Чернівці не можна не любити, шарм і дух 19-го століття тут буквально витає у повітрі. Минулого року це місто мене вразило особливо, я побувала на знаменитому Meridian Czernowitz, який свідчить, що попри все, Чернівці ще й одна з літературних столиць світу. Познайомилася там з багатьма цікавими людьми. Один із них – Роман Клічук, відомий на Буковині підприємець з прекрасною діловою репутацією і популярними у місті закладами торгівлі та харчування.

Він щирий патріот України, який прекрасно знається на літературі та мистецтві, відомий меценат.

Ми багато розмовляли про Чернівці, йому було незручно, як діловій людині, за нинішній стан доріг і будівель австрійської доби. Сьогодні ж він висувається на посаду міського голови – очевидно, щоб щось змінити. За роки в бізнесі Роману вдалося створити ефективну виробничу команду. Напевно, саме цей досвід дозволив за кілька місяців сформувати і потужну місцеву політичну силу «Єдина Альтернатива». Про яку уже говорять як про прогнозованого переможця на місцевих виборах. На яку вже покладають надії люди.

Позитивно було сприйняте й обрання Романа Клічука (на знімку) на відкритому партійному праймеріз кандидатом на міського голову Чернівців. Що ж, зараз ми розмовляємо вже з реальним претендентом на перемогу у чернівецьких виборчих перегонах.

– Ви впевнені у собі, пане Романе?

– Ми вийшли на поле битви, і я переконаний, що буде важко, але це реально, це можливо. Я впевнений у своїй команді, ми зібрали у ній найкрутіших людей міста. Ці люди не прийшли нізвідки, я знаю переважну більшість цих людей, їх знають чернівчани, у нашій команді зібралися представники всіх галузей життя міста. 

– Кого би ви ще хотіли бачити серед однодумців?

– Важко сказати, бо я вважаю, що наша команда дійсно добре укомплектована. Ми залучили лідерів громадської думки, активних небайдужих людей. Тих, хто порядною працею за десятиліття довели свій професіоналізм на своїх напрямках. Важливим критерієм є те, що всі вони люблять своє місто. Вони тут народилися, вчилися, реалізувалися.

– Напевно, ваша політична команда – це лише верхівка айсберга, який рухається у бік влади, основною його масою мають стати небайдужі чернівчани.

– Я сприймаю чернівчан, як акціонерів міста. І ці акціонери зараз своїм голосуванням мають призначити на п’ять років  топ-менеджера міста та правління, які управлятимуть спільним активом. Завдання нової команди управлінців – здійснити антикризовий менеджмент, підвищити управлінську спроможність муніципалітету та створити умови для прориву у розвитку Чернівців.

Я створив з нуля зі своєю командою дистрибуційну компанію «РОМА», яка є в числі найбільших платників податків на Буковині. Я вмію підбирати людей на правильні ролі, щоби вони ефективно управляли процесами. Я радий, що в «Єдиній Альтернативі» нам вдалося зібрати потужних професіоналів, кожен з яких має вагомі здобутки у своїй сфері.

Ми спроможні навести лад в Чернівцях, але для цього акціонери міста мають нам довірити цю відповідальність.

– З чого ви збираєтеся розпочати свою роботу, першого дня зайшовши у кабінет мера?

– З наведення елементарного порядку у Ратуші, виконкомі, всюди. Сьогодні там повний управлінський хаос, ніхто не розуміє, за що відповідає. Є дві сили, котрі загрузли у чварах між собою. Я хочу покласти цьому край. Потрібно рухатися далі. Ми понад 10 років тупцюємо на місці. Навіть гірше, ми відкочуємося назад. Тоді як інші міста динамічно розвиваються. Сусідні Тернопіль, Івано-Франківськ, Хмельницький, які стояли від нас колись на порядок нижче, успішно стартували у розвитку. І ми зараз дуже відчутно відстаємо від них.

– Яким би ви не хотіли бачити новий депутатський склад міської ради?

– Давайте я скажу, яким би я хотів його бачити, і буде зрозуміло, яким би не хотів. Міська рада має бути професійною, злагодженою, відданою інтересам міста. Ми вже стали командою однодумців, які напрацювали стратегію, котру збираємося втілити у життя. Ми маємо з чим вийти до людей.

