Десять обласних рад чотирьох країн: Закарпатська (Україна), Марамуреш і Сату-Маре (Румунія), Воєводина (Сербія) та Саболч-Сатмар-Берег, Яс-Надькун-Сольнок, Гевеш, Чонград, Бач-Кішкун, Боршод-Абауй-Земплен та Гайду-Бігар (Угорщина) підписали угоду про міжнародне співробітництво територіальних органів місцевого самоврядування в басейні річки Тиса. Відбулося це в угорському місті Солнок.

 

Українську сторону представляв голова Закарпатської облради Михайло Рівіс. Перед підписанням, повідомили «Голосу України» у прес-службі облради, до присутніх звернувся голова загальних зборів угорської області Яс-Надькун-Сольнок Шандор Ковач. Він підкреслив, що Тиса, протікаючи територіями України, Угорщини, Словаччини, Румунії та Сербії, завдає однакових труднощів цим країнам. І розв’язати проблеми цієї непередбачуваної річки, яка здатна спричинити і засуху, і масштабні повені, не можна на рівні однієї області. Тому спільно хочуть створити умови для сталого розвитку Тисянського регіону.


Присутній на врочистій церемонії підписання угоди радник голови держуправління водного господарства Угорщини, міжнародний координатор Ласло Пергер зазначив, що в рамках Дунайської стратегії передбачається моніторинг та управління водного господарства п’яти країн. Він також зауважив, що співпраця з надання оперативної інформації добре налагоджена з Україною, де існує сучасна система моніторингу та прогнозування паводків. За його словами, розв’язання проблем долини річки Тиса, яка охоплює східну частину Карпатського басейну і вздовж якої проживають майже 14 мільйонів людей, можливе лише в рамках її розгляду як єдиної системи.


Доктор Імре Гоффманн, заступник державного секретаря з питань зайнятості та водного господарства МВС Угорщини, відзначив позитивну взаємодію водників Угорщини та України в оперативному прийнятті обґрунтованих і єдино правильних рішень із маневрування гідроспорудами, зменшення величини паводкової хвилі з використанням для цього і шлюзів, і автомобільних доріг, і мостів.


Власне, у підписаних угодах ідеться про програму спільних дій, зокрема про координацію зусиль, пов’язаних з інтегрованими планами водного господарства басейну Тиси.


На підсумковій прес-конференції голова Закарпатської облради Михайло Рівіс сказав: «Нас об’єднує Богом дана чудова природа та річка Тиса. Наші пращури та й ми не раз мали змогу бачити, як вона може карати за погане ставлення, зокрема, людське втручання у довкілля та інтенсивне вирубування лісів у Карпатах, звідки й бере початок Тиса». Він порівняв підписання десятьма регіонами угоди про співпрацю з десятьма пальцями на обох руках, які тепер можуть, стиснувши кулаки, протистояти будь-яким проблемам. «Нам потрібно навчитися слухати Тису та отримувати всі блага від неї, але насамперед змінивши своє ставлення до довкілля.

Об’єднавшись, ми зможемо протистояти водній стихії, розбудовувати інфраструктуру і, головне, — подати одне одному дружню руку допомоги. Я дуже вдячний вельмиповажним партнерам за надану можливість разом активізувати співпрацю та відчути, що Закарпаття — в потужному європейському об’єднанні».


Керівники інших зарубіжних органів самоврядування також наголошували, що прагнуть досягти посилення економічної ролі Тисянського басейну та закласти основи істотного зростання суспільного добробуту, реалізувавши конкретні економічні, транспортні, екологічні, водогосподарські та інфраструктурні проекти, створивши збалансований транскордонний екорегіон Тиса.

Ужгород.

 

Михайло Рівіс (ліворуч) знайомиться із зарубіжними колегами.


Фото надано прес-службою облради.