Забезпечення пацієнтів ліками, покращення медичних послуг і спрощення доступу до них стали пріоритетними завданнями Міністерства охорони здоров'я України. Цими напрямами нова команда рухалася протягом п'ятдесяти днів своєї діяльності, повідомляють на сайті відомства.

Серед головних досягнень МОЗ -- затвердження документів із розподілу та поставки препаратів для лікування людей, хворих на онкологію, онкогематологію, вірусні гепатити B і С, орфанні метаболічні захворювання та легеневу артеріальну гіпертензію. Завдяки цьому українські пацієнти отримають понад 4,5 мільйона флаконів препаратів для лікування онкологічних захворювань. Також нова команда розпочала пілотний проєкт із 2D кодування на упаковках лікарських засобів. У майбутньому така технологія буде передбачена для всіх рецептурних препаратів, що дозволить пацієнтам перевіряти їх на фальсифікованість, протермінованість чи порушення норм під час поставки в країну. Механізм простий і сучасний: треба просто просканувати код через мобільний додаток. Ще одним своїм досягненням представники міністерства вважають розробку Концепції розвитку фармацевтичного сектору галузі охорони здоров'я на 2020--2025 роки. Її мета -- створити умови, за яких українці припинять займатися самолікуванням, а звертатимуться по консультацію щодо прийому препаратів до свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Окрім цього, на сайті відомства повідомляють про вже затверджений реєстр граничних цін на деякі лікарські засоби. Згодом туди включать усі препарати з Нацпереліку. Це дозволить уникнути завищення цін, а закладам -- забезпечити ще більше безоплатних ліків для своїх пацієнтів.

У напрямі покращення послуг і забезпечення доступу до них за п'ятдесят днів МОЗ устигло розробити методики розбудови мереж медичних закладів і надати їхньому керівництву відповідні рекомендації та погодити закупівлі автомобілів швидкої допомоги для шести регіонів, що дасть змогу забезпечити 100% потребу в транспорті на місцях. Окрім цього, триває формування телемедичної мережі в Україні для доступу всіх пацієнтів, навіть із найвіддаленіших сіл, до консультації фахівців та підготовка до запуску Програми медичних гарантій із 1 квітня 2020 року. 

"Бюджет програми -- 72,1 млрд грн забезпечить медичними послугами та ліками людей в екстрених випадках, на прийомі у сімейного лікаря, педіатра або терапевта, на рівні спеціалізованої амбулаторної та госпітальної допомоги, за необхідності паліативної медичної допомоги та реабілітації", -- зазначають на сайті МОЗ.

Юлія АНДРЯНИК.