На знімку автора:"Поріг пам'яті".

Днями виповнюється 80 років від початку геноциду проти єврейського населення Буковини і Чернівців зокрема, який був частиною великого злочину проти європейського єврейства, організованого нацистською Німеччиною та її союзниками.

Основні заходи відбудуться 6-7 липня. "Поріг пам'яті" встановлять на місці пункту збору та сортування євреїв нацистами - на стадіоні єврейського спортивного товариства "Маккабі" - перед відправкою до таборів і гетто Трансністрії.

Чернівецький музей історії та культури євреїв Буковини звернувся до міської ради з відповідним клопотанням щодо цього. Автором проекту є відомий німецький митець Гунтер Демніґ, за ініціативою якого в Європі встановили 75 тисяч "каменів спотикання". Це невеликі бронзові таблички розміром, як бруківка, з коротким текстом, вмонтовані у тротуари.

Гунтер Демніґ сам привіз виготовлений у його майстерні на пожертви членів Асоціації архітекторів міста Любека пам'ятний знак для Чернівців. Табличка нагадує елемент порогу. Але тоді знак не встановили, бо запланований кінотеатр імені Івана Миколайчука був на реконструкції. Тож встановлять нині, коли він став культурно-мистецьким центром.

Очікується, що в церемонії встановлення 6 липня візьмуть участь Надзвичайні та Повноважні Посли Федеративної Республіки Німеччина та Держави Ізраїль, Генеральний Консул Румунії, керівництво області, міста, представники єврейської громади Чернівецької області, інші офіційні особи, а також гості з-за кордону.

Усе відбувається за організаційної та фінансової підтримки німецько-українського проекту "80 років трагедії Бабиного Яру" під керівництвом Маттіаса Андре Ріхтера з Дюссельдорфа.

Сергій СУЛИМА.