Михайло Дашкевич - відомий український дипломат, перший посол України в Японії та Алжирі, який, власне, і відкривав наші посольства в цих країнах. З лютого 1995 року має вищий дипломатичний ранг Надзвичайного і Повноважного Посла України. За особливий внесок у розвиток японсько-українських відносин у квітні 2018 року уряд Японії нагородив його імператорським орденом «Вранішнього Сонця, Золота і Срібна зірки». Це одна з найвагоміших японських нагород. Нині Михайло Дашкевич на пенсії.

Але тема нашої розмови зовсім не про пенсійні будні. Коли ВООЗ оголосила пандемію коронавірусу COVID-19, а країни зупинили авіасполучення і закрили кордони, Михайло Павлович був далеко за межами Батьківщини, на острові Пхукет в Таїланді. Перебуває там і досі. Чому ж не повернувся? Саме про це й мова.

- Михайле Павловичу, як переживається пандемія на чужині?

- Ситуація, в яку потрапили наші співвітчизники під час пандемії коронавірусу, хоч би де вони були, і складна, і дещо непередбачувана. Слід визнати, що в цей час краще було б опинитися вдома або очікувати на завершення карантину десь у себе на дачі… Може, про таке й мріялося. Але рішення про закриття авіасполучення і кордонів ухвалювали так швидко, що багатьом нашим співвітчизникам, особливо тим, що були у віддалених куточка світу, зокрема, в теплих азійських країнах, не вдалося з різних причин повернутись на Батьківщину до 17 березня…

- І вам також.

- І мені. Коли надійшла рекомендація виїхати до України раніше запланованого часу, я, як і інші українці, вже думав про завчасне повернення і прибув до Пхукета. Але, щоб повернутись додому, потрібно було знайти додатково приблизно 500-600 доларів, яких у мене не було, бо я - український пенсіонер, хоч і пропрацював все життя на дипломатичній службі… Але так само не було таких грошей і в багатьох інших співвітчизників. За невикористаний квиток на дорогу назад, вартість якого було сплачено заздалегідь, кошти ніхто повертати не збирався… А держава про це заздалегідь не подумала, бо треба було швидко й енергійно протистояти поширенню в Україні цієї «чуми» й негайно повернути наших людей додому…

- А як ви взагалі опинилися в Таїланді?

- В останні роки декілька разів приїздив на зиму до Таїланду, бо за станом здоров’я не міг залишатись у прохолодний період удома. За час дипломатичної роботи мені довелось працювати в різних кліматичних зонах світу і, зокрема, більше 10 років - жити і працювати в чотирьох африканських країнах, а також в інших державах з не надто прийнятним кліматом. Все це негативно вплинуло на здоров’я. А жити в київському кліматі не зовсім легко, якщо в тебе вже поважний вік і, особливо, є проблеми з бронхами, які дають про себе знати за найменшого вдихання холодного і вологого повітря… Тому лікарі рекомендували виїжджати з Києва на зиму до теплих країв, що я і почав практикувати. І, до речі, це дозволяє ще й кошти заощадити, бо життя в Києві останніми роками стало дуже дороге. Але, мабуть, ці ж проблеми і в тисяч моїх співвітчизників, які покидали Україну в найхолодніший час зими. І мали на це право! І, слава Богу, бо вони вже давно живуть не в «совєтському союзі», в якому ніколи б не мали можливості вибрати комфортну для свого здоров’я країну, щоб перебути зиму.

Наголошую, в деяких азійських країнах, і в тому числі в Таїланді, життя значно дешевше, ніж в Україні. Тож живуть тут переважно не скоробагатьки. Я б сказав - навпаки. І у зв’язку з цим, спостерігаючи з тайського «кута», був здивований, як деякі наші ЗМІ некоректно описували ситуацію з українцями, які застрягли на Балі, бо не змогли, як і я, повернутись додому до 17 березня. Звичайно, в нас свобода слова, і кожен має право на свою думку, однак не на образи.

Але, я хотів сказати не про це… Не повернувшись до Києва спеціальним рейсом, мені, як і дуже багатьом українським туристам, котрі, все ж, залишилися на Пхукеті, живеться зараз тут не без проблем…

- А які саме виникають проблеми?

- Через соціальні мережі я спілкуюся з багатьма українцями, які були змушені залишитися в Таїланді, й усі згодні, що перебувати тут стало важче хоча б тому, що почалася весна і відповідно - спека. Звичайно, ми всі чекаємо на повернення до України, хоч і не завтра. Бо свідомі, що в розпал епідемії вже краще нікуди не рухатися. Та й повертатись нічим, бо в Таїланді оголошено карантин до 30 квітня і жодні іноземні авіакомпанії, окрім тих, що вивозять своїх громадян, міжнародні польоти зараз не здійснюють, а острів повністю закритий!

