"Калігула" в Івано-Франківську по-французьки

Психологічний аналіз того, як влада може перетворити людей на жорстоких убивць

18 та 19 травня в Івано-Франківському національному академічному драмтеатрі відбудеться прем'єра трагіфарсу "Калігула" за мотивами однойменної п'єси Альбера Камю. Це друга сценічна робота французького режисера Жюля Одрі в нашій країні та франківському театрі зокрема.

Митець розповідає, що новою постановкою прагнув осмислити устої часів давньоримського імператора Калігули, що ввійшли в історію безпрецедентними жорстокістю, насильством і підступністю. Французького режисера зацікавив феномен Цезаря. Ідею виношував останні чотири роки. Реалізував задум із акторами-франківчанами.

"Наше завдання – не переповісти історію, але розмислити над запитанням, як сила перетворюється в насилля. Спроба поглянути на імператора Калігулу не як на історичний персонаж, а зчитати його психологію, філософію, яка не має кордонів мови чи території. Мені цікаво досліджувати механізм влади, вивчати механізми насильства у вбивць і їхніх жертв. Задля цього ми із Іриною Білобродською адаптували текст Камю до реалій в Україні", – наголосив Жюль Одрі напередодні прем'єри. А також зізнався, що поставити "Калігулу" було бажання-заповіт його дідуся.

Прем'єрна постановка – трагіфарс, а тому деякі актори працюватимуть в експресивній манері, і в психологічній.

На прес-конференції директор Івано-Франківського драмтеатру Ростислав Держипільський розповів про ті відчуття, які він пережив під час допрем'єрного прогону вистави, та висловив сподівання, що й глядачі відчують дух свободи у філософському трактуванні історичних подій. Співпраця із сучасним французьким театральним композитором Франсуа Дюге витворила чудову атмосферу, наближену до кіно.

Роль Калігули виконує Богдан Романюк. Загалом задіяно 13 акторів. Виконавиця ролі Цезонії Надія Левченко наголосила на взаєморозумінні із режисером та можливості сміливо втілювати якесь своє бачення сценарію.

На прем'єру чекають приїзду директора театру із Франції Флорінс Ґінар та українських друзів Жюля Одрі – Ірину Аверіну та Світлану Бакунову, які свого часу розповіли митцю про нашу країну. Режисер був активним учасником акцій на підтримку кремлівського в'язня Олега Сенцова. Головним режисером франківського театру француз став за результатами конкурсного відбору.

На знімку: директор драмтеатру Ростислав Держипільский (у центрі), головний режисер Жюль Одрі та акторка Надія Левченко.

Людмила СТРАЖНИК.

Фото автора.

Івано-Франківська область.