Навіть якщо традиційний фестиваль народного мистецтва й арт-ленду змінить свою прописку, в селі Воробіївка на Вінниччині, де тричі відбувалося це дійство, організують власне свято, на яке вже тепер запрошують шанувальників народних традицій.
Представники десяти країн світу прибули цього року на фестиваль, що проходив у зеленій місцині на березі Південного Бугу в згаданому селі Воробіївка Немирівського району. В багатьох з них, надто у завсідників дійства, виникало природне запитання: «Чому змінилася назва фестивалю?» Замість «Шешори» фестиваль назвали «АртПоле-2009». Саме так називається агенція, що є організатором фестивалю, — «АртПоле». Її директор Ольга Михайлюк пояснює це зміною формату дійства.

Десятки народних колективів демонстрували своє мистецтво на великій сцені фестивалю. Чи не найбільше оплесків зірвали співаки гурту «Пропала Грамота» з Кам’янця-Подільського на Хмельниччині. Глядачі довго не відпускали зі сцени білоруський колектив «Нагуаль». За традицією, останніми на фестивалі виступив гурт «Перкалаба» з Івано-Франківська. Працювало більше тридцяти творчих майстерень і майстер-класів. Серед незвичних ремесел білоруси навчали бажаючих в’язати одяг з вовни. Скульптор Антон Лубій демонстрував своє вміння працювати з деревиною. Дванадцять годин знадобилося майстру, щоб з деревини «народилася» скульптура козака. Роботи гончарів, вишивальниць, майстрів витинанки — все це та багато чого іншого можна було побачити та навчитися азів такого вміння. До того ж безкоштовно.

Тільки один учасник фестивалю мав свій персональний... острів. Казкар Сашко Лірник облюбував місцину посередині річки, до якої можна було добратися вбрід. Гостей у казкаря не бракувало. Одного разу з’явився конкурент, так український майстер вигадувати небилиці назвав свого колегу з Москви Іллю Ахромєєва. Росіянин, учасник популярного співочого колективу «Улица», познайомився з Лірником торік тут-таки, у Воробіївці. «Мені дуже сподобалося те, що робить Сашко, — каже гість з Росії. — Коли торік повернувся додому, спробував те саме. Не думав, не гадав, що розповідання казок може викликати у слухачів таке велике захоплення».
Члени одного з велоклубів з Києва добиралися до Воробіївки на велосипедах. Щоправда, тільки з Вінниці. Але, як вони кажуть, незвичним шляхом — вздовж берега річки. Дорога пролягала не лише через галявини. Більше було вибоїн, канав... американці й канадці українського походження розповідали про побачене із захопленням на обличчях. Гість із Варшави довго не міг зрозуміти, чому міліція вручає йому його ж рюкзак. Поки той зачаровувався співом одного з колективів, два злодії поцупили з його намету речі. Міліція спрацювала оперативно. Охорона, медична допомога були на фестивалі на належному рівні. Вінничанин Євген Фролов разом із друзями вирішив скупатися вночі. «Весь час, поки ми купалися, — каже хлопець, — рятувальники залишалися на березі з ліхтариками в руках. Звідки вони взялися?»
Наступного літа «АртПоле», можливо, організують на Черкащині або на Київщині. Про це повідомила журналістам директор фестивалю Ольга Михайлюк. «Якщо так станеться, ми проведемо у Воробіївці своє дійство, — каже заступник голови Вінницької облдержадміністрації Любов Спірідонова. — Попередня його назва «На гостини у село».
Віктор СКРИПНИК, Анастасія СІРОТКІНА (фото).
Вінницька область.
Фото Анастасії СИРОТКІНОЇ.