На знімку: Денис Шмигаль "Усі, хто возить ліс без чіпів, - порушують закон".

Технологія маркування зрубаного лісу потребує вдосконалення

Для Прикарпаття, половина території якого займають ліси, узаконення обігу деревини може стати важливим чинником для економіки області. За місяць, від часу дії нововведень щодо електронного обігу та переміщень деревини, правоохоронці Івано-Франківщини зафіксували десятки випадків перевезення щойно зрубаного лісу без належного маркування. Кілька справ передано на розгляд суду.

"Під час затримання порушників у них вилучено сировину, однак транспорт, яким її перевозили, не конфісковували. Тих, хто возить ліс без чіпів, варто позбавляти транспортних засобів", - вважає голова Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль.

Одна за одною вантажені щойно зрубаною деревиною машини - не дивина на дорогах Івано-Франківщини. Те, що не кожен стовбур у них має необхідне маркування, керівник переконався особисто під час робочої поїздки Верховинським районом. Свідками цього факту стали й журналісти-учасники прес-туру.

Відсутність передбаченого законодавством маркування на сировині лісничі пояснили специфікою переміщення деревини у високогірному районі. Мовляв, щоб забезпечити чіпування, треба долати додаткові кілометри до місця, де "ловить" Інтернет.

"Для забезпечення контролю за вирубкою та переміщенням деревини з 1 листопада введено в дію закон про її електронний обіг. Усі, хто возить ліс без чіпів, - порушники. Технологія запроваджена нещодавно, тож необхідно розробити чіткі інструкції, які унеможливлять корупційну складову при перевезенні лісу", - наголошує Денис Шмигаль.

Довідка

На виконання Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів" Кабмін ухвалив постанову "Про затвердження Порядку проведення моніторингу внутрішнього споживання вітчизняних лісоматеріалів необроблених". Найефективнішим інструментом для забезпечення виконання вимог є впровадження єдиної державної системи електронного обліку деревини (система ЕОД), яку пропонується створити на базі галузевої інформаційно-телекомунікаційної системи "Електронний облік деревини".

Загальна площа лісових ділянок країни становить 10,4 мільйона гектарів. В державних лісогосподарських підприємствах, що входять до сфери управління Держагентства лісових ресурсів (7,6 мільйона гектарів), повністю введено Систему електронного обліку деревини (ЕОД). Вона передбачає поштучне маркування всієї заготовленої деревини (крім дров'яної, яка маркується партіями) на лісосіках та складах (після розкряжування) уніфікованими маркерами (бирками) зі штрих-кодом, що реєструють походження, якісні та кількісні показники деревини з застосуванням сучасних електронних засобів обліку.

Має бути автоматизований прийом та інвентаризація деревини, що надходить із лісосік у місця їх складування, зберігання та відвантаження кінцевим споживачам. ЕОД дає можливість контролю за відповідною документацією, а також за рухом деревинних ресурсів. Перевірити законність перевезення деревини можна через сайт OPEN.UKRFOREST.COM.

4 грудня на засіданні уряду прийнято постанову "Про реалізацію пілотного проекту щодо проведення електронних аукціонів з продажу окремих партій необробленої деревини".

Людмила СТРАЖНИК.

Івано-Франківська область.

Фото автора.