Тритомник "Західно-Українська Народна Республіка 1918-1923. Енциклопедія".

"Акт Злуки 22 січня 1919 року - оголошення універсалу про об'єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки - визначальна дата нашої історії, - акцентував голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич напередодні Дня Соборності на позачерговій сесії облради 20 січня (на знімку). - Не вина керманичів УНР і ЗУНР в тому, що проіснувало це об'єднання недовго, а сильних світу - держав Атланти, які відмовили українській нації в праві на самовизначення та допомогли агресії тодішньої Польщі та Румунії. Актуальний урок для сьогодення: треба покладатися на власні сили для поступу в державотворенні".

Минулий рік для Олександра Сича відзначився здобуттям наукового ступеня доктора політичних наук. Захист дисертації "Сучасний український націоналізм: політологічні аспекти трансформації парадигми" відбувся в Інституті політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса Національної академії наук. Дослідження історії ЗУНР посідає в монографії вагоме місце.

Так само за активної праці Олександра Сича та сприяння Івано-Франківської обласної ради вийшов тритомник фундаментальної праці вітчизняних науковців "Західно-Українська Народна Республіка 1918-1923. Енциклопедія. Т. 3". Видання вперше в українській та світовій історичній науці презентує комплексне дослідження одного з найяскравіших феноменів вітчизняної історії - доби ЗУНР.

"Дослідниця російського колоніалізму Єва Томпсон дуже влучно оцінила стан історичної науки в трактуванні історії постколоніальних держав, - наголошує Олександр Сич. - Приміром, при оцінці подій Центрально-Східної Європи західні вчені сприймають їх через призму Кремля, а не очима Києва, Варшави, Вільнюса чи Праги. Завдання науковців саме і полягає в написанні альтернативного дослідження. Вихід енциклопедії - фундаментальна цеглина в написанні альтернативної української історії".

Тим часом науковці Прикарпатського національного університету вже мають матеріали і для четвертого тому. Проект і далі підтримує випускник цього вишу Олександр Сич та - як голова облради.

ДОВІДКОВО

Тритомник "Західно-Українська Народна Республіка 1918-1923. Енциклопедія" є результатом тривалих досліджень історії Західно-Української Народної Республіки. У виданні розкрито питання передумов, причин, перебігу Української національно-демократичної революції на західноукраїнських землях (Галичині, Буковині та Закарпатті) у 1918-1923 роках. Науковці проаналізували обставини польсько-української війни 1918-1919 років, висвітлили дипломатичну діяльність ЗУНР. У виданні відстежено процеси українського державотворення, підкреслено значення Соборності для долі всього українського народу. Велика увага - біографіям творців та захисників Української держави, більшість з яких раніше була відома лише вузькому колу науковців.

Людмила СТРАЖНИК.

На знімках:


Голова облради Олександр Сич.

Фото зі сторінки Олександра Сича у Фейсбуці.


Голова облради Олександр Сич.

Фото "Голосу України".