Лугове протистояння у Локнистому триває

"Голос України" вже повідомляв про переорювання агрофірмою "Сіверський край" розпайованого лугу в селі Локнисте Менського району. Тоді фермерські трактори переорали як землю орендованих паїв, так і не переданих в оренду. Селяни на знак протесту перекрили трасу Чернігів – Новгород –Сіверський. Тому, як повідомила речниця Національної поліції в області Юлія Ковтун, поліція порушила два провадження за статтями "Самовільне зайняття землі" та "Блокування транспортних комунікацій".

Тим часом комісія при Менській районній державній адміністрації встановила суму збитків, яку агрофірма має виплатити потерпілим власникам паїв, – загалом 28 тисяч гривень. Проте селяни Локнистого з цим не погоджуються, сподіваючись на рішення суду, який і має встановити справедливу компенсацію. За неофіційними даними, ті селяни, які передали свої паї в оренду згаданій фірмі, отримали по 50 тисяч гривень – як невстановлену законом плату за фактичний продаж землі (у формі оренди на 49 років). Тож є що відстоювати і фермерам...

У Чернігівській обласній раді відбулася нарада щодо конфлікту в Локнистому – на неї приїхали представники всіх зацікавлених сторін. На жаль, дійти згоди не вдалося. Тому на черзі – засідання антирейдерського обласного штабу.

Депутат обласної ради Василь Леоненко звернувся на нараді до фермерів: "Виплатіть компенсацію потерпілим власникам паїв. Якщо є невитребувані паї, то розпоряджається ними сільська рада. Вона може укласти угоду і платити гроші на спецрахунок. Як знайти спільну мову? Відшкодуйте по 5 тисяч гривень кожному, засійте травою і не чіпайте".

Натомість адвокат фірми Наталія Дубовик заявила, що підприємство все вчинило законно, а до засобів масової інформації готують судові позови. Про залагодження конфлікту представниця фірми не говорила.

"Представники агрофірми тарабанять своє і не хочуть читати закон, – коментує підсумки засідання депутат обласної ради Василь Леоненко. – Так навіть передані їм в оренду паї вони не мали права переорювати, бо це ж луги і призначення їх не змінене. Тобто перетворювати луги в поля не можна. Не кажучи вже про те, що вони переорали і дороги між паями, і непередані їм паї".

Заступник голови обласної ради Арсен Дідур підсумував засідання таким чином: "Локнисте – це лакмусовий папірець для нас всіх і якщо ми не захистимо селян, то нам немає чого робити на своїх посадах. Обласна рада готує відповідного листа і питання розглянуть на антирейдерському штабі. Держава надасть людям юридичний супровід у питаннях позову та розірвання договорів оренди".

Загальна площа переораного лугу – 15 гектарів. "А найбільше мені шкода, що такими діями знищується природа, – каже Василь Леоненко. – Адже як не буде лугу, то постраждає і Десна, певно, не буде і лебедів, які зараз там плавають, не буде іншої птиці".

На знімку: нарада в Чернігівській обласній раді, яку веде заступник голови Арсен Дідур. Перший від нього – депутат обласної ради Василь Леоненко.

Василь ЧЕПУРНИЙ.

Фото з сайту Чернігівської обласної ради.

Чернігівська область.