Папа Римський Франциск відслужив Святу Месу на кафедральному престолі базиліки Святого Петра в присутності невеликої кількості священнослужителів. Віряни могли слухати месу завдяки онлайн-трансляції.

Тема пандемії та тих надзвичайних випробувань, які цими днями випали на долю людства, стала головною під час Великоднього послання Папи до «Міста і світу”. Однак у своєму зверненні він загадав і про Україну та побажав припинення страждань для населення її східних регіонів.

«Моя думка сьогодні лине, насамперед, до тих, які безпосередньо постраждали від коронавірусу: до хворих, до тих, які померли, і до членів сімей, що оплакують смерть дорогих людей, до тих, які, іноді, навіть не мали можливості провести їх в останню путь, – сказав Папа. – Нехай же Господь життя прийме у Себе в Своєму царстві померлих і дарує втішення та надію тим, які ще досі проходять через випробування, особливо похилим віком і самотнім».

Він звернув увагу, що нинішнього року «для багатьох людей це Пасха самотності, яку переживають серед жалоби та численних нестатків, спричинених пандемією, від фізичних страждань до економічних проблем».

Папа подякував працівникам соціального захисту, правоохоронцям і військовим. «Нехай же Ісус, наша Пасха, дасть сили й надію лікарям і молодшому медперсоналові, що скрізь дають свідчення турботи й любові до ближнього аж до вичерпання сил і нерідко – жертви власного здоров’я. До них, як і до тих, які наполегливо трудяться над забезпеченням основних послуг, необхідних для громадського співжиття, до органів правопорядку та військових, що в багатьох країнах зробили свій внесок у полегшення труднощів і страждань населення, лине наша сповнена любові думка разом з нашою вдячністю», – сказав Папа Франциск.

Він зауважив, що протягом цих тижнів життя мільйонів людей несподівано змінилося. «Для багатьох перебування вдома стало нагодою, щоб замислитися, зупинити шалений ритм життя, побути з рідними та втішатися їхнім товариством. Для багатьох, однак, це також період тривоги за майбутнє, яке вимальовується непевним, за працю, яку ризикують втратити, і задля інших наслідків, які несе теперішня криза. Підбадьорюю тих, на кому лежить політична відповідальність, щоб вони активно діяли на користь спільного добра громадян, надаючи необхідні засоби та інструменти для того, щоби всім дати можливість вести гідне життя та, коли це дозволять обставини, сприяти відновленню звичної щоденної діяльності».

Водночас Папа Римський наголосив, що криза, спричинена пандемією, не повинна спричинити і кризу в людських взаєминах, призвести до байдужості та змусити забути про страждання інших людей, які стали жертвами життєвих обставин чи воєнних конфліктів. Він нагадав про народи Азії та Африки, які переживають серйозні гуманітарні кризи, про численних біженців і переселенців, яких вигнали з їхнього дому війни, посухи та голод.

«Цей час – це не час байдужості, бо ввесь світ страждає і повинен з’єднатися в протистоянні пандемії. Нехай же воскреслий Ісус дарує надію всім убогим, тим, які живуть на периферіях, біженцям і бездомним. Нехай же ці найслабші брати й сестри, що мешкають у містах і околицях усіх частин світу, не будуть покинуті на самоті. Не дозвольмо, щоб їм забракло речей першої необхідності, які ще важче здобути тепер, коли зачинено чимало закладів, як також ліків і, насамперед, можливості отримати належну медичну допомогу. Беручи до уваги обставини, нехай же також будуть послаблені міжнародні санкції, які гальмують можливості країн-адресатів надавати належну підтримку своїм громадянам, і нехай усі країни будуть поставлені в умови, що дають можливість впоратися з найбільшими потребами, зменшуючи, а навіть і прощаючи, борг, що тяжіє на їхніх бюджетах, зокрема, тих найбідніших».

«Це не час на поділи. Нехай же Христос, наш мир, просвітить тих, хто є відповідальним за конфлікти, щоби вони наважилися приєднатися до заклику глобального та негайного припинення вогню в усіх куточках світу. Це не час на те, щоб і далі виробляти та займатися торгівлею зброї, витрачаючи величезний капітал, який повинен бути використаним на те, щоб лікувати людей та рятувати життя. Нехай же це, навпаки, буде час покласти край тривалій війні, яка закривавила дорогу Сирію, конфлікту в Ємені та напруженню в Іраку, як також у Лівані. Нехай же це буде час, коли ізраїльтяни й палестинці відновлять діалог, щоб знайти стійке та тривале рішення, що дозволить обом сторонам жити в мирі. Нехай припиняться страждання населення східних регіонів України, – сказав Папа Римський. – Нехай же буде покладено край терактам, скоєним проти стількох невинних осіб у різних країнах Африки. Це не час на забуття. Нехай же криза, яку переживаємо, не спричиниться до того, щоб ми забули про численні інші надзвичайні ситуації, що несуть із собою страждання багатьох людей».

Окрім того, Папа Франциск окремо згадав про солідарність Європи, яка допомогла їй воскреснути після Другої світової війни, і закликав знову її виявити. «Після Другої світової війни цей континент зміг воскреснути завдяки конкретному духові солідарності, що дозволив йому подолати суперництво минулого. Нагальним як ніколи є, аби, насамперед, у сучасних обставинах, це суперництво не повернулося, але щоби всі почувалися частиною однієї родини та підтримували одні одних. Сьогодні Європейський Союз стоїть перед епохальним викликом, від якого залежатиме не лише його майбутнє, а й майбутнє всього світу. Не можна втратити чергову нагоду підтвердити солідарність, також і вдаючись до інноваційних рішень. Альтернативою є лише егоїзм окремих інтересів і спокуса повернутися до минулого, що загрожує піддати серйозному випробуванню мирне співжиття та розвиток майбутніх поколінь».

Фото зі сторінки Vatican News у Фейсбуці.