Постанову  «Про затвердження Порядку визнання результатів навчання, здобутих на тимчасово окупованій території України, на рівнях професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти» розроблено відповідно до частини першої статті 401 Закону України «Про освіту».

Нормативний акт затверджує Порядок, який регулює процедуру визнання результатів навчання, отриманих на тимчасово окупованій території України, на рівнях професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти. Цей документ спрямований на забезпечення права громадян на освіту, зокрема тих, хто здобував освіту в умовах окупації.

Основні положення Порядку

Порядок передбачає чіткий механізм визнання результатів навчання, який передбачає такі етапи:

• подання заявником заяви, освітньої декларації та необхідних документів до уповноваженої установи;

• проведення установчої співбесіди для аналізу задекларованих результатів навчання;

• оцінювання результатів навчання через співбесіди, контрольні заходи або комплексні кваліфікаційні завдання;

• прийняття рішення комісією та затвердження наказу керівником уповноваженої установи про визнання результатів.

Документи подаються особисто або в електронній формі, зокрема через електронну пошту, із зазначенням інформації про особу заявника, місце проживання, контактні дані та, за наявності, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі. До заяви додаються копії документів, що посвідчують особу, освітня декларація, документи про освіту та фотокартки. У разі відсутності документів, що посвідчують особу, допускається використання свідоцтва про народження для осіб, які мають підстави для набуття громадянства України.

Дистанційне визнання та підтримка заявників

Процедура визнання може проводитися дистанційно за умови надійної автентифікації заявника відповідно до Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». Уповноважені установи забезпечують консультативну підтримку щодо заповнення освітньої декларації та розміщують відповідну інформацію на своїх офіційних веб-сайтах.

Оцінювання та визнання

Оцінювання результатів навчання проводиться комісією у формі співбесід, контрольних заходів або комплексних кваліфікаційних завдань залежно від рівня освіти. Наприклад, для професійної освіти передбачено виконання теоретичних і практичних завдань, а для вищої освіти — співбесіди та контрольні заходи. Обсяг визнаних результатів не може перевищувати 75% загального обсягу освітньої програми або 60 кредитів Європейської кредитної трансферно-накопичувальної системи за навчальний рік.

Додаткові можливості

Заявники можуть отримати рекомендації для вступу до закладів освіти зі скороченням строку навчання, проходження кваліфікаційної атестації або присудження відповідного освітньо-кваліфікаційного рівня. Для осіб, які вступають на медичні спеціальності, передбачено можливість переведення на відповідний курс після складання єдиного державного кваліфікаційного іспиту.

Фінансова та соціальна підтримка

Процедура визнання, що проводиться вперше, фінансується за рахунок державного бюджету. Уповноважені установи забезпечують безоплатне проживання заявників у гуртожитках на період процедури (до двох місяців за кожен рік навчання). Витрати на процедуру визнання, додаткове навчання (зокрема української мови, історії України, основ держави і права) та адаптаційні заняття з психологічної допомоги відшкодовуються Міністерством освіти і науки України за погодженням з Міністерством фінансів.

https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennia-poriadku-vyznannia-rezultativ-navchannia-zdobutykh-na-tymchasovo-t150725