Цього дня приміщення  Луганського  академічного українського театру було повністю віддано  гостям - колективу Національної академії СБУ.  Офіцери і курсанти привезли до Сєверодонецька  свій благодійний захід, присвячений пам'яті співробітників спецслужби, які загинули під час проведення АТО та ООС.   Він складається з виставки картин "Невидима варта" та вистави-реквієму "Війна без строку...".  Акторами вистави є курсанти академії, які родом із різних куточків України, у тому числі з Луганщини. Від імені загиблих героїв молодь розповідає про їх життєвий і військовий шлях, про останні спецзавдання та про боротьбу співробітників СБУ на сході нашої держави, яка часто залишається невидимою.

Під час благодійного вечора відвідувачі також мали змогу ознайомитися із сюжетами про співробітників  спецпідрозділу "Альфа" - полковника Руслана Муляра та прапорщика Юрія Журавльова, які загинули разом під час виконання бойового завдання в травні 2018 року поблизу села Жолобок Луганської області. Загалом проект академії "Пам'ятаємо" сьогодні налічує 15 відеоробіт про героїв Служби безпеки, створених за підтримки їхніх родин, друзів та колег.

Виставку картин презентувала художниця, офіцер Академії СБУ Леся Шиденко (на знімку), яка разом із донькою створила 26 робіт - це портрети загиблих та сюжетні полотна.

- Коли я побачила, що наші хлопці почали гинути, коли змінився світ для їхніх рідних, хотілося показати їх позитивними:  що вони любили за життя, які їхні мрії збулися, а може й не збулися, - розповіла художниця.  -  Відправною точкою,  певно, стала загибель  Марка Шпака. Це мій  сусід,   який виріс у мене на очах. Він з багатодітної сім'ї, і колись  навіть залицявся до моєї доньки.  Коли 24 червня 2014-го його не стало, він загинув на гелікоптері, було страшно... Дуже хотілося, щоб залишилося зображення наших загиблих хлопців, де   вони усміхнені, позитивні і не обов'язково у військовій формі.   Я висловила свою ідею, і Служба безпеки  пішла мені назустріч,  надала  змогу спілкуватись із сім'ями - дітьми, дружинами, батьками.   Деяких малювала у військовій формі, бо дружини говорили:  був одружений на роботі, на професії. Мама Саші Петрощука, наприклад, (він також згорів у гелікоптері) розповіла, що  лише після   смерті сина дізналась про те, що він дуже любив автомобілі і хотів  купити собі авто. Здавалося б, банальні речі.  Він, певно, не встиг й одружитись через те, що збирав кошти на машину.  Отже, я здійснила мрію Саші і намалювала його в автомобілі.  Ольга Манзик - мама загиблого Віктора Манзика, який був єдиною дитиною в сім'ї,  відразу ж забила гвіздочок  на стіні, як тільки дізналась про те, що я малюю  картину сина, і молилась на це місце.

Спочатку по країні возили оригінали портретів, але  у 2017 році перед  Днем Незалежності України  художниця та Голова СБУ вирішили віддати ці  оригінали  сім'ям. Демонстрували вже копії. 

Створити за короткий строк 26 картин - це досить складно, тому Леся  залучила до роботи свою доньку Олександру, яка   взяла на себе графічне зображення  хлопців.  За словами Лесі, під час роботи з портретами  і під час того, як   їх   виставляли, траплялись різні дива.  Графічні зображення, наприклад,  перейшли на скло, яким були накриті.  Причому  білим кольором, хоча були намальовані різнокольоровими олівцями.

Художниця говорить, що  це  допомогло їй зрозуміти, побачити,  як хто помер, що відчував. Чотири портрети перейшли чітко, а п'ятий - Володі Шкіря, був зовсім білий,  видно лише зіниці  очей. Володя згорів у гелікоптері, і  від нього нічого не залишилось...

На виставці представлені 20 портретів, хоча загиблих 27.  Робота триває. Серед зображень - два портрети  жителів Луганщини:  Олега Ткаченка та Олександра Ткачова (на знімку).

Свій всеукраїнський благодійний тур офіцери та курсанти навчального закладу розпочали у січні 2017 року. Нині захід уже відвідали майже 15 тисяч осіб у різних куточках   країни. Сєверодонецьк став двадцять четвертим містом, де відбувся доброчинний вечір. Зібрані під час всеукраїнського туру кошти передані шпиталям на лікування і реабілітацію захисників. У Сєверодонецьку благодійні внески передано  на потреби розташованого в місті військового госпіталю.

Павло ВОРОНЦОВ.

Луганська область.

Фото автора.