Реформа медицини в Україні призвела до зміни юридичного статусу більшості поліклінік. Із комунальних закладів вони перетворилися на комунальні некомерційні підприємства (КНП).
Як і раніше, послуги первинної медичної допомоги вони зобов’язані надавати безплатно. Проте тепер медичні заклади можуть офіційно встановити плату на ті додаткові послуги, за які раніше населення сплачувало «добровільно-примусові» благодійні внески.
Про те, чи готові поліклініки на Рівненщині відмовитися від таких непрозорих практик надання «комерційних» послуг і встановлювати плату за них офіційно, — у цьому матеріалі.

Послуги поліклінік, які мають залишитися безплатними

У Рівненській області статус комунальних некомерційних підприємств уже отримали 27 поліклінік. Саме на них уже повною мірою поширилася дія нового законодавства в межах медичної реформи. Змінивши юридичний статус, вони отримали право на автономію та власну господарську діяльність.
Це означає, що поліклініки можуть тепер офіційно встановлювати ціни на частину своїх послуг. Але законодавство забороняє їм заробляти більш як 20 відсотків від усього річного бюджету. Тому твердження про те, що медичні заклади «комерціоналізовано», — міф.
Як і раніше, вони зобов’язані надавати населенню безплатні медичні послуги. Реформа жодною мірою не скасувала безплатну державну медицину. Змінилися лише основи функціонування медичних закладів.
19 березня 2018 року Міністерство охорони здоров’я України видало наказ № 504 «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги». Саме цей документ визначив, які саме послуги мають залишитися для громадян безплатними.
До таких належить первинна медична допомога (ПМД). Передусім це послуги сімейного і дитячого лікаря та терапевта. Ось деякі з переліку таких послуг.
Динамічне спостереження за станом здоров’я пацієнтів із використанням фізикальних, лабораторних та інструментальних досліджень відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я.
Проведення діагностики та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних, фізіологічних (під час вагітності) станів.
Динамічне спостереження за пацієнтами з діагностованими хронічними захворюваннями (супровід пацієнтів із хронічними за-
хворюваннями та станами), що включає комплекс діагностичних та лікувальних втручань, які передбачені галузевими стандартами.
Надання в межах ПМД невідкладної медичної допомоги в разі розладу фізичного чи психічного здоров’я пацієнтам.
Направлення відповідно до медичних показань пацієнтів, які не потребують екстреної медичної допомоги, для надання їм вторинної (спеціалізованої) або третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги.
Проведення профілактичних втручань, що включає: вакцинацію відповідно до вимог календаря профілактичних щеплень; підготовлення та надсилання повідомлень про інфекційне захворювання, харчове, гостре професійне отруєння, незвичайну реакцію на щеплення; проведення епідеміологічних обстежень поодиноких випадків інфекційних хвороб.
Динамічне спостереження за неускладненою вагітністю.
Здійснення медичного спостереження за здоровою дитиною.
Надання окремих послуг паліативної допомоги пацієнтам усіх вікових категорій.
Призначення лікарських засобів та медичних виробів, технічних засобів медичної реабілітації з оформленням відповідних документів згідно з вимогами законодавства.
Ведення первинної облікової документації, оформлення довідок, листків непрацездатності та направлень для проходження медико-соціальної експертизи, а також лікарських свідоцтв про смерть.
Наказ також конкретизує, перелік аналізів та інших медичних досліджень, які є безплатними в разі направлення сімейним лікарем. А це: загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою; загальний аналіз сечі; глюкоза крові; загальний холестерин; вимірювання артеріального тиску; електрокардіограма; вимірювання ваги, зросту, окружності талії; швидкі тести на вагітність, тропоніни, ВІЛ, вірусні гепатити.

