87 из 94 депутатов Николаевского областного совета проголосовали за утверждение схемы функционального зонирования территории регионального ландшафтного парка «Кинбурнская коса». Таким образом, из состава природно-заповедного фонда изъято около полутора тысяч гектаров, причем 434 гектара относятся к особо ценным землям на побережье Черного моря. Они будут переданы под базы отдыха, так называемую территорию перспективного рекреационного развития. Большая часть полуострова превращена в хозяйственную зону Очаковского лесхоза.

Під час обговорення питання на сесії захисники проекту заявляли про те, що це найкращий, компромісний варіант розв’язання проблем півострова. Як аргументи зацікавлена сторона доводила комерційну вигоду для області у разі будівництва на заповідній території баз відпочинку. При цьому, нібито, сам заповідник не постраждає від стороннього втручання.

Протилежну точку зору обстоювали представники екологічної громадськості, самі мешканці півострова і нечисленні депутати. Так, лідер фракції Народної партії Олексій Гаркуша прорахував можливі негативні наслідки для коси за антропогенного і техногенного навантаження на неї. Будівництво доріг, ліній електропередач, газифікація, обладнання каналізації і водопостачання неминуче спричинить знищення первозданної природи Кінбурну. Кількість населення (а нині тут мешкають лише 800 осіб) зросте майже в 20 разів, піщана поверхня постраждає від риття 70 кілометрів доріг і траншей під каналізацію. А численний транспорт, який перевозитиме будматеріали, остаточно понівечить кінбурнську землю.

Голова регіональної Чорноморської мережі громадських організацій, директор Південної філії Інституту екології України Олег Деркач заявив про незаконність рішення сесії. Мало того, він вважає, що прийнятий проект матиме міжнародний резонанс, оскільки суперечить недавно ратифікованому Верховною Радою України Протоколу про збереження біотичної і ландшафтної розмаїтості до Бухарестської конвенції, виконання якого тісно пов’язано зі збереженням цінних природних комплексів Кінбурну. Не вписується рішення депутатів і в українське законодавство. Зокрема, Законом України «Про загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000—2015 роки» Кінбурнська коса протягом 2007—2009 років має стати Національним парком. За такого поділу земель, що його запропонувала обласна рада, ідея створення парку може залишитися тільки на папері.

Проте, рішення, за яке проголосували депутати від фракцій Партії регіонів, КПУ, БЮТ і... Партії зелених, прийняте. Представники екологічних громадських організацій уже заявили, що заперечуватимуть його в судах.

Миколаїв.

На знімку: Поряд з єдиним у Європі полем диких орхідей незабаром збудують елітні будинки відпочинку.

Фото автора.