Укр | Рус
Він був добрим будівничим Футбол. Мінімальна перемога «Ворскли» Всі школи у Маріуполі закрили на карантин Українська делегація провела близько 20 зустрічей у Мюнхені Клімкін пояснив, чому не відбулася зустріч у "нормандському форматі" "Північний потік-2" є великим механізмом впливу на ЄС - Волкер Олімпіада. Німці утримують медальне лідерство Міжнародна спільнота має контролювати непідконтрольну територію і кордон - Клімкін Директора "Еліта-центр" та його спільника заарештували на два місяці Футбол. Третя перемога «Сталі» і перша під орудою Костова Президент зустрівся з Міністром оборони США Меттісом Олімпіада. Визначилися ще два чемпіони Олімпіада. Словачка Кузьміна після двох срібніх нагород виборола «золото» Здолбунів: на місці пожежі у квартирі житлового будинку виявлено тіло 22- річного сина власниці Більше 130 патронів, холодну зброю та наркотики вилучили поліцейські Рівненщини за минулий день
Загрузка...
загрузка...
Голосування
Чи покладаєте надії на Антикорупційний суд у боротьбі з хабарництвом?

Голосувати

Яка частина вашого сімейного доходу йде на сплату комунальних послуг?

Голосувати
На головну
14:06       14.02.2018

<<Афганський>> гарт допоміг урятувати не одне життя

У Полтавському краєзнавчому музеї імені В. Кричевського урочисто відкрили виставку світлин "Дві війни -- одне лихо". Зініціювали її проведення та, власне, стали організаторами активісти обласного відділення Української спілки ветеранів Афганістану і громадської організації "Сім'ї загиблих учасників бойових дій Полтавщини".

 

Останню очолює Іван Петренко (на знімку), котрому довелося пройти дорогами обох згаданих воєн. У 1986--1988 роках він -- тоді ще зовсім молодий офіцер -- командував мотострілецьким взводом у далекому Афганістані. А після вторгнення російських окупаційних військ в Україну став першим командиром сформованого у Полтаві 16-го окремого мотопіхотного батальйону.

 

Під його керівництвом у 2014--2015 роках батальйон брав участь у бойових діях на Луганщині та Донеччині (зокрема, й поблизу міст Щастя та Авдіївка), де не втратив жодного бійця. Зрештою, завдяки гарту й бойовому досвіду ветеранів тієї "далекої" війни було збережено чимало життів сьогоднішніх захисників України. Тільки з Полтавщини у їхній стрій стали понад три десятки колишніх воїнів-"афганців", двоє з них полягли смертю хоробрих...

 

Тож в експозиції представлені фото, на яких зафіксовано фронтові будні обох воєн. Робили їх не професійні фотографи -- самі бійці, переважно уродженці Полтавщини, під час короткого перепочинку або й тоді, коли доводилося виконувати бойові завдання чи проводжати побратимів в останню путь... Саме біль втрат єднає ті війни найбільше. На цьому наголошували перші відвідувачі виставки -- учасники бойових дій, близькі родичі полеглих героїв, курсанти військового коледжу, представники влади та громадськості.

 

Не обійшлося, звісно, й без згадок про надто різні політичне підґрунтя та мотивацію ініціаторів і учасників репрезентованих на світлинах збройних протистоянь. "Нікому з нас, звичайних солдатів і офіцерів, та війна в Афганістані не була потрібна, -- зазначив Іван Петренко. -- Тим паче не було бажання загарбати чиюсь землю чи щось там приєднати. Тепер, звісно, зрозуміло, що "чужу" для всіх нас війну розпалювали політичні амбіції тодішньої компартійної верхівки СРСР. Але ми жили в координатах того часу і свій військовий обов'язок виконували з честю. Як і сьогоднішній обов'язок захищати нашу Батьківщину -- незалежну Україну".

 

До речі, батькову справу оборонця своєї землі й держави продовжив син Івана Михайловича, котрий служить у зоні АТО, маючи звання молодшого лейтенанта. Попри те, що закінчив цивільний виш... А батькові було особливо приємно одразу після відкриття виставки вручити нагороди за ратний труд своїм учорашнім підлеглим і бойовим побратимам -- військовослужбовцям 16-го окремого мотопіхотного батальйону Сергію Пономаренку, Наталії Драч та іншим. Водночас Іван Петренко передав до фондів краєзнавчого музею ще один експонат -- бінокль, який також пройшов випробування Афганістаном.

 

Василь НЕЇЖМАК.

Фото автора.

 

Полтавська область.