Андрій Парубій та Артур Герасимов (справа наліво).

Георгій Церетелі.

Голова Верховної Ради України Андрій Парубій та Президент Парламентської асамблеї ОБСЄ Георгій Церетелі обговорили питання щодо забезпечення прозорості і чесності виборів в Україні.

А. Парубій подякував Президенту ПА ОБСЄ за підтримку у найважчі роки української державності і наголосив на важливості розуміння і протидії «глобальній путінській загрозі».

Голова Верховної Ради зауважив, що попереджав про загрозу з боку Російської Федерації ще з 2008 року, коли російські танки пішли на Грузію. «Я був у Горі у той час і бачив наслідки руйнувань», — додав він і зазначив, що подальшої ескалації агресії не було б, якби світ відреагував більш жорстко на події тих днів.

Глава парламенту підкреслив, що Польща, країни Балтії, Молдова, де на прикордонні стоять російські війська, добре розуміють, що невідомо, де завтра будуть «зелені чоловічки» і якою може бути загроза — енергетична, інформаційна, економічна. У цьому контексті він нагадав про втручання з боку Росії у виборчі процеси багатьох країн і попередив про загрози, які вона несе в Україну. «Ми докладаємо всіх зусиль, щоб не допустити будь-якого механізму втручання Росії у виборчий процес в Україні», — наголосив він і висловив сподівання на підтримку з боку ПА ОБСЄ.

А. Парубій зазначив, що Путіна цікавили не окремі території Луганської чи Донецької області — «його цікавить уся Україна», і додав, що Президент Росії неприховано оголошує, кого він хоче бачити Президентом України. Тому, зазначив Голова Верховної Ради, «спільними зусиллями маємо не допустити, щоб таке сталося».

Глава парламенту також наголосив, що головним завданням є забезпечення чесних і прозорих виборів, зокрема і за допомогою правоохоронних органів. «Ми знаємо, наскільки це важливо», — заявив він, нагадавши про попередні чесні і прозорі президентські та парламентські вибори, проведені під час агресії.

А. Парубій підкреслив, що необхідна «максимальна легітимність виборів через те, що одне з ключових завдань Росії — поставити під сумнів результати, щоб створити хаос в Україні».

Глава парламенту також поінформував делегацію на чолі з Г. Церетелі про роз’яснення ЦВК щодо прозорості використання грошей на виборах та зазначення джерел їх походження. За його словами, під час виборчої кампанії кожен кандидат має сказати, чи має кошти і звідки вони. «ЦВК зробила рішучий крок до створення прозорого виборчого процесу. Ми повинні мати чесні правила, щоб не звинувачували у нелегітимності. Глибоко переконаний, що легітимізація цих виборів — ключове завдання держави», — наголосив він і висловився за більшу кількість спостерігачів, які зможуть на власні очі, а не з фейкових новин Росії, дізнатися про перебіг подій.

Зачіпаючи питання щодо участі внутрішньо переміщених осіб у виборчому процесі, глава Постійної делегації у ПА ОБСЄ Артур Герасимов поінформував, що кожен бажаючий може зареєструватись відповідно до постанови ЦВК, пред’явити паспорт за місцем фактичного проживання і проголосувати. Нагадаємо, що у вересні 2018 року Центральною виборчою комісією спрощено процедуру тимчасової зміни місця голосування для внутрішньо переміщених осіб з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях.

Голова Верховної Ради також висловив сподівання на підтримку з боку ПА ОБСЄ на черговій сесії Резолюції щодо мілітаризації Чорного і Азовського морів та на подальшу співпрацю.

Своєю чергою Георгій Церетелі підкреслив, що Україна є в центрі інтересів і думок ПА ОБСЄ, і заявив про непідтримку агресії з боку Російської Федерації і окупації Криму. «Завжди будемо стояти на стороні України у контексті неподільності і суверенітету, — наголосив він і додав, що по всіх резолюціях ОБСЄ вони «говорять із нами на сто відсотків однією мовою». — Ми чітко розуміємо, що це виклик не лише перед Україною, а й перед усією Європою».

Президент ПА ОБСЄ визнав прогрес у проведенні реформ на шляху до Європи та боротьби з корупцією в Україні. «Це є ключовими інтересами і пріоритетами у нашій співпраці», — сказав він і подякував за роботу української парламентської делегації, підкресливши її професіоналізм і патріотизм.

Г. Церетелі повідомив, що місія спостерігачів за виборами в Україні є однією з найбільших. За його словами, у складі місії — майже 100 постійних представників із боку ПА ОБСЄ, а разом із короткостроковими і довгостроковими спостерігачами як від Парламентської Асамблей, так і від ОБСЄ — до тисячі. Президент ПА ОБСЄ назвав серед завдань візиту до України — відображення фактичної передвиборної ситуації та знайомство з основними кандидатами на посаду Президента.

Г. Церетелі зазначив, що з урахуванням прийнятого рішення Верховною Радою України про неможливість участі представників Росії та тих осіб, які її представляють, у якості спостерігачів, було проведено роз’яснювальну роботу серед делегатів ПА ОБСЄ. За його словами, такі особи не включені до складу місії спостерігачів. Президент ПА ОБСЄ запевнив у подальшій співпраці та наголосив на неупередженості і нейтральності спостерігачів.

Прес-служба апарату Верховної Ради України

Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА.

Більше фото тут.