Укр | Рус
Футбол. Вирішальний матч «Шахтаря» проти «Ліона» розсудить один із найвідоміших арбітрів світу Шпиталь на колесах від Рівненщини - у подарунок військовослужбовцям Голова Верховної Ради України А.В.Парубій з 10 по 14 грудня 2018 року здійснює офіційний візит до Республіки Корея Кожен полонений моряк має власного адвоката - Денісова Різдвяний ярмарок та алкоголь: сумісні чи ні? СБУ на Закарпатті заблокувала провокативну рекламу Євросоюз оприлюднив санкційний список організаторів «виборів» в ОРДЛО Позбувся «Мерседеса спринтера» - бо порушив митні правила Щоденне зведення Міноборони України щодо обстановки в районі проведення операції Об’єднаних сил з Києва до Берегового привезли екскурсійний поїзд Не сплатив понад 2,7 млн грн податків... Президент України привітав Аннеґрет Крамп-Карренбауер з обранням на посаду Голови Християнсько-демократичного союзу Німеччини Майже 7000 жителів Рівненщини захворіло на ГРВІ у перший тиждень зими ІТ-фірму в Оксфорді відкрив О. Ковальчук із Чернівецького університету Київ: ялинки будуть чиповані
Загрузка...
На головну
06.12.2017

Освітній форпост українського півдня відзначив своє перше сторіччя

Ірина ЛЄСІНА

Один із найстаріших навчальних закладів півдня України — Херсонський державний університет — відзначив нещодавно величний ювілей — 100-річчя свого заснування.

