Нещодавно у мене в голові виявили пухлину розміром 4х2,5 см. Херсонські медики сказали, що для лікування вона не підходить за стандартом: розмір не повинен перевищувати 3,5 см. Але моя надія вилікуватись не згасає. Чув, що у Києві в Інституті нейрохірургії ім. Ромоданова працює лінійний прискорювач «Трілоджі», який руйнує новоутворення будь-якої форми і розміру. Жодних даних про цей апарат я ніде не зустрічав. Хотілося б на сторінках улюбленої газети «Голос України» отримати вичерпну інформацію про «Трілоджі»: методики лікування, стандарти пухлин, кількість людей, котрі одужали, як можна потрапити на лікування та скільки це коштуватиме.

Федір ЛЕЩЕНКО.
Верхній Рогачик Херсонської області.
Відповідає кандидат медичних наук, завідувач відділення радіонейрохірургії Інституту нейрохірургії        ім. Ромоданова НАМН України Андрій ГРЯЗОВ:
— Лінійний прискорювач «Трілоджі» — це інноваційний апарат, який дає змогу без крові та болю знищувати смертельно небезпечні злоякісні та доброякісні новоутворення. Він здатен видаляти пухлини, лікувати рак і метастази не лише головного мозку, а й внутрішніх органів: печінки, нирок, легень та хребта (спинного мозку). За допомогою апарата можна впливати на недоступні для хірургічних інструментів уражені ділянки, оскільки лікування проводиться методом променевої терапії. «Трілоджі» генерує високу енергію, дуже точно сфокусовану, що дає можливість опромінювати виключно хворі клітини, при цьому не зачіпаючи здорові.
Рятівний апарат з’явився в Інституті нейрохірургії ім. Ромоданова навесні 2010 року. Спочатку планували купити інше обладнання — гамма-ніж, але згодом було прийнято рішення про придбання медичного лінійного прискорювача «Трілоджі». На відміну від гамма-ножа, він охоплює лікування більшої кількості захворювань за рахунок використання двох методів променевої терапії, а саме: радіохірургії і радіотерапії.
Радіохірургія — це одноразова дія великої дози опромінення на уражену ділянку. Радіохірургічним методом лікують пухлини розміром до 3,5 см — такий стандарт встановлений світовою медичною практикою. Це обґрунтовується тим, що знищення пухлини під дією апарата супроводжується виділенням продуктів розпаду, які згодом виносяться венозною та кровоносною системами. Але якщо продуктів розпаду буде забагато, може статися самозараження організму людини і, як наслідок, летальний випадок. Тому для пухлин більшого розміру, ніж 3,5 см, радіохірургію не застосовують. Натомість проводять радіотерапію. Цей метод передбачає той самий еквівалент опромінення, але не одноразовий, а розтягнутий у часі. Це дає можливість знищувати пухлину не всю відразу, а частинами, і відповідно продукти розпаду виносяться поступово, не спричиняючи зараження організму. Радіотерапією можна лікувати пухлини будь-якої форми і розміру.
За весь період роботи лінійного прискорювача «Трілоджі» вилікували близько 300 хворих методом радіохірургії і близько 150 — методом радіотерапії. Не було жодного випадку погіршення стану після сеансів опромінення, а всі пацієнти почуваються добре.
Потрапити до Інституту нейрохірургії ім. Ромоданова на лікування досить просто. Спершу потрібно звернутись у поліклініку при цій медичній установі і записатися на прийом до лікаря. Там роблять МРТ та інші необхідні обстеження, заводять історію хвороби кожного пацієнта і після встановлення діагнозу направляють у конкретне вузькопрофільне відділення інституту, де працюють кваліфіковані спеціалісти. Безпосередньо вони вирішують, яким методом доцільніше лікувати хворого. Всі обстеження і лікування у Інституті нейрохірургії ім. Ромоданова проводяться безплатно.
Записала Сюзанна КІРІНА.
Такий вигляд має лінейний прискорювач.
Фото з сайту mrtinfo.com.