Чесно кажучи, не люблю ніякої «творчості» у вигляді написів на парканах, будинках, лавках. Але вчора на кінцевій зупинці громадського транспорту я побачила напис: «Кінця світу не буде!». Так відреагував «художник» на біду, що прийшла у світ у зв’язку з епідемією. Поодинокі пасажири звертали на нього увагу. Сьогодні на зупинці будуть лише люди, які працюють у сфері забезпечення життєдіяльності міста, медики – їх перевозитимуть за спецперепустками. Може, цей напис додасть їм оптимізму, як і автомобілістам, що проїжджають повз зупинку.

А взагалі-то учора на вулицях Рівного людей (усі в масках: хто у фабричних, хто власного пошиття) можна було побачити біля супермаркетів: там все ще є черги на вулицях з дотриманням дистанції, бо і в карантин потрібно харчуватись, причому, краще, щоб мати імунітет. Щоправда, не у всіх є кошти на делікатеси – бідність багатьом дошкуляє. Підскочили в ціні до 90-95 гривень лимони – Інтернет, в якому сидять на карантині люди, переконує вживати їх якомога більше. «Може, й фрукт не допоможе зарадити біді, але й не зашкодить», - філософськи зауважила одна з рівнянок, у якої в авосьці було два лимони… Краще скуповуватись у маленьких магазинчиках біля місця свого проживання: тут є товари за помірними поки що цінами, та й людей поменше – їх кількість суворо контролюють, як скажімо, у «Копійці» на вулиці Данила Галицького чи «Щедрику» на Буковинській..

Якщо раніше власники авто економили на митті транспорту, то тепер, кажуть працівники мийок, тут повний аншлаг – миють, дезінфікують чотириколісні. І це добре. Гуртуються мешканці багатоповерхівок, скидаються, щоб найняти людей, готових мити під’їзди,на придбання дезінфікуючих засобів. Все ж якась самозайнятість для тих, у кого немає коштів на прожиття.

Один із знайомих розповів, що мешканці їх багатоповерхівки із двох під’їздів виявили бажання найняти дезінфекторів, щоб на всяк випадок перестрахуватися. Їм назвали суму за послугу – 7 тисяч гривень, тобто по 280 гривень з квартири. Звичайно, не кожному мешканцю, особливо безробітним, пенсіонерам з маленькою пенсією, це по кишені. Але, запевнив знайомий, заможніші жильці переклали ці витрати на себе, що благородно.

І все ж, у багатьох людей депресія, викликана чеканням якоїсь великої біди. Не всі можуть справитися з нею психологічно. Якщо людина в русі, в роботі, їй немає часу думати про погане. А зачинена у чотирьох стінах, в безділлі накручує себе на погане. Звідси, й пиятика, гіпертонічні кризи. Цьому сприяє і негатив, що ллється з екранів телевізорів. Звичайно, карантину потрібно дотримуватись, але у багатьох думка, що владі краще було б забезпечити міста і села достатньою кількістю тестів на виявлення і попередження хвороби, організувати тестування на вулицях, як це робили свого часу у Південній Кореї, а зараз і у Сербії, щоб люди змогли перевіритись, навіть, якщо немає іншого виходу, платно. Легше, кажуть люди, загнати всіх по домівках, хоча і це потрібно на якийсь час. То хай Кабмін використає цей час на придбання тестів, профінансує вітчизняних вчених для створення «своїх» тестів, щоб ні перед ким не кланятися. Бо те, що вчені пішли у вимушені відпустки та ще й без зарплати, в умовах надзвичайної ситуації можна розцінювати і як шкідництво.

Невизначеність створює нервозність у людей. Чи вийдуть вони з карантину психологічно зламаними, це дуже важливо, чи не втратимо ще якусь частину населення і в цьому плані, мають замислитись ті, від кого це залежить.

І все ж, згадайте про напис на зупинці: «Кінця світу не буде!».

Олександра ЮРКОВА.

Рівне.