Укр | Рус
Футбол. «Ворскла» грала гідно і досвід здобула. Як це сталося Футбол. «Динамо» задовольнилося нічиєю На кінофестиваль приїдуть відомі продюсери та актори Вимагала хабар за відміну перевірки аптеки Оголошено підозру іноземцю-втікачу, який на смерть збив дівчину Брак лікарів, комп'ютерної техніки та відсутність інтернет-зв'язку уповільнюють реформу Голова Верховної Ради України Андрій Парубій взяв участь у роботі круглого столу « Впровадження антикорупційних реформ в Україні» Делегація Європарламенту відвідала Маріуполь, Краматорськ та ознайомилася із ситуацією поблизу лінії зіткнення Депутати Європарламенту відзначили прогрес, якого досягла Україна у реалізації Угоди про асоціацію Завершилося восьме засідання Парламентського комітету асоціації Україна – Європейський Союз Державний реєстратор діяв незаконно, чим завдав збитків на більш ніж 6,1 мільйона гривень Футбол. Шевченко і Ярмоленко відвідають матч «Арсенал» – «Ворскла» Баскетбол. «Черкаські Мавпи» та «Дніпро» сьогодні стартують у Кубку Європи Репродуктивна медицина -- на захисті благополуччя тисяч сімей та здорового майбутнього нації Ошатними й гарними можуть бути і "хрущівки"
Загрузка...
Голосування
Чи стежите ви за курсом валют?

Голосувати

Чи довіряєте ви українським банкам?

Голосувати

На вашу думку, який найкращий метод зберегти заощадження?

Голосувати

На що ви витрачаєте найбільшу частку місячного бюджету?

Голосувати

Чи вдається вам щомісяця заощаджувати?

Голосувати
На головну
12.07.2018

Конструктора легендарних «Катюш» мали розстріляти ще до його винаходу

Федір ШЕПЕЛЬ

У липні цього року виповнюється 120 років від дня народження Георгія Лангемака (на знімку).

З’явився на світ майбутній конструктор легендарних «Катюш» у Старобільську, а вже через рік сім’я переїхала до Єлисаветграда (нині Кропивницький). Тут Георгій зростав і  по 1916 р. навчався у місцевій восьмирічній гімназії, яку закінчив зі срібною медаллю при зразковій поведінці. Й сьогодні на будівлі колишньої гімназії, по вул. Шевченка, можна побачити відповідну меморіальну дошку.
У зв’язку з подіями Першої світової війни, щойно почавши вивчати японістику в Петербурзькому університеті, Лангемак опинився на Балтійському флоті й невдовзі отримав звання мічмана. Потрапив до німецького полону. В 1918-му повернувся до Єлисаветграда, звідти разом із братом Віктором поїхали на навчання до Одеси. Цього разу — на історико-філологічному факультеті університету. Деякі дослідники стверджують, що Георгій Лангемак навіть встиг послужити у війську гетьмана України Павла Скоропадського. Потім була військово-морська фортеця Кронштадт на Балтиці й суперечлива служба в лавах більшовиків.
У 1922 році майбутній винахідник одружився з дочкою колишнього начальника Єлисаветградського кавалерійського училища. А оскільки молодята вінчалися в церкві, то Георгія Лангемака виключили з ВКП(б). Хоч би як там було, але вже в 1923-му йому вдалося вступити до Військово-технічної академії Робітничо-селянської Червоної армії. Після чого він працював на керівних посадах в Ленінградській газодинамічній лабораторії, а з 1928 по 1937 рр. — у Реактивному науково-дослідному інституті, розробляючи й проводячи успішні випробовування реактивного міномета, що став відомий у роки Другої світової війни як «Катюша» й відіграв важливу роль в розгромі гітлерівців на Східному фронті.
Під час великого терору, в 1938 році, попри значні заслуги перед радянською владою, Георгія Лангемака розстріляли. З’ясовується, крім інших «гріхів», ще в 1921-му він брав участь у знаменитому антибільшовицькому повстанні моряків Кронштадта і вже тоді радянською владою був засуджений до розстрілу. Через кілька місяців така сама доля спіткала його брата Віктора. На даний час обоє реабілітовані як жертви політичних репресій.
Є певна містика в тому, що Віктор Лангемак проживав із родиною в Єлисаветграді-Зінов’ївську-Кіровому по вулиці Олексіївській, яка тепер носить ім’я Юрія Гагаріна. В чому ж містика? Виявляється, Георгій Лангемак не лише листувався із самим Костянтином Ціолковським, розмірковуючи про невоєнний вжиток ракет. Саме йому належить пріоритет вжитку терміна «космонавтика» в Радянському Союзі.
Насамкінець додамо, що, попри реабілітацію 1955 року, офіційне визнання до Георгія Лангемака як винахідника знаменитої реактивної зброї Другої світової, прийшло тільки в 1991-му — указом Президента СРСР Михайла Горбачова йому присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці (посмертно). А ще на зворотному боці Місяця є кратер, що носить ім’я Лангемака.

Федір ШЕПЕЛЬ.
Фото надано автором.

Всі статті рубрики На головну