А з 1 квітня влада королівства ввела низку дуже жорстких обмежень, котрі безпосередньо торкнулися й іноземців… Бо ситуація з коронавірусом тут дещо гірша, ніж в деяких сусідніх країнах, але не гірша, ніж у Європі… Так, за останніми даними місцевої преси, на сьогоднішній день інфекцію виявили приблизно в 2558 осіб, із них 38 - померли, що на порядок менше, ніж на сьогодні в Україні… Хоча за кількістю населення (майже 69 млн) та за територією (514 тисяч кв. км) Таїланд перевершує Україну… За останніми даними, жорсткі заходи торкнулися, зокрема, відвідання пляжів, парків, вільного пересування вулицями, введено комендантську годину (з 22-ї години і до 4-ї ранку), за порушення якої запроваджено штрафи до 400 000 батів (майже 14 тисяч доларів!) та тюремний строк до двох років, або те й інше… Це зроблено з метою підвищення безпеки в країні. Бо багато тайців втратили роботу і, відповідно, погіршилася криміногенна ситуація… А, наприклад, у районі Патонга, що на Пхукеті, який, мабуть, найбільше полюбляли іноземці, давненько запроваджено дуже жорсткий режим самоізоляції, бо саме тут було виявлено найбільшу кількість інфікованих…

Парки країни з 25 березня не приймають відвідувачів. А їх відсутність боляче вдарила по бюджету королівства і загрожує життю слонів: вони не можуть зараз «сплатити» за своє проживання, яке передбачає, поміж іншого, їх щоденне годування (300 кг продуктів на тварину). Саме тому майже дві тисячі слонів залишилися «безробітними», і їм загрожує голод…

Вірус знищує туристичну індустрію, жаліється президент Асоціації слонів Таїланду Тирапат Трунгпракан… Закрито також всі торговельні центри, а в продуктові супермаркети і аптеки можна потрапити тільки в ті, які знаходяться у них всередині. На «замку» також ресторани та кафе, перукарні, масажні кабіни тощо…

Без роботи залишилися 100 тисяч масажисток у Таїланді. 13 квітня генеральний директор департаменту підтримки служб охорони здоров’я Тарет Каратнайвогонг пообіцяв, що частина масажисток матиме право на соціальне забезпечення, максимальний розмір якого становитиме 7 тис. 500 батів на місяць (приблизно 225 доларів). Але хто саме матиме це право?

- На жаль, суворі й непопулярні заходи зараз вживають у багатьох країнах.

- І в таких умовах, це, мабуть, і правильно! А головне - в уряді Таїланду добре розуміють, що коронавірус - це підступний ворог і йому не треба дати наступати… І намагаються довести цю думку до свого населення та іноземців, які тут залишилися… Тож просто так з 13 квітня прогулюватися вулицями Таїланду і навіть пересуватися на транспорті (й без нього!) між районами острова та провінціями країни не можна.

А ще раніше заборонили ходити без масок. До речі, до недавнього часу тут теж було дуже важко купити маски в аптеках… А якщо вони там і з’являлись, то часто за спекулятивною ціною, майже 5 євро за одну маску. Але зараз їх уже більше. І маски продають в аптеках за приблизно півтора євро…

- Серед проблем, з якими зіштовхнулися наші громадян, немає візових? Адже в когось може закінчитися дозволений термін перебування в країні.

- Уряд дозволив іноземцям перебувати в країні без віз до 30 квітня! Іноземці справді з полегшенням зітхнули після рішення тайської сторони, оскільки таких тут залишилось кілька тисяч. Нині вони виїхали з готелів і перебралися в приватний сектор.

А з 13 квітня тайські лікарі почали відвідувати місця масового проживання у приватному секторі іноземців та стали заміряти в них температуру, записуючи показники в спеціальні зошити. Перед замірюванням температури лікарі переписали дані наших паспортів, попередивши, що відтепер робитимуть це щодня.

Звичайно, не просто всидіти в таку спеку вдома (вже вранці термометр у кімнаті показує 30 градусів, а вологість - майже 100%!), коли зовсім поруч - тепле море! Спочатку дехто ходив купатися о 6-й ранку, але потім поліція королівства, яка тут дуже сувора, попередила, що до порушників карантину буде застосовано великі штрафні санкції…

До речі, нещодавно на Пхукеті затримали французького туриста, який проігнорував встановлений порядок і прогулювався вздовж пляжу… Йому виписали штраф майже 20 тисяч батів (750 доларів).

- Коронавірус зіпсував святкування Великодня в християнських країнах. А в Таїланді зараз новий рік. Як його святкують в умовах карантину?

- Свято Сонгран - Новий рік за тайським календарем вважається одним із найкращих і найвеселіших свят! Пік урочистостей припадає на 16 квітня. Але цього року спеціальним розпорядженням уряду було офіційно заборонено всі святкові заходи, в тому числі традиційну церемонію «омивання» рук старшим, відвідання храмів та обливання водою. Всі ритуали, наголошується в розпорядженні, мають відбуватись винятково вдома… До того ж тайським громадянам рекомендовано і в цьому випадку дотримуватись норм соціального дистанціювання… Окрім того, з 11 квітня в країні набуло чинності рішення уряду щодо заборони на острові продажу будь-яких спиртних напоїв. Порушникам загрожує притягнення до кримінальної відповідальності - до одного року тюрми та штраф до 100 тисяч батів…

Одне слово, в Таїланді, як і в інших країнах, по-серйозному сприймають загрози, котрі несе за собою поширення коронавірусу. І це дуже добре й для українських туристів, які залишились у Таїланді, в тому числі й на острові Пхукет!

Інтерв’ю підготувала Наталя ФІЛІПЧУК.

Фото Володимира ТАРАСОВА (Укрінформ).