У суботу й неділю в Румунії з ініціативи правлячої Соціал-демократичної партії відбувався референдум: чи вносити поправки до конституціЇ, поняття, що стосуються поняття «сім’я». Зараз в Основному Законі записано, що сім’я — це «добровільний шлюб між подружжям», тобто він по суті дозволяє одностатеві шлюби.
Таке формулювання влада Румунії внесла в конституцію під тиском Ради Європи і Європейського Союзу. До 2000 року гомосексуалізм у православній країні взагалі вважався злочином. І в глибоко релігійному суспільстві, незважаючи на тиск Європи, не змінилося ставлення до одностатевих шлюбів. Хіба що ті, що брали його, не каралися судом. Але ініціатори референдуму запропонували знову змінити законодавство й внести в нього формулювання: сім’єю вважається «добровільний шлюб між чоловіком і жінкою», що виключало будь-яку можливість офіційної реєстрації відносин між одностатевими парами.
Свою глибоку байдужність до цієї мишачої метушні навколо того, бути таким шлюбам чи ні, показало все румунське населення, для якого й так ясно: родина за право-славними канонами — це союз людей протилежної статі, а все інше — від Євросоюзу. На референдум прийшло лише 20% громадян. А для того, щоб він був визнаний таким, що відбулися, необхідна участь не менше третини населення країни.
У суботу й неділю я був у румунських містах Калафат і Крайова, проїхав на автобусі десятки невеликих сіл південного регіону Олтенія. І справді не помітив пожвавлення, властивого дню голосування. Погожої і теплої днини люди поралися в полях, дозбираючи врожай овочів і кукурудзи, а в місті сиділи в кафе та барах за чашкою кави чи келихом пива. Навіть гід, який добре знайомий із життям Румунії, не зміг пояснити, чому присвячено референдум і яку думку людей прагнуть знати його ініціатори.
Проте на його організацію зі скарбниці держави було витрачено 40 млн лей (майже 7 млн євро). Це дало підставу лідерові опозиційного «Союзу за порятунок Румунії» (РСР) Дану Барну в понеділок заявити, що уряд має піти у відставку через те, що на вітер було викинуто стільки грошей для проведення непотрібного й провального опитування. За його словами, низькою активністю народ дав чітко зрозуміти уряду, як ставиться до його ініціатив. 
Лідер ще однієї опозиційної Націонал-ліберальної партії Румунії Людовик Орбан заявив, що в марнотратстві державних коштів винен керівник Соціал-демократичної партії й спікер нижньої палати парламенту Ливіу Драгня, який по суті смикає за ниточки уряд. Саме він «привласнив» собі ідею проведення референдуму й своїм іменем «скомпрометував» його. І після цього Драгня просто повинен піти у відставку.
Але лідер соціал-демократів звик до таких закликів і не пішов із політики навіть після того, як отримав умовний строк за махінації під час виборів. Навряд чи він зробить це після провального референдуму.