– Ви практично з чистого аркуша створили політичну силу, здатну перемогти на виборах. Це унікальний приклад.

– Я 48 років живу у Чернівцях. Я тут народився. І займався не тільки бізнесом, брав участь у благодійних програмах, займався меценатством. Тому знайомий з багатьма людьми з числа тих, котрі теж були причетними до цього. Ці люди робили хороші справи, і я їх завжди підтримував. Не для того, щоб просто підтримувати, я бачив їхню мету, бачив, як у них горять очі, як вони запрограмовані на роботу, на успіх. Тому я запропонував їм створити з числа небайдужих чернівчан команду, яка візьме відповідальність на себе за наведення ладу в місті.

– Можете назвати людей на ключових напрямках, які разом з вами будуть братися за порятунок міста?

– Їх так багато. Це десятки людей, яких я мав би перелічити. Цими днями ми вибрали з них найбільш гідних. З 300 членів команди ми через голосування визначили 42 людини, які будуть представляти «Єдину Альтернативу» у владі. Насправді навіть із сотні хороших людей дуже важко вибрати найкращих. Тим більше, що серед них є настільки скромні колеги, що ми їх буквально переконували: йдіть, спробуйте, ви потрібні.

– Чим ви пояснюєте свій такий високий рейтинг одразу зі старту? 10% «Єдиної Альтернативи» на День незалежності – це дуже серйозний показник. Вже не кажучи про те, що він практично подвоївся у вересні.

– Я думаю, це результат того, що люди у Чернівцях просто стомилися. Їм потрібна віра, ідея, світло у кінці тунелю. Вони зачекалися змін, того, хто прийде і переформатує місто та їхнє життя.

Коли ми об’єднувалися, то головними нашими меседжами було слово «досить», а ще «задовбало це все». Я думаю, що всі у Чернівцях не раз повторювали ці ключові слова. Напевно, нема жодної людини, яка б заявила, що такий стан міста її влаштовує. Можливо, так склалися планети, що час змін мусив настати. І ми сформували команду, яка спроможна здійснити ці зміни.

Бо ми – місцева сила, яка сконцентрувалася саме на вирішенні локальних проблем. В Україні багато національних політичних брендів, які своїми діями розчарували людей. Майже всі вони не принесли українським містам нічого доброго. Вони політично банкрутіють, не виконуючи обіцянок. Тому ми прагнули зібрати саме чернівецьку команду, де кожен відповідальний перед кожним – співробітниками, сусідами, просто знайомими. Таку команду, яка б не підпорядковувалася вказівкам з Києва, не брала б участі у загальнодержавних політичних інтригах. Щоб вона не була залежною від олігархів. Просто зібралися люди, які один одного у Чернівцях знають.

Хоча, ми мали перемовини з декількома регіональними політичними силами, бо настрої, подібні до чернівецьких, панують у всій Україні. У багатьох областях теж створюються регіональні політичні сили. Звичайно ж, розглядалася ідея їх об’єднання в одну потужну децентралізовану політичну силу, де люди в кожному осередку вирішують, як розвиватися їхній громаді. І це мала бути партія, яка створюється не зверху, а з низів.

Але я переконаний, що спочатку треба показати свій результат тут. Якщо нам повірять чернівчани, буковинці, то ми зможемо надихнути цією ідеєю небайдужих мешканців інших міст, щоби наш сценарій був реалізований по всій країні.

– Чернівці є найкращим містом для критики попередніх влад, тут все завалено у буквальному сенсі. Які напрямки стануть першими, найважливішими у вашій роботі?

– Головні напрямки тут, напевно – всі. Жодного такого напрямку, про який можна сказати, що до нього ми дійдемо в останню чергу – нема. Невтішні справи не тільки у комунальному господарстві, а й у медицині, освіті тощо. Нам не вистачає шкіл, у дитсадки такі черги, що у них записуються жінки, коли лише завагітніють, або коли лише планують дитину. У черзі необхідно чекати 2, 3, 4 роки. А ще у нас по 35-37 учнів у кожному класі. Це не нормально при нормі 25. До того ж, школи та садочки у Чернівцях не будувалися 20 років. Жодного садочка не зведено. Тому говорити, що ми спочатку зробимо дороги, а потім візьмемося за дитсадки – безвідповідально. Усі ці речі необхідно робити паралельно.

