Укр | Рус
загрузка...
Голосування
Який, на вашу думку, найбільш помітний наслідок Євромайдану?

Голосувати
На головну
18:44       20.11.2017

Земля моя - земля моїх батьків

Нещодавно виповнилося 50 років Маневицькому краєзнавчому музею. Подія нібито місцевого значення, але вона набуває міжнародного масштабу -- завдяки авторитету цього закладу серед фахівців і обсягам його роботи. На ювілей прибули делегації із США, Ізраїлю, Канади, музейники Чигирина, Острога, Рівного, багатьох інших міст України.

Гордість -- рушій прогресу

 

Його народження свого часу приурочили до ювілею "великого жовтня". А поштовхом для цього, як пригадує один із фундаторів музею Іван Миткалик, стало відкриття влітку 1967-го Музею партизанської слави в урочищі Лопатень Ківерцівського району. Тамтешні керівники присоромили своїх колег з Маневицького району, мовляв, вам слабо створити щось схоже! Зіграли здорові амбіції. Тодішній голова райради Микола Остапець і перший секретар райкому партії Іван Пустюльга вирішили: музею в районі бути! Під свою відповідальність вони лише за чотири місяці звели одноповерховий будинок, організували збір експонатів у селах району і вже 5 листопада того ж року відкрили Маневицький краєзнавчий музей. Хто зна, що було б далі, якби не ентузіаст Семен Лахновський, колишній партизан, який і став першим директором закладу на громадських засадах. 1968-го музей отримав звання "народний". 1977 року він переїхав у нове двоповерхове приміщення на вулиці Незалежності, 22. Експозицію розгорнули у восьми залах. Сьогодні тут представлено історію поліського краю від найдавніших часів до сьогодення.

 

Від 1986-го музей очолює Петро Хомич (на знімку). Його сміливості та працьовитості можна позаздрити. Іноді береться за неймовірно масштабну роботу. Чого вартий піднятий у 2015 році з дна річки Стир човен-довбанка завдовжки понад дванадцять метрів (ймовірно, XIV--XV ст.). Саме Петро Хомич чимало зусиль доклав до його порятунку і організації Міжнародного центру з його вивчення та збереження, а в перспективі створення Музею одного експоната.

 

Маневицький музей став справжнім культурно-освітнім, науково-дослідницьким та туристично-екскурсійним центром. У його фондах 12 тисяч пам'яток матеріальної і духовної культури Полісся. На його базі проводять міжнародні, всеукраїнські, регіональні науково-практичні конференції. Музей втілив у життя цікаві проекти: "Перша світова війна на Волинському Поліссі", "Земля моя -- земля моїх батьків". За останній із них маневицькому музею присудили І місце 2015 року на IV Всеукраїнському музейному фестивалі в Дніпропетровську, у конкурсі "Втілення музейних програм, акцій, заходів".

 

Про тих, кого нема

 

У рамках відзначення ювілею 2 листопада у Волинському краєзнавчому музеї відбулася презентація проекту міжнародної організації "Українсько-єврейська зустріч". Завдяки співпраці з єврейською діаспорою в США вдалося поповнити колекцію музею в Маневичах новими експонатами, зокрема фотографіями з побуту єврейської довоєнної громади. Ще 2013-го тут організували міжнародну конференцію, присвячену долі євреїв на Волині. А поштовхом до цієї співпраці стало знайомство директора маневицького музею Петра Хомича з Джойлом С'юзелом, який приїхав на Волинь із США, щоб відвідати землю, де народився та виріс його батько.

-- У довоєнних Маневичах мешкало чотири тисячі євреїв, із них до закінчення війни дожили лише 160. Наймасовіше знищення припало на 5 вересня 1942 року, коли розстріляли три тисячі євреїв. Одним із тих 160, хто вижив, був мій батько... 2010-го я разом із 22-літнім сином приїхав до нашого родинного коріння -- до Маневичів, Рафалівки та Рожищ, щоб вшанувати мертвих і дізнатися більше про їхнє життя до війни, -- розповів Джойл С'юзел. Він також пригадав, що тоді Петро Хомич попросив його посприяти у створенні в Маневицькому краєзнавчому музеї спеціальної виставки про довоєнне життя містечка.

 

-- Сподіваюся, що стенди, які ми створили, експонуватимуться у Маневичах довго, щоб ми ніколи не забували про трагедію, що сталася понад 70 літ тому, -- сказав Джойл С'юзел. До речі, саме він -- автор міжнародного проекту "Моя земля -- земля моїх батьків".

 

Проекти спільної пам'яті

 

3--4 листопада в райцентрі відбулася міжнародна конференція "Маневицький краєзнавчий музей -- осередок історії та культури", де виступали експерти з США, Канади, Ізраїлю, України. Тут відбулася презентація проектів міжнародної організації "Українсько-єврейська зустріч", яку провела професор історії євреїв Східної Європи, співдиректор приватно заснованої однойменної багатонаціональної організації Алті Родал із Канади. Нині УЄЗ розробляє виставку для показу в Королівському музеї Онтаріо в Торонто, а також започатковує доставку експозиційних матеріалів про українсько-єврейську історію та культуру до музеїв в Україні.

Представник центру Єврейського мистецтва Єврейського університету в Єрусалимі Анна Березіна презентувала на конференції двотомник "Синагоги в Україні: Волинь". Ця книга -- про 39 існуючих і 302 зниклі синагоги. Про свій досвід відновлення однієї із найстаріших в Україні Острозької синагоги і єврейських кладовищ розповів директор реставраційно-будівельної фірми "Вежа", депутат міськради Острога Григорій Аршинов.

Завершилася конференція урочистою академією "50 славних літ".

 

Максим СОЛОНЕНКО.

Фото автора.

 

Голос України