Хоча план був 3741 кілограм. За словами провідного інженера з лісових культур Едуарда Тіби, лісгосп отримав листа з Державного агентства лісових ресурсів України, в якому в рамках екологічної ініціативи Президента "Зелена країна" було запропоновано збільшити обсяг збору жолудів на півтори тонни.

Завдання виявилося непростим, бо нинішнього року врожай слабкий, адже дуб добре родить раз у три-п'ять років. Тому всі сили зосередили саме на заготівлі. І переважно - на підготовлених насіннєвих ділянках, де зростають кращі, генетично сильніші дерева. А це означає, що і сіянці виростуть міцними.

Отже, протягом жовтня-листопада понад вісім десятків працівників держлісгоспу в усіх чотирьох лісництвах - робітники, майстри, інженери - дружною командою заготовляли насіння дуба звичайного. Тут збір жолудів прирівнюється до збору урожаю на полях. Адже у господарстві понад 90 відсотків угідь - діброви.

Крім дуба, зібрали й насіння інших порід. А це - каштан їстівний, горіх грецький і чорний, липа...

Як наголосив директор Берегівського лісгоспу Богдан Шойного, нинішня осінь радувала сонячними днями, а це сприяло роботі. Та й жолудь можна збирати доти, доки землю не вкриє снігом. Тим паче, що пізній жолудь - здоровий. Бо спочатку з дерев упаде пошкоджене й червиве насіння.

Після збору проби жолудів відвезли до Мукачівської лісонасіннєвої лабораторії, де їм визначать клас - від першого до третього. Та заразом видадуть посвідчення про кондиційність. Відтак насіння зберігають до весни, хоча частину висіють ще восени у лісорозсадниках.

До речі, за якістю деревини дуб - найцінніша порода у Європі. А ще й екологічно дуже важлива. У теплу пору року він випаровує понад сто тонн води, що в двісті разів більше за його власну вагу. Корінь проникає углиб на 12-15, а іноді й більше метрів. Дуб - міцний. Недарма в народі кажуть: здоровий, як дуб. Це дерево годує жолудями також великі виводки диких свиней. І взагалі пройтися дубовими гаями спекотного літа - одна насолода.

Василь НИТКА.

Берегівський район

Закарпатської області.

На знімках: це насіння відправили до лабораторії на перевірку кондиційності.

Фото надано Едуардом ТІБОЮ.