Там було затримано трьох громадян Болгарії, завербованих російськими спецслужбами, які кілька років збирали секретну інформацію. Болгарські ЗМІ передруковують заголовки з перших сторінок британських видань. Так, британська Metro вийшла із «шапкою» «Шпигунів путіна затримано у Об’єднаному Королівстві», Daily mail — «Шпигуни з передмість», The Sun — «Шпигуни путіна провели у Великій Британії 10 років». А The Times повідомляє, що російські шпигуни видавали себе за журналістів та використовували фальшиві журналістські картки для ведення спостереження.

Підозрюваних затримали ще в лютому працівники департаменту боротьби з тероризмом відповідно до закону «Про державну таємницю». Британські видання наводять слова сусідів обвинувачених, що вони вели відносно скромний спосіб життя. Подружня пара 41-річний Бізер Джамбазов та 31-річна Катрін Іванова представилися Максом і Кейт. Подекуди казали, що вони поляки. 45-річний Орлін Руссєв жив у будинку для гостей. Деякі британські видання стверджують, що якось його спіймали під час встановлення супутникової антени для приймання сигналів. Усі вони мали нерухому власність біля однієї з резиденцій, якою користуються британська королівська родина та уряд. Придбати її за гроші, які вони заробляли, просто неможливо. За даними деяких газет, Катрін Іванова працювала лаборантом у лікарні, а Джамбазов був водієм у лікарні, перевозив аналізи і банки з кров’ю. Крім того, під час проведення виборів у Болгарії вони були головами виборчих комісій при болгарських дипмісіях. Тому болгарська діаспора занепокоєна тим, що шпигуни мали доступ до їхніх персональних даних.

Затриманим, крім шпигунської діяльності, інкримінують ще й використання підроблених паспортів та фальшивих документів. ВВС повідомляє, що у них знайшли паспорти громадян Британії, Болгарії, Франції, Італії, Іспанії, Хорватії, Словенії, Греції та Чехії.

Журналістам болгарського телеканалу NOVA, які зателефонували до головного управління поліції Лондона, повідомили, що обвинувачених у шпигунстві на користь росії болгар відпустили під заставу. І уточнили, що насправді заарештованих було п’ятеро, і лише троє з них болгари.

Затримані болгари вже постали перед Центральним кримінальним судом 31 липня у справі фальсифікації документів. Наступне засідання суду заплановано на січень. Закон про державну таємницю передбачає кримінальну відповідальність за шпигунство і певні дії, які можуть завдати шкоди безпеці інтересів Об’єднаного Королівства.

Сигнал про шпигунську діяльність болгарських громадян у Великій Британії на користь російської федерації надійшов на початку року. Його відправником був журналіст-розслідувач Христо Грозєв. У нього була інформація, що затримані співвітчизники шпигували й за ним.

Фото: Telegraph