Начальниця відділу організації профорієнтації Донецького обласного центру зайнятості Вікторія Гамій.

Ситуація на ринку праці Донеччини залишається складною, потребуючи інноваційних рішень. Лише у грудні 2019 року кількість безробітних, зареєстрованих у центрах зайнятості області, зросла на 12,5% і сягнула 10,8 тисячі. Наприкінці минулого року на одну вакансію у регіоні претендували 16 осіб, тобто вп'ятеро більше, ніж місяцем раніше, і особливо вразливим є становище молодих людей віком до 35 років: серед зареєстрованих безробітних їх третина.

Втім, на багатьох підприємствах, навпаки, є гостра потреба у висококваліфікованих працівниках. Серед робітничих професій затребувані електрогазозварники, токарі, слюсарі. Лікувально-профілактичним закладам потрібні медичні сестри. Та й у багатьох інших сферах є попит на фахівців із певними практичними навичками. Питання лише в тому, як роботодавцеві та кандидату знайти одне одного.

Відеорезюме як дієвий інструмент на ринку праці

Зважаючи на гостроту проблеми, державна служба зайнятості запровадила для молоді технологію швидкого пошуку та підбору кадрів на запити роботодавця "Всеукраїнський кадровий резерв". Першим елементом реалізації стало створення бази відеорезюме для випускників професійних та вищих навчальних закладів.

- Коли випускник стикається з проблемою працевлаштування, то найчастіше він розраховує на своїх родичів, батьків. Скласти вдале резюме, і тим паче створити власне відеорезюме людині без належного досвіду непросто, - каже начальниця відділу організації профорієнтації Донецького обласного центру зайнятості Вікторія Гамій (на знімку 1). - Тому Донецька обласна служба зайнятості, аби допомогти випускникам навчальних закладів, запровадила їх індивідуальний супровід у рамках "Всеукраїнського кадрового резерву". Супровід включає всі етапи - від допомоги у складанні відеорезюме до рекрутерської підтримки та безпосередньо до працевлаштування.

За словами Вікторії Гамій, належним чином складене портфоліо є досить дієвим інструментом на ринку праці. Адже це - документ, що містить інформацію про всі професійні здобутки, напрацьовані людиною раніше.

- Портфоліо характеризує здобувача роботи не лише як спеціаліста, а й як особистість, - зазначає вона. - Адже сучасні роботодавці, приймаючи остаточне рішення щодо працевлаштування кандидата, враховують також його вміння презентувати свої навички, бути впевненим, здатним до конструктиву в колективі та низку інших рис.

Досвідчений айтішник одразу розпізнав "свого хлопця"

Прикладом вдалого впровадження портфоліо з відеорезюме є історія випускника Донбаської державної машинобудівної академії Володимира Коробкіна (на знімку 2).

- Після першої невдалої спроби знайти роботу я згадав про лекцію на тему відеорезюме, яку нам читали у виші, - розповідає Володимир. - Звернувся до центру зайнятості, і мені допомогли скласти портфоліо та записати власне відеорезюме.

У травні 2019 року директор ТОВ "Нікрон" Петро Кейс скористався пропозицією переглянути портфоліо Володимира як одного з претендентів на посаду інженера-електроніка. Зацікавившись презентацією, роботодавець запросив Володимира на співбесіду, й питання працевлаштування було вирішене. Після вдалого проходження стажування хлопець отримав робоче місце.

- Я сам айтішник, - зазначає директор підприємства. - Свого часу закінчив факультет технічної кібернетики університету, і, як то кажуть, "очей крутив". Переглянувши відеорезюме Володимира, я побачив у ньому гідну для нашої сфери людину. Отже, з вибором не помилився.

Навички фельдшера продемонструвала на манекені

Юна мешканка Костянтинівки Анастасія Крохмальова (на знімку 3 і 4) у 2019 році закінчила медичний коледж за спеціальністю "Фельдшер". У березні 2019 року дівчина долучилася до акції "Випускник". За допомогою фахівців центру зайнятості вона створила своє портфоліо та записала відеорезюме, яке розмістили на каналі обласної служби зайнятості. Анастасія одразу отримала запрошення на роботу від кількох роботодавців. Випускниця віддала перевагу Станції швидкої медичної допомоги міста Костянтинівка, і тепер працює за спеціальністю.

- Участь у проекті надала мені впевненості у власних силах, уміння презентувати набуті в коледжі навички - їх я продемонструвала на манекені, що знаходився поруч. За півроку, що працюю в службі "103", остаточно переконалася у правильності свого вибору, і тепер прагну до подальшого професійного вдосконалення.

Індивідуальний супровід у рамках "Всеукраїнського кадрового резерву", запроваджений у 2019 році, вже дає результати: із записаних понад 100 портфоліо з відеорезюме більше половини увінчалися працевлаштуванням кандидатів. Напрями діяльності, де знайшли себе молоді здобувачі роботи, дуже різноманітні й охоплюють виробництво, наукову галузь, малий бізнес.

- Якщо у людини є власна ініціатива, особистісний поклик і вона прагне працювати за набутою спеціальністю, то результат неодмінно буде, - наголошує директор Донецького обласного центру зайнятості Валентина Рибалко. - Ну а належну професійну підтримку кандидату на цьому шляху забезпечать наші фахівці.

Владислав ЛЕОШКО.

На знімках:


Випускник Донбаської державної машинобудівної академії Володимир Коробкін знайшов роботу завдяки створеному портфоліо з відеорезюме.Випускниця медичного коледжу Анастасія Крохмальова працює на Станції швидкої медичної допомоги міста Костянтинівка.


На екрані - відеорезюме Анастасії Крохмальової.

Фото автора.