Міністерство освіти Російської Федерації видало указ вилучити з бібліотек цілу низку дитячих книжок, у тому числі «Малюк і Карлсона» Астрід Ліндгрен, «Дюймовочка» Ганса Крістіана Андерсена, «Пригоди Тома Сойєра» Марка Твена й навіть мила серцю кожного росіянина «Казка про золотого півника» Олександра Пушкіна.
Районним відділам освіти надано право складати списки «шкідливих літературних творів», заборонених книжок, а школярам читати ці книжки. Мало того: чудові книжки взагалі викинули з бібліотек на смітник. Про це розповів журналістам радник президента Путіна Володимир Толстой, праправнук і директор музею-садиби Льва Толстого в Ясній Поляні. За його словами, м’яко кажучи, перестаралися із законом «Про захист дітей від інформації, що заподіює шкоду їхньому здоров’ю і розвитку».
На кожну заборонену книжку є конкретне роз’яснення. Наприклад, чиновники з Іркутська додали до списку заборонених книг такі коментарі: «Карлсон, який живе на даху» Астрід Ліндгрен: заборонити цілком. Підстава: книга заперечує сімейні цінності, формує в дітей неповагу до батьків і людей похилого віку». «Пригоди Тома Сойєра й Геккльберрі Фінна» Марка Твена, заборонити цілком; це книжка, що спроможна викликати в дітей бажання займатися бродяжництвом». Хоча з Томом Сойєром усе зрозуміло. Він пацан з Америки, а для Росії США сьогодні — ворог номер один! У чому ж завинила маленька Дюймовочка? З’ясовується, вона не бажає трудитися, у неї багато наречених, а батьківщину вона змінила на принца, який вочевидь живе не в Росії. «Казку про золотого півника» Олександра Пушкіна вилучено із причин етичних. У сцені вбивства царя Додона півником немає співчуття до жертви, пропаганда садизму».
Ось що пише мені (розповідає праправнук Льва Толстого) учителька: «На цьому тижні прийшли шестикласники. «Ви, — кажуть, — нам для позакласного читання задали «Тома Сойєра», а його в жодній бібліотеці нам не дають. Що робити?» Я пішла, переговорила з бібліотекарем. Вона відповіла: «Я ці книжки поки не викинула, а просто склала в купку й сховала».
А що ж пропонують читати російським дітям чиновники? Саратовське видавництво «Научная книга» випустило збірку віршів для дітей молодшого віку під назвою «Путінята». «Путінятами» автор книжки — поетеса Ірина Кононова — називає дітей захисників батьківщини й «дяді Путіна». Вона пропонує юним читачам вступити до лав «путінят», створювати гуртки любителів Путіна за аналогією з радянськими гуртками жовтенят. Хоча, який Путін «дядя»? Ленін в 53 роки був дідусь, а Путін у 63 — тільки «дядя»! Нам усім здавалося, що сталінізм пішов у минуле. Але політичний авторитаризм Путіна став для Росії головним політичним трендом суспільного розвитку й неминуче призвів до тоталітаризму.

Москва.