Останнім часом по радіо дедалі більше фірм пропонують допомогу нам, пенсіонерам, в обмін на квартиру. Але чи не залишимося ми в результаті на вулиці?


Петро Кожухар.


Київ.


Очевидно, йдеться про укладення договору довічного утримання. За цим договором ви передаєте іншій особі у власність житловий будинок, квартиру або їх частину чи інше майно, взамін чого ця особа (набувач) зобов’язується утримувати та доглядати вас довічно.


У цьому договорі (укладається він у письмовій формі та засвідчується нотаріусом) ви можете записати усі види матеріального забезпечення та догляду, які хочете отримувати. Крім цього, можете чітко вказати зобов’язання забезпечити вас житлом у будинку (квартирі), який переданий за договором довічного утримання (догляду). У цьому разі в договорі має бути конкретно визначена та частина помешкання, в якій ви маєте право проживати. І, на наш погляд, вам доцільно записати цю умову в договорі.


Зверніть увагу. Особа чи фірма, з якими ви укладете договір, не має права, поки ви живі, продавати, дарувати чи міняти житло (майно), передане вами за договором довічного утримання, укладати щодо нього договір застави, передавати його у власність іншій особі на підставі іншого правочину.


У свою чергу ви маєте право розірвати договір у разі невиконання або неналежного виконання набувачем своїх обов’язків. У цьому разі ви повертаєте собі право вільно розпоряджатися своїм житлом. Жодні витрати, які поніс набувач на ваше утримання та (або) догляд, не підлягають поверненню.


Але вам також можуть пропонувати укласти договір купівлі-продажу або дарування. У першому разі вам за квартиру заплатять певну суму, у випадку дарування ви передасте майно безплатно. Однак в обох випадках ви втратите право власності на житло і про жодні умови догляду та допомоги не йдеться. У будь-якому разі завжди уважно читайте назву договору та сам текст, особливу увагу звертайте на такі пункти, як предмет договору та обов’язки сторін. І не поспішайте його підписувати, коли щось не зрозуміли чи в чомусь не впевнені.


Наталя Гелетко, юрист.