Сто років тому українська капела під орудою Олександра Кошиця виконала "Щедрик" Миколи Леонтовича на сцені найбільшої концертної зали Нью-Йорка "Карнегі Хол".  Відтоді твір став символом Різдва за океаном, так само, як у багатьох країнах Європи. 

Саме цій ювілейній події приурочили прем'єру стрічки, яку знімали упродовж трьох років вінницькою студією SwitVideoProduction. 
Інформація про прем'єру розміщена на сайті Вінницької міськради. 

За словами режисера Василя Медяного, у 2015 році під час перебування у США у дні Різдвяних свят він був вражений повсюдному звучанню акордів нашого "Щедрика" (за океаном твір знають під назвою "Колядка дзвонів" -- Авт.) Хто автор, на це запитання вінничанин так і не почув правильної відповіді.
Знімали стрічку на основі документальних подій, зокрема, у тих місцях, де працював Леонтович, а також у селі Марківка, де обірвалося його життя -- його застрелив у батьківській хаті чекіст. Ролі виконали актори Вінницького академічного музично-драматичного театру імені Садовського. Втім, головного героя грає священик, керівник хору Назарій Давидовський, завдяки його частковій зовнішній схожості з композитором.

До роботи над картиною залучали дослідників біографії і творчості Леонтовича, зокрема, і тих, хто живе і працює за кордоном. 

Вражає промовистий факт: у той час, коли у Марківці прощалися з Леонтовичем, у Парижі зі сцени звучав його "Щедрик". У залі була присутня уславлена танцівниця Айсидора Дункан. Після концерту вона зайшла у гримерку до виконавців капели Кошиці і залишила свій запис у книзі відгуків. Своє захоплення висловила одним словом: "Bravo!"

У Вінниці фільм демонстрували два дні поспіль -- 13 і 14 січня. Глядачів попереджували про дотримання карантинних заходів. Грошей за перегляд кінотеатр "Родина" не брав.

Віктор СКРИПНИК.

Фото з сайту Вінницької міськради.