Укр | Рус
загрузка...
Голосування
Як ви/ваші діти готуєтеся до ЗНО?

Голосувати

Як ви плануєте провести літню відпустку?

Голосувати
На головну
15:12       19.05.2017

На Верховині збирають... <<дерев'яні>> гриби

На вершинах гір ще біліє сніг, але верховинці вирушають у грибні вояжі. У підніжжях бескидів, де навесні починає листям зеленіти ліс, з'являються перші гриби. Їх називають пістряк і "дерев'яні". Бо ростуть на буках.

 

Тихе полювання за ними розпочинається вже у першій декаді травня і триває лише до кінця місяця. Ці гриби швидко ростуть і стрімко старіють. У перестарілому виді вони вже не придатні до споживання, бо дуже тверді. Мають специфічний борошняний запах. З діда-прадіда за ними подорожують жителі сіл навколо райцентру Міжгір'я: вучківці, запереділяни, лозянці...

 

62-річний керівник поштового зв'язку району Василь Романець зізнається, що завдяки навичкам далеко не ходить за грибами-початківцями -- їх збирає поблизу соймівського санаторію "Верховина", бо знає точне місце, що плодоносить роками. Щастить йому і тому, що пістряки зростають на підкошених вітровалами лежачих деревах. Проблема постає, коли знахідка на живому буку. Добре, коли ще біля кореня, а складно, як на висоті.

 

Пістряки дуже родючі, буває, що повний рюкзак ними можна напхати тільки з одного дерева. І діаметр цих грибів інколи сягає 60--70 сантиметрів, що нагадують своїм виглядом слонячі вуха.

 

"Дерев'яні" гриби -- справжній делікатес. Вишуканою їжею, можливо, вважаються ще й тому, що це перші гриби року.

 

Василь ПИЛИПЧИНЕЦЬ.

Фото автора.

 

Закарпатська область.

 

Голос України