки, активно допомагають місцевим навчально-виховним закладам, надають спонсорську допомогу Збройним Силам України, учасникам АТО, пенсіонерам та малозабезпеченим сім’ям.

Сьогодення — за створення міні-технопарків

Для директора ТОВ «Ліз-Маш», яке здійснює продаж і монтаж сонячних електростанцій, Ігоря Свірщевського співпраця з територіальною громадою стала фактично вдалим першим кроком у його бізнесі.
«Міською владою було підготовлено майданчик та належний пакет документів, тож гріх було не скористатися такою можливістю, — розповідає Ігор. — Тим паче, що я — місцевий, а тут, крім бізнесового, є ще й суто громадянський інтерес. Ми розташували сонячні батареї на місці колишнього величезного сміттєзвалища. Тобто покращили екологічну ситуацію навколо рідного міста. Поряд є ще одна захаращена ділянка, щодо неї теж маємо певні плани. А загалом плануємо залучити до використання ще кілька неосвоєних закинутих майданчиків. Зокрема — на території колишнього цукрозаводу. Міська влада сприяє нам у розширені бізнесу. Приємно, що саме вдома нам створили такі умови, які ми не побачили, об’їхавши кілька областей. Звичайно ж, я з радістю добровільно підтримую діяльність ОТГ, надаю посильну допомогу під час проведення різноманітних культурно-масових та спортивних заходів. Вважаю, що саме таким має бути підхід влади до співпраці з тими, хто започатковує власну справу та справно платить податки».
Директор ТОВ «Абсолют—Д» (підприємство випікає тістечка, солодощі тощо) Тетяна Данілова зауважує: «Де б я не бувала, але краще Новоукраїнки немає. І не лише тому, що це наша батьківщина. Радісно бачити постійні позитивні зрушення в місті, тож хочеться допомагати, брати в цьому участь. Беззаперечний факт — особливо активно Новоукраїнка почала розвиватися після створення об’єднаної територіальної громади».
З Тетяною Даніловою важко не погодитися. Гарні асфальтовані вулиці, вимощені плиткою тротуари, ошатні будівлі, дитячі та спортивні майданчики, впорядковані пам’ятники та обеліски не можуть не сподобатися мамі й бабусі, які все життя мріяли про гарні умови для дітей та онуків. Нині їм зручно добиратися до роботи, навчальних та дошкільних закладів. Є куди піти й у позаурочний час. Маючи перед очима такий позитивний приклад, жителям хочеться зробити щось корисне та вагоме на кожній вулиці: прибирати, організувати святкування Дня вулиці, зібратися разом та обговорити проблеми та шляхи їх розв’язання. Пересічні громадяни дедалі більше усвідомлюють — те, в яких умовах вони житимуть, залежить від них самих.

Волонтери воліють бути «в процесі»

Об’єднані територіальні громади стали бажаним об’єктом для волонтерів із Заходу. «Адже працювати в них цікаво й корисно, — переконана волонтер Корпусу миру США Елісон Міллер, яка перебуває в Новоукраїнці з грудня 2015 року. — Це унікальна можливість бути присутнім при втіленні справді грандіозного проекту, який покращить життя тисяч, мільйонів людей. Допомагати їм кардинально змінювати своє життя».

Насамперед — належні умови для освіти та виховання дітей

Як і в багатьох інших ОТГ, у Новоукраїнській переконані, для всебічного розвитку та освіти дітей мають бути створені всі належні умови. А опорні школи мають бути не лише в зручному для всіх школярів громади місці, а й оснащенні на найвищому рівні — за останнім словом техніки. Щоб усі без винятку школи, які є в громаді, працювали, надавали якісну дошкільну, початкову та середню освіту.

Заможні громади — проти ОТГ?

