Два тижні тому з’явилася резонансна історія про штраф розміром 326 млн гривень, призначений за рішенням харківських чиновників (причиною застосування санкцій стало начебто перешкоджання проведенню перевірки пошкодженої посилки з акваріумом вартістю 500 гривень). Це змусило замислитись про адекватність штрафів для бізнесу.

Закон передбачає штраф за таке порушення від 1% до 10% вартості продукції, реалізованої юридичною особою за попередній календарний місяць. І найбільший фактор ризику в тому, що чиновник на власний розсуд вирішує, це буде 1%, 5% чи 10%.

«Тобто сам закон містить корупційну норму, яка дає посадовцю таке «поле для маневрів». І будь-який гігант бізнесу не захищений від рішення посадовця з регіону, яке може вплинути на діяльність всієї компанії. Бо закон дозволяє перевіряючому «поторгуватись» із потенційним порушником. Такі «ексцеси виконавців» мають змушувати серйозно замислитись як працівників виконавчих органів влади, так і законотворців», — переконана народна депутатка Галина Янченко («Слуга народу»).

Через суспільний резонанс, а також після внутрішньої перевірки Держспоживслужбою рішень власних посадових осіб, штраф для «Нової пошти» не був застосований. Щодо фігурантів з Харківського регіонального відділення, які, власне, встановили такий розмір покарання для бізнесу, працює дисциплінарна комісія. Водночас, закон поки що не захищає бізнес від повторення таких ситуацій.

Враховуючи, що один з напрямів діяльності ТСК з питань захисту інвесторів — підготовка змін до законодавства на основі «розбору польотів» у резонансних справах, під час зустрічі з керівництвом компанії «Нова пошта» домовились спільно розробити законопроект, який змінить політику штрафів для бізнесу.

«Для цього необхідно переглянути та встановити чіткі норми, за якими перевіряючий не зможе самостійно обирати суму штрафу. Це, в першу чергу, антикорупційна норма. Самі розміри штрафів за порушення законодавства про права споживачів будуть прив’язані до розміру прожиткового мінімуму. Чітко на законодавчому рівні визначити поняття «створення перешкод у проведенні перевірки», для недопущення зловживання цим правом посадовців», — пояснила Галина Янченко.

Такі зміни підготуються впродовж місяця. А у вересні планують їх обговорити з ключовими бізнес-асоціаціями, після чого запропонують на розгляд парламенту.
Держава має сприймати бізнес як партнера та союзника. А чиновники -пам’ятати, що неадекватний штраф — це не досягнення, а поганий сигнал для бізнесу, переконані депутати.

Вл. інф.