Із наданням статусу учасника бойових дій держава пов’язує виникнення низки пільг, які мають на меті полегшити життя бійців після повернення до мирного життя. Одним із задекларованих прав є можливість отримання житла від держави, проте ця пільга є однією із найпроблемніших, оскільки попит на безплатне житло значно перевищує його пропозицію.

 

Надання безплатного житла завжди було актуальним, оскільки завжди була потреба у будівництві і розподілі житла особам, які потребують поліпшення житлових умов. На сьогодні, окрім загальної квартирної черги, існують категорії осіб, які мають право на першочергове отримання житла, (серед них: учасники бойових дій, сироти, особи, позбавлені батьківського піклування, та інші), та особи, які наділяються правом позачергового отримання житла (інваліди війни, до яких належать учасники АТО, які отримали інвалідність під час участі в антитерористичній операції, інваліди Великої Вітчизняної війни та інші). Не варто забувати і про значну кількість афганців, які десятками років перебувають у черзі за житловою площею та які теж є учасниками бойових дій і мають такий же правовий статус, як і бійці, які сьогодні захищають схід країни.


Законодавець встановив термін, з настанням якого учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво під час участі в бойових діях чи при виконанні обов’язків військової служби, інваліди війни та прирівняні до них особи забезпечуються жилою площею. Він становить два роки з дня взяття на квартирний облік. Про реальність дотримання посадовцями встановлених строків — судіть самі.


Учасник АТО може отримати житло у випадку, якщо він:


— забезпечений жилою площею нижче за встановлений рівень;


— проживає у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам;


— хворіє на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв’язку з чим не може проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім’ї;


— проживає за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів;


— проживає тривалий час за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності;


— проживає у гуртожитку.


Таким чином, претендувати на зарахування на квартирний облік може значна кількість бійців.


Для того щоб стати на квартирний облік, слід звертатися:


1. За місцем проживання: до виконавчого комітету районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.


2. За місцем роботи: до підприємств, установ, організацій, в яких працює учасник АТО, що ведуть житлове будівництво або беруть пайову участь у житловому будівництві.


3. До житлової комісії військової частини — для військовослужбовців за контрактом та членів їх сімей.


Орієнтовний перелік документів, які подаються учасниками бойових дій, які не продовжують службу у ЗСУ:


— заява на взяття на квартирний облік;


— довідка з місця проживання про склад сім’ї ;


— довідка про те, чи перебувають члени сім’ї на квартирному обліку за місцем роботи;


— копії паспортів всіх повнолітніх осіб;


— акт обстеження житлових умов;


— засвідчені копії свідоцтв (про одруження, про розлучення, про народження дітей);


— якщо квартира приватизована — копія технічного паспорта та копія документа про право власності на житло;


— довідка (виписка з рішення виконкому місцевої ради) про невідповідність жилого приміщення встановленим санітарним та технічним умовам;


— якщо проживаєте за договором піднайму жилого приміщення — копія договору піднайму, засвідчена в ЖЕКу;


— якщо проживаєте за договором найму жилого приміщення в будинках/квартирах, що належать громадянам на праві приватної власності або житлово-будівному кооперативу — копія договору найму між власником і наймачем;


— копія посвідчення учасника бойових дій.


Орієнтовний перелік документів, які подаються учасниками бойових дій, які служать за контрактом:


— рапорт про зарахування на квартирний облік;


— довідка з місця проживання про реєстрацію і склад сім’ї;


— витяг із наказу про призначення до військової частини;


— витяг з послужного списку особової справи військовослужбовця;


— довідка про проходження військової служби з військової частини;


— довідка про склад сім’ї з військової частини;


— довідка з останнього місця служби про перебування на квартирному обліку;


— довідки з попередніх місць служби про отримання (неотримання, здачу) житла;


— довідка про те, чи перебувають члени сім’ї на квартирному обліку за місцем проживання, роботи (проходження військової служби);


— ксерокопії паспортів повнолітніх членів сім’ї, свідоцтв про народження неповнолітніх членів сім’ї, свідоцтво про шлюб військовослужбовця;


— документи, що підтверджують право на першочергове чи позачергове одержання житла.


Гроші замість квартири


Держава забезпечує військовослужбовців житлом або, за їх бажанням, — грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення. Таке положення існує давно, проте через недостатнє фінансування не реалізовується в необхідних обсягах.


16 березня 2016 року уряд прийняв постанову №183, якою розширив коло військовослужбовців, яким надаватиметься грошова компенсація за жиле приміщення, надання якого передбачено законодавством, за винятком осіб, які використали своє право на безоплатну приватизацію житла. Така компенсація виплачуватиметься згідно з черговістю взяття військовослужбовця на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Таке право, окрім «позачерговиків», надано також і «першочерговикам». Тобто учасники бойових дій, як першочерговики, також зможуть отримувати грошову компенсацію взамін на «квадратні метри» при настанні їх черги.


Чимало бійців, які отримали поранення в зоні проведення антитерористичної операції, ще не встигли оформити інвалідність та звернутись до відповідних органів для отримання житла. Тому кількість бажаючих покращити житлові умови в подальшому лише зростатиме. А тому місцевим органам необхідно негайно розроблювати програми по забезпеченню житлом захисників, активніше залучати до цього процесу забудовників та зробити цей процес максимально прозорим.


P. S. Оскільки до проблем учасників бойових дій, зокрема бюрократичності реалізації ними своїх пільг в тяжкий для країни час прикований особливий громадський інтерес, чиновники роблять все можливе, щоб максимально підтримати захисників. Тому обов’язково слід ставати на квартирний облік, проте все ж слід розраховувати на власні сили. В деяких регіонах учаснику АТО значно легше отримати безплатну земельну ділянку, та почати власне будівництво, аніж очікувати «вдячності» від держави у вигляді збудованого чи придбаного житла. До того ж звернутися із клопотанням про виділення землі можна в будь-якому куточку країни, не прив’язуючись до місця реєстрації, тоді як з квартирним обліком принцип екстериторіальності не діє.

 

ДЛЯ ДОВІДКИ

 

На 2016 рік передбачена субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво (придбання) житла для сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також для інвалідів І-ІІ групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції та потребують поліпшення житлових умов у розмірі — 299 970 тис. грн. На забезпечення житлом осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції та/або у забезпеченні її проведення і втратили функціональні можливості нижніх кінцівок, у бюджеті закладено — 63 949 тис. грн.

 

5 грудня 2015. Під час вручення ордерів і ключів від житла у новозбудованому мікрорайоні у місті Васильків Київської області родинам військових, які захищають країну у зоні АТО, та тих, хто героїчно загинув у боях за незалежність та територіальну цілісність країни.


Фото Михайла ПАЛІНЧАКА.