Але найперше, потрібно оптимізувати усі витрати. Навести елементарний порядок, лад. Ми всі прекрасно знаємо, що кошти у міста є. Бюджет може і має зростати. Але гроші використовуються неефективно. Я не можу прямо сказати, що їх реально крадуть. Бо це треба доводити, а я не прокуратура. Тому скажу інакше. Я так думаю, що рух коштів з міського бюджету є украй непрозорим. Чернівчани не можуть зрозуміти, де ці гроші працюють.

– Як ви ставитеся до кредитного протистояння між політичними партіями, яке зараз на слуху? Я про 150 мільйонів запозичень на дороги.

– Я вважаю, що фінансові резерви у місті є, і краще все робити за власні кошти. Політичні сили, які 5 років перебували при владі, не довели свого уміння бути економічно ефективними, тому й недовіра громадськості до таких рішень.

Це найпростіше, перед виборами понабирати кредитів і почати щось робити. Мовляв, нехай ми 5 років нічого не робили, зате зараз за 2 місяці зробимо все, тому вірте нам.

– Містяни з вашим приходом розраховують на ремонт доріг та тротуарів.

– Обов’язково будемо братися за це прямо з коліс. Центральна площа та вулиця Головна – це обличчя міста. І, звичайно, за їх реконструкцію потрібно буде взятися у першу чергу. Це парадний вхід Чернівців. Якщо ви чекаєте гостей, то ви першим ділом відреставруєте парадні двері і вхід. Для міста, яке планує заробляти на туризмі, це є обов’язковим.

Чую розмови, що добре було б вулицю Головну заасфальтувати, переклавши бруківку лише у центральній частині, можливо, до парку. Але я прихильник того, що бруківку потрібно залишити. Наприклад, Львів успішно перемостив увесь брук, бо це фішка міста. Міст з бруківками і з такими фасадами, як чернівецькі, дуже мало. І знищити цю історичну картинку – неприпустимо. Ми не можемо перестати бути Чернівцями. Є компанії, є майстри, є технології, які здатні це зреалізувати. Якщо цю бруківку уміли класти 200 років тому, то я думаю, ми дамо цьому раду і зараз. Звичайно ж, замінивши перед цим іржаві комунальні мережі.

– Які ще будуть у вас напрямки роботи, як ви сказали, з коліс?..

– Напрямків безліч, це і вирішення проблеми «Чернівціводоканалу», очисних споруд, будівництва сміттєпереробного заводу з переробкою відходів на енергію, зведення нових дитячих та спортивних майданчиків, мережі велодоріжок, збереження та розширення зелених екологічних зон, комфортних місць відпочинку. Це сучасний автобусно-тролейбусний парк, нові транспортні розв’язки. Це ремонти будинків центральної частини та інших районів, упорядкування популярних туристичних локацій. Це розвиток чернівецького аеропорту. Це необхідні соціальні програми, підтримка громадян пільгових категорій, літніх людей. І жодне з цих питань не можна відкладати у довгу шухляду.

– Опоненти вже закидають вам, що ви команда бізнесменів, і прагнете пройти у владу, щоби у першу чергу вирішувати свої виробничі питання.

– Як і люди інших професій, бізнесмени є різні. Не можна кожного підозрювати у нечистоплотних намірах. Не всі йдуть у владу заради наживи. Для мене головне – питання престижу нашого міста, якості життя і навчання наших дітей, безпеки на вулицях, поняття гонору за Чернівці.

Я ніколи не працював з міським бюджетом, і ніколи нічого не мав від влади. Мені ніхто не виділяв ніякі землі чи приміщення. Я до представників місцевої влади ставлюся рівно так, як до всіх інших чернівчан. Але я працюю у ресторанному бізнесі, і конкретно зацікавлений, щоби у місто приїжджало більше туристів. Тому розвиток його як туристичного хабу, створення нового успішного обличчя, звичайно ж, у моїх інтересах. Але цей мій інтерес абсолютно збігається з інтересом усіх чернівчан.

