Спраглі поля Херсонщини спробують напоїти  дренажними водами

 

Дніпровська вода на зрошення для аграріїв Херсонщини чимраз дорожчає, та й потреба в ній дедалі більша, а водойма «не гумова». Однак з подачі місцевих науковців у Таврії вже почали реалізацію багатообіцяючого проекту — використати для потреб аграріїв воду зі свердловин вертикального дренажу. Надлишок їх відкачують, аби врятувати від підтоплення чи не чверть регіону. Але виходить, що ці тисячі й тисячі кубометрів сьогодні значною мірою «переливають з пустого в порожнє»: спрямували до якогось ставка чи яру, а вони знову пішли в грунт, і так з дня у день. Натомість фахівці кафедри землеробства Херсонського державного аграрного університету запропонували подавати дренажні води на поля, зменшуючи вартість поливу. Хоча тут є свої перестороги.

— У грунтових вод, які відкачують свердловини вертикального дренажу, є свої плюси й мінуси. Недолік — їх зависока (до 800 міліграм на літр) мінералізація. Але цьому легко зарадити, змішуючи дренажну воду з дніпровською у пропорції один до чотирьох чи більше, — доводить завідувач кафедри, дійсний член НААН України, професор Віктор Ушкаренко. — У рамках нашого спільного проекту з Інститутом рису дренажна вода вже подається на рисові плантації Скадовського району Херсонщини. За сезон на їх полив використовують майже сорок мільйонів кубометрів річкової води, і майже вісім — дренажної. Нарікання відсутні: адже грунтові води залягають ближче, і «підтягувати» їх на поля дешевше. Крім того, завдяки вже наявним у них домішкам добрив, аграріям на них можна трохи зекономити, а це плюс. На мою думку, що дорожчою надалі ставатиме дніпровська вода, то більшим буде попит на дренажні води. Їх використовуватимуть для вирощування рису також у Цюрупинському, Каланчацькому, Голопристанському районах. А можливо, і в сусідніх регіонах України.


В обласному управлінні водних ресурсів кажуть, що змішування дренажних та дніпровських вод і їх подача на зрошення — не дивина, а звичайна практика. За словами начальника управління Єгора Коваленка, тільки з початку нинішнього року для поливу в меліоративні канали по регіону подано вісім мільйонів кубометрів води, відкачаної насосами вертикального дренажу. Але ще 6,5 мільйона вилилося без усякої користі, і весь обсяг дорогоцінної вологи справді можна було б спрямувати на спраглі в літню спеку поля. Втім, цього без додаткових витрат не вийде: потрібно прокладати трубопроводи, ставити фільтри та накопичувачі. Інвестиції, в кінцевому рахунку, окупляться, та попередньо гроші треба десь відшукати — можливо, попросити в іноземних грантодавців, які активно вкладають у розвиток «дружніх» до природи технологій.


Та й екологи степового півдня будуть від ідеї в захваті. Адже скидання дренажних вод до Чорного моря чи до малих річок, які у нього впадають (на кшталт річки Каланчак), шкодить унікальній морській флорі та фауні, перетворюючи затоки на опріснені болота й зводячи до нуля їхні рекреаційні властивості. Свого часу так постраждали Джарилгацька і Тендрівська затоки Чорного моря. А от відведення надлишку вологи на поля буде і для сільгоспвиробників вигідно, і для довкілля корисно. Питання лише в тому, чи всі охочі нашкребуть у «загашниках» кошти на перспективну справу.