Укр | Рус
Відбулося вечірнє пленарне засідання Верховної Ради України Легкая атлетика. Українці відзначилися перемогами у Франції та США Голосування <<законів 16 січня>>: суд перенесли... У НАТО відреагували на заяву Лаврова про Будапештський меморандум Міністерство закордонних справ України заявило про протест у зв'язку з незаконним рішенням <<суду>> в окупованому Криму щодо Володимира Балуха Відбулося ранкове пленарне засідання Верховної Ради України Відсидка не допомогла - знову взявся за наркотики Дві третини подільського експорту йде до Євросоюзу Щоб спалах АЧС не поширився Попрощалися з Віктором Сухіним... Не всім так щастить У Верховній Раді створено три нові міжфракційні депутатські об'єднання У профільному комітеті вважають спроби законодавчо закріпити різні дати початку окупації України Окружний адміністративний суд Києва переніс розгляд позову екс-голови Одеської ОДА Михеїла Саакашвілі до Державної міграційної служби України через неявку на засідання позивача і його представників Міністерство культури поповнило перелік осіб, які створюють загрозу національній безпеці, на підставі звернення Служби безпеки України
Загрузка...
загрузка...
Голосування
З 1 січня в Україні набули чинності зміни в правилах дорожнього руху. Як ви ставитеся до обмеження максимальної швидкості транспортних засобів у населених пунктах до 50 км/год?

Голосувати

Як ви ставитеся до посилення санкцій за керування автомобілем у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння?

Голосувати
На головну
12:42       12.01.2018

Як ерцгерцог Вільгельм став Василем Вишиваним і на чолі загону січових стрільців бився за Україну

Василь Вишиваний – це ім’я мало кому відоме в Україні. Тим не менш, воно варте уваги в контексті любові представників інших національностей до України. Річ утім, що під псевдо «Василь Вишиваний» крився нащадок елітної австрійської династії Вільгельм Габсбург, котрий очолив загін січових стрільців і став героєм українського визвольного руху. Він добре вивчив українську мову, прихильно ставився до українців, як військовик відстоював землі української держави, як дипломат лобіював інтереси України в Австро-Угорщині. І під час національно-визвольних змагань 1914–1920 років, і пізніше, коли довелося перебувати в підпіллі. Такої національної позиції йому не пробачила радянська влада. У 1947 році Василя Вишиваного було заарештовано у Львові і страчено в тюремних казематах.

 

На знімку:

 

ось таким стилізованим на обкладинці книги
постає перед сучасниками
світлий образ Василя Вишиваного,
австрійського ерцгерцога Вільгельма.

 

Віднедавна ім’я та доля Василя Вишиваного стали ближчими для сучасної України – завдяки роману «Охайні прописи ерцгерцога Вільгельма», який написала письменниця зі Львова Наталка Сняданко.

 

Про історію написання цієї книги, як, власне, і про її головного героя, Наталка Сняданко розповіла у Рівному під час презентації книги:

 

– Декілька років тому до мене звернувся австрійський режисер, який вирішив знімати в Україні документальний фільм про Вишиваного. Я допомагала йому з перекладами і почала детально перечитувати матеріали, пов’язані з персонажем, в тому числі й монографію історика Тімоті Снайдера «Червоний князь». Поруч з іншими цікавинками виявила, що, як не дивно, художньої прози про Василя Вишиваного немає. Відтак стало якось шкода, що тут стільки можливостей – і на книгу, і на фільм… Ось так і почав народжуватися роман.

 

Книга цікава ще й тим, що у ній існує співвідношення історичної правди та домислу. Отож, події до 1947 року є історично правдивими, взятими з архівів, а після 1947 року, в якому Вільгельма Габсбурга розстріляли, вони на сторінках книги наповнилися художнім домислом. Відповідно герой опиняється в радянському Львові, одружується, виховує сина й онуку, разом із дружиною пробує навіть пристосуватися до нової суворої дійсності, але змиритися з тим, що діється, ніяк не може. А чим завершується сюжет, знатиме той, хто прочитає роман.

 

Євген ЦИМБАЛЮК.

Фото автора.

 

Млинів Рівненської області.

 

Голос України