За що поліклініки мають право виставляти рахунок

У статусі комунальних некомерційних підприємств поліклініки Рівненщини тепер мають право офіційно «підзаробляти» на додаткових послугах.
Наприклад, п. 2 розділу 3 Статуту Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги «Північний» Рівненської міської ради визначає такий перелік платних послуг, які може надавати поліклініка:
— надання будь-яким особам платних послуг з медичного обслуговування населення відповідно до законодавства України;
— передача в оренду чи платне користування майна в порядку, визначеному законодавством України та цим Статутом;
— надання будь-яких послуг іншим суб’єктам господарювання, враховуючи норми законодавства України та цього Статуту.
Такий перелік є типовим для статутної документації більшості медичних закладів Рівненщини. Згідно з ним головні лікарі тепер можуть укладати договори оренди і здавати частину своїх приміщень на платній основі. Але це в тому разі, якщо в них є такі додаткові капітальні ресурси.
Проте ми часто стикаємося з приватними кіосками на території поліклінік. Вони продають періодику, бланки медичних довідок, канцелярські товари, бахіли тощо. Тому насправді в багатьох такі можливості здачі території в оренду вже є.
А перший пункт передбачає можливість надання платних послуг з медичного обслуговування. До таких мають належати ті, що не входять до вищеокресленого переліку обов’язкових безплатних медичних послуг.

Більшість поліклінік на Рівненщині мовчить про платні послуги

У межах реалізації проекту «Підвищення прозорості роботи комунальних некомерційних підприємств первинної медичної 
допомоги Рівненщини» (який здійснюється за підтримки Міжнародного фонду «Відродження») ми відправили запити до всіх 27 перереєстрованих як КНП поліклінік області. Ми просили їх надати перелік документів, який має бути в медичних закладів з оновленим юридичним статусом. Запитували також інформацію про платні послуги. Частина поліклінік у відповідь на запитувану інформацію про платні послуги промовчала. Вони надали копії інших документів, не обмовившись жодним словом про платні послуги. Імовірно, їх у них може просто не бути. Інша частина медичних закладів у відповідь повідомила нам, що платних послуг не надає.
Якщо більшість поліклінік Рівненщини справді надає населенню всі свої медичні послуги безплатно, це не так уже й погано. Чимало з них можуть просто не мати можливостей для надання додаткових медичних послуг. Важливо, щоб у них припинила діяти стара система «добровільно-примусових» благодійних внесків за так звані «безплатні» медичні послуги.
Однак дві поліклініки Рівного — комунальні заклади «Центральний» та «Ювілейний» — надають платні послуги і мають прейскурант цін на них. Вони доступні. Так, профогляд лікаря коштує 6—7 гривень, загальний аналіз крові — 26, аналіз крові на цукор — 13 гривень.

Чим недосконалі старі «сірі» схеми

Якщо вам потрібна медична довідка за професією — це додаткова медична послуга, яка не входить до переліку первинної медичної допомоги. Тому з вас часто беруть окрему плату за це.
Але який раніше був механізм таких проплат? Вас просили за-
платити певну суму благодійного внеску. Ви розписуєтесь у журнальчику і, в окремих випадках, навіть отримуєте квитанцію з печаткою. Але таких квитанцій будь-яка людина з печаткою в руках могла вам наштампувати казна-скільки. Тут головне, куди пішли гроші. Якщо ви платили готівкою, немає жодних гарантій, що ці кошти потраплять на офіційний рахунок благодійних внесків.
Звісно, сьогодні діє Наказ МОЗ України № 848, згідно з яким усі медичні заклади зобов’язані періодично публікувати звіти про надходження та використання благодійних внесків. Проте, якщо ви заплатили готівкою за принципом «з рук у руки», як ми можемо бути впевнені, що ці кошти потраплять до звітів. Лише якщо проплати відбуваються через банк або обладнаний у поліклініці банкомат, кошти гарантовано стануть офіційними.
Проте сьогодні відпала потреба в такій складній і заплутаній процедурі отримання доходів від додаткових медичних послуг. Ставши комунальними некомерційними підприємствами, поліклініки тепер можуть офіційно налагодити свою діяльність у цій сфері на комерційній основі. Для цього їм потрібно пройти всі необхідні процедури ліцензування.

Володимир ЗИЛЬ, керівник громадської організації «Центр суспільних дій «СІВІТАС». 

Рівне.