Свій родовід він веде від європейського вишу — Дерптського (Тартуського) університету, частина якого у часи Першої світової війни була евакуйована до Херсона. Від самого початку цей навчальний заклад став освітнім і науковим форпостом південного краю, осередком його духовності та культури. Таким ХДУ залишається й нині. Тут зберегли і примножили найкращі здобутки і досвід, набутий багатьма поколіннями попередників, перетворивши альма-матер на сучасний виш із власним, упізнаваним на освітньому просторі України обличчям.
Сьогодні університет без перебільшення є одним із флагманів національної освіти. Тому цілком закономірно, що ювілей ХДУ став подією всеукраїнського масштабу. Вийшла друком книга його літопису, а Національний банк навіть присвятив сторіччю херсонського вишу ювілейну монету. Протягом тижня в стінах ХДУ проходили круглі столи, диспути і флешмоби, звітні концерти і наукові форуми, присвячені величній даті. Адже ювілей — завжди нагода озирнутися в минуле, осмислити сучасне і спланувати майбутнє.
А заключним акордом святкувань стало урочисте зібрання під назвою «Миттєвості славетного століття», яке відбулося 17 листопада у Херсонському академічному музично-драматичному театрі імені М. Куліша. Про значущість цієї події яскраво свідчив і склад почесних гостей. Серед яких — міністр Кабінету Міністрів України Олександр Саєнко, заступник міністра освіти України Роман Греба, народні депутати України Олександр Співаковський, Сергій Хлань, Максим Саврасов, Микола Фролов та Віктор Кривенко, голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв, лідери місцевого самоврядування регіону, численні делегації від українських і закордонних університетів.
Привітання зі 100-річчям ХДУ надійшли цього дня від Президента України Петра Порошенка, Голови Верховної Ради України Андрія Парубія, Першого віце-прем’єр-міністра України Степана Кубіва, міністра освіти і науки України Лілії Гриневич.
Та попри надзвичайну врочистість події, атмосфера у залі була затишною і абсолютно родинною. І це відчули навіть поважні гості — відкинувши весь офіціоз, вони залюбки ділилися зі сцени спогадами про власні студентські роки, згадували викладачів, які залишили свій слід у їхніх долях.
«Праця викладача, праця педагогічного персоналу надзвичайно важлива. Як саме складеться життєвий шлях молодої людини, які цінності вона сповідуватиме, великою мірою залежить від того, хто був її викладачем. Тому ці привітання і слова вдячності — це знак великої шани Учителю», — підкреслив у своєму виступі Олександр Саєнко.
Ніколи не зупинятися на досягнутому, постійно ставити собі нові високі цілі закликав колектив університету очільник області Андрій Гордєєв і подарував університету... зірку в сузір’ї Скорпіон, названу на честь ХДУ. Це був, мабуть, найоригінальніший подарунок до ювілею.
У своїх виступах гості віддавали належне вагомому внеску Херсонського держуніверситету у розвиток педагогічної науки та освіти, відзначали притаманній вишу стабільно високий рівень освітніх послуг, великий творчий і професійний потенціал його професорсько-викладацького колективу.
«У мене просто феєричне враження від вашого вишу. 63 доктори наук, професори, 234 кандидати наук, доценти — це той могутній колектив, який формує вашу перспективу», — зізнався колишній ректор Запорізького національного університету, а нині народний депутат України Микола Фролов.
Не приховував емоцій і заступник міністра освіти України Роман Греба, назвавши ХДУ «еталоном у південному регіоні і в усій Україні в тому, як мають навчати педагогів».
Педагогічна освіта дійсно була і залишається головним напрямком діяльності Херсонського держуніверситету. Проте у відповідь на вимоги часу тут відкрилися і нові кафедри та факультети. Як розповіла у короткій презентації в. о. ректора ХДУ Наталя Тюхтенко, сьогодні виш готує фахівців по 51 спеціальності з 17 галузей знань, має 12 факультетів, 51 кафедру, аспірантуру, докторантуру.
Нині в ХДУ навчаються 7,5 тисячі студентів денної і заочної форми навчань з України і зарубіжжя. Всього ж за століття свого існування виш підготував, за приблизними підрахунками, понад 90 тисяч фахівців. Звісно, далеко не всі випускники пішли працювати за обраним фахом, проте абсолютно всі вони стали успішними на своєму місці. «Бо тут у студентів вкладають душу і наділяють крилами, а це є гарантією успіху», — вважає його випускниця, а нині секретар міської ради Олена Урсуленко.
Безмежну вдячність рідній альма-матер і досі відчуває доктор філологічних наук, професор Олена Бондарєва, вона зараз проректор з науково-методичної роботи та розвитку лідерства Київського університету імені Б. Грінченка: «Нас навчили бути вірними, працювати в команді, працювати з людьми. Дали такі знання, які дозволяють впевнено рухатися далеко за межами Херсона і країни».
Викладацький склад ХДУ дійсно є його справжнім «золотим фондом», нині це — 68 професорів та докторів наук, 234 доценти та кандидати наук, 105 старших викладачів та асистентів. Вони збагатили його славу, примножили традиції і заклали міцний фундамент на майбутнє. За вагомий особистий внесок в розвиток української освіти з нагоди ювілею вишу 51 представника професорсько-викладацького складу ХДУ заохочено нагородами, грамотами та подяками від уряду, Верховної Ради України, профільного міністерства, від обласної державної адміністрації та від обласної ради.
Віддали належне і тим, кого вже немає поряд. Зал стоячи дивився, як на екрані один за одним з’являлися портрети колишніх керівників і викладачів, які закладали основи сьогоднішньої слави ХДУ. В цьому колективі вміють шанувати внесок кожного, бо розуміють: історія навчального закладу — це не роки, це зусилля всіх і кожного в цьому проміжку часу.
Дуже проникливо сказав про це колишній перший проректор ХДУ, а нині народний депутат України, перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань науки і освіти Олександр Співаковський. Згадавши поіменно всіх керівників вишу за роки його існування, він додав: «Ці люди, цегла за цеглою, заклали перший міцний фундамент нашого університету. Це титанічний труд. Бо ми з вами є єдиним університетом на Херсонщині, який формує вчительський потенціал. А учитель творить Людину, без учителя не буде нічого — ні кордонів, ні книг, ні культури, ні духовності. Тому дуже хочеться, щоб тим, хто святкуватиме друге століття нашого університету, вистачило розуму і мудрості розбудовувати і розвивати рідну альма-матер. Щоб розквітало наше місто Херсон, щоб у ньому залишалися наші діти, щоб ми усі жили у вільній країні, ім’я якої Україна».
Завершилися святкування ювілею феєричним концертом, підготовленим силами студентів та викладачів. Так — озирнувшись у своє минуле, проаналізувавши сьогодення і окресливши плани на майбутнє — Херсонський державний університет впевнено ступив у своє друге століття.

Ірина ЛЄСІНА.
Фото надано автором.

Всі статті рубрики На головну