Вважається, що старовинні звичаї та обряди найбільше зберігаються десь у глибинці. Воно й не дивно: що менше впливу цивілізації, то більше вірувань. У містах, під впливом урбанізації та стрімкого ритму життя, дещо нівелюються традиційні цінності, натомість села ще плекають прадавню культуру.

Щоб зануритися у вир новорічно-різдвяних традицій, варто навідатися до села Колінки Городенківського району. Тут, за десятки кілометрів від райцентру, на пагорбах Дністровського каньйону, досі переплітаються давні язичницькі вірування із християнськими звичаями.


Фільм - частинка багатої покутської культури.

Свідчення тому - обряд Маланки. Напередодні Старого Нового року, 13 січня, тут можна зустріти не один гурт маланкарів. У гурті перебиранців - збитошні чортики й білосніжні добропорядні ангели, солдати й лихварі. А ще - "коза". Та, звісно, Маланка. Зазвичай ролі виконують юнаки й поважні чоловіки. Головне завдання маланкарів - повеселити господарів. Буває, десь і нашкодити. Але цей ритуал загалом сприймається як частина новорічно-різдвяних дійств, тож господарі готові до такої поведінки гостей і не ображаються. Натомість обдаровують грошима, гостинці до торби кладуть.


Танець дідів - частина обряду маланкування.

Кілька років тому на Івано-Франківському обласному телебаченні "Галичина" випустили документальний фільм "Танець дідів". Ідея його створення належить краєзнавцю Володимиру Никифоруку, а втілив задум Василь Лесів.


Отак вбирають "Маланку".

"Героями фільму стали учасники народно-аматорського хорового колективу "Придністров'я" із села Колінки. Староноворічна містерія є частинкою багатої покутської культури", - розповіла начальник відділу культури Городенківської РДА Галина Олінійчук (на знімку).

Людмила СТРАЖНИК.

Івано-Франківська область.

Фото автора.


На відео ОТБ "Галичина": фільм "Танець дідів".