Верховна Рада України ухвалила в цілому проект Виборчого кодексу (законопроект № 3112-1).

Народні обранці завершили розгляд усіх 4567 поправок до проекту Виборчого кодексу, який передбачає проведення виборів за відкритими партійними списками. Перед вирішальним голосуванням Голова Верховної Ради України Андрій Парубій повідомив, що вчора на сайті Верховної Ради було вивішено перелік усіх правок, до яких профільний комітет пропонує повернутися. Вчора відбулися остаточні консультації між політичними силами у парламенті.

Керівник робочої групи з опрацювання Виборчого кодексу - голова підкомітету з питань виборів і референдумів Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя Олександр Черненко -відзначив, що голосуванням у сесійній залі всі правки – і хороші, й не дуже – були відхилені. Хоча було внесено чимало правок, які покращують і осучаснюють документ, роблять його більш якісним. Доповідач зачитав номери тих правок, які робоча група вважає слушними. Зокрема, правки щодо Реєстру виборців про те, що виборець може в електронному режимі, через особистий кабінет у Державному реєстрі виборців, змінити місце голосування та виборчу адресу. Для цього необхідно буде мати електронний цифровий підпис. Деякі правки пропонували закріпити депутатські мандати в регіонах, згідно з набраними голосами, при цьому гарантувавши певну десять закріплених мандатів, що «не згорають».

Багато дискусій точилося щодо прохідного бар`єру – робоча група вирішила його залишити на рівні 5%. Велика кількість правок стосується вимог до передвиборчої агітації та дебатів у ЗМІ, на телебаченні, виготовлення друкованої агітпродукції. Значну дискусію викликало й положення щодо перехідних і прикінцевих положень – коли набирає чинності Виборчий кодекс. Під час консультацій між депутатськими фракціями і групами було досягнуто домовленості, що Кодекс набере чинності з 1 грудня 2023 року, тобто з наступних парламентських і президентських виборів. А наступні парламентські та місцеві вибори відбудуться ще за старою, змішаною виборчою системою (половина депутатів обирається за партійними списками, половина – в мажоритарних виборчих округах). Було також внесено багато технічних редакційних правок.

О. Черненко зачитав під стенограму номери всіх правок до законопроекту, які робоча група рекомендувала врахувати. Відбулося обговорення від фракцій.

"Кожна з політичних партій, ідучи на вибори, обіцяла проголосувати за Виборчий кодекс!" – підкреслив Андрій Парубій, закликавши депутатів змобілізуватися перед остаточним голосуванням. Зрештою, після кількох спроб, Виборчий кодекс у другому читанні та в цілому з техніко-юридичними правками було схвалено в цілому 230 голосами.

"Це - перемога!" - заявив після результативного голосування глава парламенту.

Голос України