Останнім часом скептиків щодо створення ОТГ поменшало. Принаймні в Мар’янополі та Кам’яному Мості — селах, які до об’єднання були в одній сільраді. Нині там — старостинський округ.
Староста Валентина Рачкован розповідає, що й раніше бюджет сільської ради з 520 жителями не був малим і сягав 1,5 млн грн на рік. Проте реалізувати кілька вагомих проектів змогли лише в складі ОТГ. Нині й старості, і директору школи є чим похвалитися: адже НВК хоч і має не захмарну кількість вихованців, проте, за умовами, створеними для навчання та виховання, може конкурувати з багатьма іншими в районі. Зокрема, тут реалізували проект на 1,1 млн на господарський блок навчально-виховного комплексу.
Школа як НВК існує лише 4 роки, та за цей час його частина, відведена для дошкільного закладу, перетворилася на сучасний заклад міського рівня, на справжню дитячу домівку, до якої батьки віддають своїх малюків не лише з радістю, а й з гордістю.
Директор школи Світлана Семенова розповідає: «Депутати та сільський голова не обділяли нас і раніше. Однак справжню підтримку, яка налаштувала й нас самих на активну творчу роботу, відчули, коли влились до ОТГ. Адже стали доступними значно більше проектів, спрямованих на розвиток нашого НВК. Ремонт пришкільного майданчика — один з яскравих прикладів. Його вартість — 400 тис. грн. Не кожна сільська школа може собі дозволити витратити таку суму й на суттєвіші та вагоміші потреби. Ми ж почали з майданчика, щоб діти мали гарний доступ до шкільних приміщень, можливість здійснювати прогулянки в будь-яку пору року за будь-якої погоди».
Тож навіть на прикладі того самого НВК люди переконуються, що об’єднана громада — це шанс не лише створити комфортні умови життя, а й зберегти школу, дитячий садочок, а значить — зберегти село.
До 3 млн грн спрямували на ще одну потрібну справу — сільський клуб, в якому зробили якісний ремонт, утримують трьох працівників. Задоволена гарним, світлим і теплим місцем роботи й сільський бібліотекар Наталія Уманцева, яка до ремонту теж доклала рук. Нині читачами бібліотеки є майже третина жителів, зокрема 50 дітей.

Молодь — «За!»

Новоукраїнські діти давно мріяли стати самостійними. Робити якісь серйозні дорослі справи. Раніше від них відмахувалися, нині ж картина зовсім інша. Завершальний етап проекту «Центр розвитку ініціатив молоді Новоукраїнської громади», що відбувся в Новоукраїнці в лютому цього року показав — члени парламенту дітей, лідери молоді та учнівського самоврядування не лише хочуть, а й можуть та вміють працювати. Учасниками кампанії стали 28 молодих людей, які представили шість проектів конкретних змін, спрямованих на покращення умов життя рідної громади. Про це говорять навіть їхні назви: «Портативна мобільна хімічна лабораторія» (для здійснення якісних актуальних досліджень аж до аналізів якості води, ґрунту тощо); «Чисте місто» (для розв’язання проблеми постійного забруднення території громади сміттям). Заходи в межах проекту передбачають впровадження роздільного збору сміття та його переробку, проведення акцій за чисте довкілля. Розчищення та впорядкування території міського пляжу, утримання цього місця відпочинку в належному стані передбачено проектом «BEACH». Проект «Парк дозвілля «Мрія» спрямований на активний розвиток та відпочинок дітей.
У своїх проектах молодь провела детальні фінансові розрахунки їхньої вартості та оцінила реальні можливості втілення їх у життя. Зокрема проект «BASKET», що передбачає будівництво сучасного баскетбольного майданчика з урахуванням можливості занять на ньому людей з обмеженими фізичними можливостями, набрав у громаді найбільше прихильників. Ідею підтримали й депутати міської ради. Тож між учасниками проекту й міською радою був підписаний офіційний меморандум про співпрацю. Наразі цей проект уже реалізовано.
Розвиток спорту та забезпечення здорового способу життя є однією з головних цілей громади, запевняє міський голова Олександр Корінний. Підтвердженням цьому є велика кількість спортивних об’єктів, які були відремонтовані, відкриті, і ще будуть відкриті на території ОТГ.
«Маємо усвідомити, що ми єдина, велика, дружна родина. Найкраще починати такий процес з дітей та молоді, тому саме до них ми й звернулися. Міський голови Олександр Корінний не лише всіляко заохочує дітей та молодь до змін, а й особисто бере участь у багатьох проектах та заходах. Зокрема — став тренером проекту «Центр розвитку ініціатив молоді Новоукраїнської громади», що діє в Новоукраїнському ЦДЮТ «ЗОРІТ». Співавтором проекту стала й волонтер Елісон Міллер з Корпусу миру США», — розповіла керівник проекту Людмила Білокоз.
Яку цікаву, потрібну й важливу роботу виконують юні жителі громади, підтверджує хоча б той факт, що програма «Добре» вже долучає членів парламенту дітей Новоукраїнки як спікерів та тренерів на свої семінари з питань децентралізації та створення ОТГ.
Нині молодь із Новоукраїнської ОТГ активно зацікавилася започаткуванням на Кіровоградщині обласної школи дебатів, бо вважає, що регіон дуже слабкий в цьому напрямку розвитку. А саме дебати з приводу будь-яких важливих питань життєдіяльності громади є важливим проявом демократії та ознакою громадянського суспільства.