«Бджола збирає нектар аж ніяк не для того, щоб запилювати квіти. Вона бажає отримати мед. Проте, в кінцевому рахунку, вона служить квітам. Таке ж саме відбувається з підприємством, яке, прагнучи отримати прибуток, служить інтересам суспільства», – казав японський підприємець, теоретик і філософ сучасного менеджменту Кадзума Татеісі.

Туристи – потужний інвестор і наповнювач міського бюджету. Вони наш союзник, і це треба використати по повній.

– Ви, як модний ресторатор, маєте авторитет серед молоді, розраховуєте на їхню підтримку на виборах?

– Найперше, я зроблю все, щоб молодь не виїжджала з Чернівців. Мотивуватиму її залишатися тут. А виїжджають молоді люди тому, що не бачать своєї перспективи у рідному місті. А я хочу змусити їх повірити у те, що зміни неодмінно будуть. Зміни, на які очікують усі.

Якщо люди відчують, що нова влада зовсім інша, відтік кращих кадрів обов’язково зупиниться. А зараз з Чернівців виїжджають не тільки за кордон, їдуть на роботу у Львів, у Київ. Вважаю одним із перших моїх обов’язків залучення молоді до роботи та активного життя тут.

– А які напрямки можуть дати успішні робочі місця?

– Найперше, це туризм. І тут Чернівці мають чи не найбільші преференції у державі. Друга сфера – це ІТ-шники. На жаль, у нас їх сьогодні менше, ніж у Львові чи навіть Івано-Франківську. У нас в ІТ-сфері задіяно десь 1 500 працівників, а у Франківську – 3 000.

Ми все повинні наздоганяти, кожен рік має працювати за 3, 4 роки. Маємо швидко наздогнати сусідів.

– Як родина та друзі розцінили ваше висування на міського голову?

– Родина була категорично проти. Вони розуміли, що тепер всі почнуть обговорювати і мене, і сім’ю. А от друзі підтримали. Сказали, досить вагатися, потрібно вирішувати, Чернівці у біді, якщо не ми, то хто?

– Не боїтеся, виборовши посаду мера, втратити свої бізнесові позиції?

– За останнє десятиліття я створив добротну команду, якою пишаюся. Я у них впевнений, переконаний, що менеджери, які зараз очолюють мої бізнеси, є одними із найефективніших в Україні. Я знаю, що вони не лише збережуть нинішні позиції, а ще й примножать успіх.

– Тобто ви збираєтеся повністю вийти з управління бізнесами?

– Робота мера – це 25 годин на добу. Зрозуміло, я не зможу нічого суміщати. За багато років я зібрав чудову команду топ-менеджерів, яким я передам управління своїми бізнесами.

– Ваша політична сила динамічно піднімається у рейтингах завдяки потужній протестній хвилі. Люди повірили у можливість виходу з кризи?

– Мої колеги навіть використовують терміни – революція чи повстання  мешканців проти бездіяльної влади. Я вважаю ці слова зажорсткими. У нашому випадку громадяни просто об’єднуються заради кращого життя, бо далі прірва. Я разом з іншими співмешканцями є частиною цього протестного електорату. Саме висунення мене на міського голову якраз і стало результатом протесту чернівчан проти застою, занепаду, управлінської руїни.

Тому ми маємо пліч-о-пліч з чернівчанами взятися за ревіталізацію міста, бути однією командою усі 5 років. Цей зв’язок мусить бути безперервним.

– Рік тому ви заявляли, що нізащо не збираєтеся йти у політику.

– Я тоді казав, і зараз кажу: я не збираюся у політику. Я бачу увесь цей безлад у місті, і хочу це змінити. Робота мера – це не політика, а управління місцевим розвитком. Тому людина на цій ролі потребує більше хисту менеджера. Політика якраз завжди шкодила конструктивній роботі міської ради. Політика – це розбрат, а місту потрібен потужний сіті-менеджер, здатний разом з командою чернівчан вивести місто з кризи. Саме таким повинен бути наступний міський голова. Тому я й погодився взяти на себе відповідальність, коли мене команда Єдиної Альтернативи  обрала своїм кандидатом на посаду міського голови Чернівців.

Тетяна ПАСОВА.