Франц Юліанович - житомирський художник, скульптор, поет, лауреат регіональної премії імені Лесі Українки. Закінчив у 1959 році житомирську школу № 30, після навчався на факультеті станкового живопису і графіки Народного університету мистецтв у Москві. З 1986-го по 1998-й працював керівником студії образотворчого мистецтва "Райдуга" заводу хімволокна.

Осовський - учасник багатьох художніх виставок, зокрема, 1985 року його роботи були на п'ятій Всесоюзній виставці "Акварель" у Києві, у 2014-му він брав участь у художній виставці в Центрі української культури і мистецтв у столиці.

Франц Осовський бачить мистецтво у всьому, адже присвятив малюнку, скульптурі та живопису більш як 50 років. "Якщо б я від природи не був поетом, то я б нічим не займався. Поезія мене заставляє творити. Не було б поезії, не було б акварелі та скульптури", - розповідає митець.

У виставкових залах літературного музею представлено скульптури та картини. Для останніх мало місця, тому на огляд виставлено невеликі роботи. "Акварельний живопис - з етюдів. Тут я намалював виключно Житомирське Полісся: Глибочиця, Дениші, краєвиди річки Гнилоп'ять. Я нікуди не їжджу, далі, ніж за 100 км, ніде не був".

Картини та скульптури майстра вдало поєднані, наче перебувають у стані танцю під невловиму музику. Тому відвідувач занурюється в атмосферу свята дерева та фарб. Додамо, що на виставці роботи різних років. Найдавнішою є скульптура "Спів" 1976-го. А відкриває виставку автопортрет майстра в дереві. До речі, працює Франц Юліанович з 24 породами місцевого дерева: всі плодові дерева, дуб, сосна, вільха, липа. "Як художник я розуміюся на кольорі дерева, яке воно є, таким і залишаю, а замість лаку використовую бджолиний віск і бальзам. Маю власні технології обробки, інструмент зроблений під мою руку, маю власні верстати. Гарантію даю, що мої скульптури зберігатимуться 500 років! Я покриваю роботи спеціальними розчинами і дуже багато стукаю, щоб комашки, жучки, які є всередині, вилізли назовні. Працюю вдома, причому скульптурою займаюся взимку, а живописом влітку, бо коли ж писати троянди? Тільки коли вони цвітуть, а маю я їх на обійсті 24 кущі заввишки до трьох метрів!

Як планую майбутню роботу? Беру дерево і бачу в ньому красу. Мені треба ввійти в глибину дерева, бо там інший колір і фактура, та знайти образ. А бачу я одразу, що буде: слон чи птиця, фігура чи голова", - розповів Франц Осовський.

Під час відкриття прозвучало багато теплих слів, цікавих спогадів, вітань від учнів майстра, лунали музика та пісня, а ще Осовський читав власну поезію. Адже якщо людина талановита, то вона талановита в усьому.

Виставку "Магія Полісся в пластиці дерева" в Житомирському обласному літературному музеї можна відвідати протягом місяця з дотриманням карантинних вимог.

Людмила ЛОБАЧОВА.

На знімку: Франц Осовський зі скульптурою "Спів".

Фото автора.