Відходячи від теми, або Очільники в нас отакі

Цікаво й показово, що нинішні керівники громад часто задають тон та показують приклад і у вирішенні нагальних питань, і в спорті чи громадській діяльності.
У вересні на одеському стадіоні «Чорноморець» у рамках ХІІІ Українського муніципального форуму відбувся товариський футбольний матч між збірними очільників українських та польських міст. Українські голови перемогли своїх польських колег з рахунком 5:1. Два голи у ворота суперників забив Новоукраїнський міський голова Олександр Корінний.
Президент Федерації міні-футболу Одеси, колишній гравець кількох відомих українських команд, учасник кубку європейських чемпіонів Петро Чілібі сказав: «Для мене було дивно, що міські голови, і українські, і польські, чудово грають у футбол. У кожній команді були чотири-п’ять футболістів, які грали на рівні професіоналів».
А під час святкування Дня міста Новоукраїнка та 1-ї річниці з дня утворення ОТГ місцеві інтелектуали розіграли Кубок міста з брейн-рингу. На змаганнях були представлені всі міські навчальні заклади та дорослі ерудити. Кращі команди отримали солодкі призи від кондитерського підприємства ТОВ «Абсолют—Д», а переможцям міський голова Олександр Корінний вручив кубок, дипломи та квитки на концерт «Океану Ельзи» від благодійного фонду «Добротвір» депутата Верховної Ради України Станіслава Березкіна.
Запалювати ідеями, вести за собою, показувати приклад — характерна ознака й життєва необхідність нинішнього місцевого самоврядування і його очільників.

Шлях має бути обопільний, і тоді результат не забариться

А про впливовість місцевого самоврядування говорить хоча б той факт, що проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення державного контролю за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції та законам України» був відкликаний із Секретаріату Кабінету Міністрів України. Відкликання було ініційовано розробником — Мінрегіоном.
Ухвалення вказаного законопроекту призвело б до невиправданого втручання місцевих держадміністрацій у роботу місцевого самоврядування. Міські, сільські та селищні голови висловлювали своє негативне ставлення до цього законопроекту. Відповідне рішення про неприйняття вказаного законопроекту було ухвалено правлінням Асоціації міст України та підтримано учасниками ХІІІ Українського муніципального форуму.
У вересні уряд ухвалив законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління земельними ресурсами в межах території об’єднаних територіальних громад, який передбачає розширення повноважень органів місцевого самоврядування в галузі земельних відносин, наділення сільських, селищних, міських рад ОТГ повноваженнями розпоряджатися землями державної власності в межах території відповідних територіальних громад.
На думку експерта Юрія Ганущака, децентралізація дає змогу передати на місця повноваження, гроші і, звичайно, відповідальність. Об’єднуючись, громада має розуміти свої потреби й відповідно до цього будувати стратегію свого розвитку. Реалізувати проекти можна за сприяння держави або ж міжнародних організацій. Водночас громади, які об’єдналися від самого початку реформи, вже нині можуть претендувати на великих інвесторів.
«Загальна кількість населення в об’єднаних громадах — 5,8 млн осіб. Від початку реформи (2014 року) державна підтримка на розвиток громад та розбудову їхньої інфраструктури зросла в 30 разів — і 2017-го становитиме 14,9 млрд грн», — стверджує директор Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Сергій Шаршов.
Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заявив: «Це потрібно, аби громади мали повне право розпоряджатися землями поза межами своїх населених пунктів. Законопроект очікують давно».
Отже, держава почула громади, йде їм на зустріч. Але такий шлях має бути обопільний, і тоді результат не забариться.

P.S. Матеріал підготовлено за сприяння програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) (DOBRE).

Петро МЕЛЬНИК.
Фото Владислава СОДЕЛЯ.

Кіровоградська область.

 

ПРО НАГАЛЬНІ ПИТАННЯ

На сьогодні важливо мати альтернативні джерела енергії, а тому ми запланували будівництво сонячної електростанції. Але коли дійшло до реалізації проекту, зрозуміли, що потрібно використати землю поза межами населеного пункту. А вона не наша. Тому ухвалення законопроекту щодо врегулювання цього питання є дуже важливим. Землі поза межами населених пунктів мають бути передані в управління об’єднаних територіальних громад. Саме це дасть їм змогу розвиватися.

Олександр КОРІННИЙ, голова Новоукраїнської ОТГ.

 

ДОВІДКОВО

«Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) — п’ятирічна програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залучення громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні.

 

ПРО ПЕРСПЕКТИВИ

Реформа місцевого самоврядування змінила сутність і призначення влади. Раніше влада уособлювала в собі повноваження, можливості й примус, а нині влада — це сервіс, і вона надає жителям послуги, здійснює розвиток територій.
Перше, що почала робити Новоукраїнська громада — писати стратегію розвитку...

Олександр КОРІННИЙ, голова Новоукраїнської ОТГ.

 

ІЗ ПЕРШИХ УСТ

Усі голови територіальних громад починають говорити про інвестиції. Інвестор, який нині приходить в Україну, навіть не розглядає нереформовані райони. Тобто з’явилася величезна конкуренція між ОТГ за інвестиції.

Юрій ГАНУЩАК.

Всі статті рубрики На головну